به گزارش برنا به نقل از دویچه وله، شمار متقاضایان پناهندگی در اتحادیه اروپا در سه ماهه دوم سال جاری میلادی (۲۰۲۱) به شدت افزایش یافته است. اداره آمار کمیسیون اروپا (یورواستات) گزارش داد، در مجموع ۱۰۳ هزار ۸۹۵ نفر در اتحادیه اروپا تقاضای پناهندگی کرده‌اند.  

این رقم در مقایسه با بازه زمانی مشابه سال قبل افزایشی ۱۱۵ درصدی را نشان می دهد. در قیاس با سه‌ماهه نخست سال نیز ۹ درصد افزایش یافته است.

بر اساس آمار یورواستات، بیشترین تقاضای پناهندگی در اروپا را سوری‌ها داشتند. پس از سوری‌ها با ۲۰ هزار و ۵۰۰ مورد تقاضا، افغان ها با ارائه ۱۳ هزار و ۸۶۰ درخواست پناهندگی در رده دوم قرار گرفته‌اند. در جایگاه سوم متقاضیان پاکستانی با چهار هزار و ۴۳۰ مورد تقاضا قرار دارند.

تعداد درخواست پناهندگی افغان ها در اتحادیه اروپا نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۱۶ درصد و نسبت به سه ماهه اول سال ۲۰۲۱ نیز ۲۸ درصد افزایش را نشان می دهد.  

کدام کشورها بیشترین متقاضی پناهندگی را داشتند؟

در سه ماهه دوم سال جاری میلادی، ۲۹ هزار و ۵۴۵ پناهجو در آلمان تقاضای پناهندگی کردند؛ همچنین در فرانسه ۲۲ هزار و ۱۵ نفر و در اسپانیا ۱۲ هزار و ۳۳۵ نفر. این سه کشور در مجموع ۶۱ درصد موارد ثبت تقاضای پناهندگی را داشته‌اند.

تعداد پناهجویان جدید در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۱ حدود ۲۸ درصد پایین‌تر از آمار سه ماهه دوم سال ۲۰۱۹ و دوره پیش از همه‌گیری کروناست.

بیشترین مهاجرت به اروپا در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ میلادی انجام گرفت که سالانه بیش از یک میلیون نفر تقاضای پناهندگی کردند.

 

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: