به گزارش برنا، در بخش دوم نشست شورای عالی قوه قضاییه حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای رئیس قوه قضاییه با اشاره به مشکل ایجاد شده در جایگاه‌های سوخت از صبوری مردم تقدیر کرد و با هشدار نسبت به نقشه‌های دشمن در حوزه سایبری که ریشه در شکست و عدم موفقیت در توطئه‌ها و اهداف قبلی آن‌ها دارد، به مسئولان ذیربط تاکید کرد که در این زمینه هوشیاری و مراقبت لازم را مبذول دارند.

وی در واکنش به گزارش محمدباقر الفت در خصوص صلح و سازش بین ۲ طایفه در استان خوزستان پس از چند سال نزاع خونین (با 20 کشته و چندین نفر زخمی و ...) که در جریان سفر استانی اخیر صورت گرفت، از این اقدام به عنوان دستاوردی کم نظیر یاد کرد که با عنایت خداوند متعال و تلاش‌های مسئولان استانی، علما، ریش سفیدان و متنفذین محلی و مردم استان خوزستان رخ داده است.

رئیس عدلیه بر نقش موثر پایداری این قبیل مصالحه‌ها در حصول صلح و سازش در پرونده‌های مشابه تاکید کرد و گفت: تعداد زیادی از این پرونده ها در عدلیه موجود است که پایداری در این مدل باعث میشود مشکل انها هم به صلح و سازش بیانجامد.

در ادامه حجت الاسلام والمسلمین منتظری با اشاره به بازدید از انبار بندر امام خمینی (ره) تصریح کرد: در هر سه انبار از سال‌های گذشته کالاهایی وجود داشت. در یکی از انبارها 4200 تن برنج باقی مانده که مرجوعی است و باید به کشور مورد نظر برگردانده شود.

وی افزود: در یک انبار هم 140 هزار تن ذرت فاسد وجود داشت که 120 هزار تن را خارج کردند و تاکید شد که مابقی آن نیز ظرف یک ماه از انبار تخلیه شود؛چراکه آثار زیانباری برای محیط زیست دارد.

دادستان کل کشور افزود: در یک انبار هم 3700 تن کالای مسموم از سال 97 وجود دارد که مربوط به پشتیبانی امور دام است که تاکید شد زودتر ترخیص شوند.

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در واکنش به گزارش دادستان کل کشور در خصوص انبارهای نگهداری کالا که در جریان سفر استانی خوزستان مورد بازدید قرار گرفته بود با نامطلوب ارزیابی کردن وضع موجود به دادستان کل کشور و رئیس سازمان بازرسی دستور داد که به صورت مستمر این موضوع را بررسی و تدبیری برای رفع مشکل  نگهداری کالا در انبارها اتخاذ نمایند.

وی با گلایه از وضعیت نگهداری کالاها در انبارهای سازمان امور تملیکی و گمرکات کشور که بعضا منجر به فاسد شدن برخی از آن‌ها می‌شود و با بیان اینکه به رئیس جمهور و رئیس مجلس اظهار کرده‌ام که این موضوع با عقل و منطق و شرع پذیرفته نیست، گفت: کالاهای زیادی می‌آید و در انبار گمرک می ماند و انبار را اِشغال می کند و وقتی انبار ِاشغال شد محلی برای کالای دیگر که باید تخلیه شود موجود نیست و باید در نوبت بماند که این موضوع هزینه بر می شود.

رئیس قوه قضاییه ادامه داد: کالا می ماند و  به هر دلیلی ترخیص نمی شود درحالیکه باید در مورد کالایی که می آید پیش بینی صورت گیرد که آیا می تواند تخلیه و ترخیص شود و اگر نمی تواند چند وقت می تواند نگهداری شود.

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای با بیان اینکه این کالا مورد نیاز کشور است، تخلیه هم می شود اما ترخیص نمی شود تا زمانیکه فاسد شود، از روند موجود انتقاد کرد و گفت: چه منطقی است که کالا را نیاز داشته باشیم، پول هم داده باشیم ولی آن کالا بیاید تا در انبار بماند.

وی با اشاره به گزارش دادستان کل کشور در مورد 140 هزار تن ذرت فاسد در یکی از انبارهای بندر امام خمینی (ره) گفت: این ذرت‌ها به کشور آمده، مانده و فاسد شده است و اکنون باید کلی پول هزینه شود تا برای این جنس فاسد فکری صورت گیرد. حال سئوال اینجاست که این کالای فاسد کجا باید امحا شود؟

رئیس قوه قضاییه با طرح این سئوال که دو نماینده قوه قضاییه در سازمان اموال تملیکی چه کاری انجام می‌دهند، گفت: اموال زیادی در انبارهای سازمان اموال تملیکی وجود دارد  که فاسد شده و تاریخ گذشته است و یا تعداد آن از مقدار ذکر شده روی کارتن کمتر است که مشخص نیست تعدی به این کالا، در کجا صورت گرفته است؟

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای با تاکید براینکه هیچکس این وضعیت ورود، نگهداری و ترخیص کالا را قبول نمی‌کند به رئیس سازمان بازرسی و دادستان کل کشور ماموریت داد تا هر اقدامی که می‌شود برای رفع مشکلات موجود صورت دهند.

وی با اشاره بر اینکه ممکن است در این زمینه قانونگذاری نیاز باشد در عین حال تاکید کرد که با همین قوانین فعلی هم می‌شود بهتر از روند موجود  عمل کرد.

رئیس دستگاه قضایی آمادگی خود را برای استقرار قاضی سیار یا ثابت در همه گمرکات کشور اعلام کرد و گفت: تا جایی که جز اختیارات بنده است هر نوع همکاری را انجام می‌دهم؛ چراکه وضعیت بسیار نامناسب است.

وی ادامه داد: این موضوع از طریق وزارت اقتصاد باید دنبال شود، به صرف اینکه یک نامه نوشته شود که فلان آسیب موجود است نباید موضوع رها نشود. در مورد هر فردی که کوتاهی کرده است چه در دولت سابق چه در این دولت و چه در دستگاههای دیگر و در قوه قضائیه باید از نظر قضایی پیگیری صورت گیرد.

در ادامه جلسه حجت الاسلام والمسلمین مظفری رئیس دیوان عدالت اداری نیز به ارائه گزارشی از سفر به خوزستان پرداخت و با اشاره به ملاقات خود با 300 نفر از مردم خوزستان و دریافت 700 نامه مکتوب در جریان سفر تاکید کرد که ظرف 15 روز آینده به همه درخواست‌ها پاسخ داده می‌شود.

وی همچنین با اشاره به جلسات با تامین اجتماعی، شهرداری، دانشگاه علوم پزشکی و سازمان آب و برق و احصای پرتکرارترین پرونده‌هایی که مردم با آن درگیر هستند، از تعیین مهلت دو هفته‌ای برای اجرای احکام صادره در این زمینه‌ها خبر داد.

در ادامه رحیمی وزیر دادگستری با اشاره به رایزنی با معاونت حقوقی قوه قضاییه به منظور ارائه طرح‌ها و لوایح قضایی، به پیش نویس تفاهم نامه‌ای اشاره کرد که به منظور همکاری با مجلس از سوی معاونت اول قوه قضاییه، معاونت حقوقی و حوزه ریاست دستگاه قضا تهیه شده است.

حجت الاسلام والمسلمین عبدالهی رئیس مرکز حفاظت و اطلاعات قوه قضاییه به گزارشی از  سفر خوزستان پرداخت و از آزادی 358 زندانی، تهیه جهیزیه برای خانواده 14 زندانی، اهدای 700 بسته معیشتی به خانواده‌های زندانیان، دیدار با صنعتگران و حل مسئله پرداخت حقوق هفت تپه، ملاقات با 530 مراجعه کننده و صدور دستورات لازم در خصوص چهار پرونده مطرح استان خبر داد.

وی همچنین از دستگیری باند جعل ثنا در قم و مازندران خبر داد.

علی القاصی مهر دادستان تهران طی گزارشی در ارتباط با پرونده یکی از بانکها گفت: این بانک از طریق ادغام با موسسه مالی و اعتباری و چند شرکت تعاونی اعتبار دیگر تشکیل شده است که در اموال انتقالی از جانب شرکت‌های تعاونی اعتبار به بانک از طریق ارزیابی غیرواقعی املاک، تضییع گسترده حقوق بانک صورت گرفته است.

وی افزود: دو نفر از مدیران سابق این بانک در حال حاضر بازداشت هستند و در ارزیابی فقط 6 فقره پلاک ثبتی، رقمی بالغ بر 34 هزار میلیارد ریال ارزیابی غیرواقعی صورت گرفته است.

القاصی مهر به خرید و فروش ارز سهیمه ای اشخاص اشاره کرد و با اشاره به تشکیل پرونده‌ای در این زمینه گفت: بانک مرکزی بابت هر کارت ملی حدود 2 هزار دلار ارز  واگذار می‌کند که این اقدام باعث ایجاد بازار سیاه شده است به نحوی که عده ای از طریق اجاره کارت ملی، ارز تعلق گرفته به آن ها را دریافت  کرده و در قبال آن، رقم ناچیزی بابت اجاره کارت ملی به آن ها پرداخت می نمایند.

وی ادامه داد: در این پرونده 5 متهم که از طریق کارت ملی حدود 3 هزار نفر، چند میلیون دلار ارز از بانک مرکزی دریافت کرده اند دستگیر شده اند.

القاصی مهر در ادامه خاطرنشان کرد: در پرونده یکی از شرکت های مطرح پتروشیمی واگذاری سهام دولتی به طور غیرواقعی مطرح رسیدگی است که با پیگیری های انجام شده توسط دادسرای تهران بیش از 1500 میلیارد ریال به بیت المال بازگشته است.

حجت الاسلام والمسلمین رحیمی معاون قضایی قوه قضاییه نیز با تشریح جزییات عفو اخیر سه هزار و چهارصد و پنجاه و هشت تن از محکومان گفت: ۱۰۰ نفر محکومان به اعدام بودند که یک درجه تخفیف در مورد آن‌ها اعمال شد و در این میان دو نفر از اتباع خارجی بودند.

وی همچنین از عفو ۷۶ محکوم امنیتی خبر داد.

اصغر جهانگیر معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه از احصای طرح و برنامه‌هایی که به دلایل مختلف در حوزه پیشگیری متوقف شده است خبر داد.

وی گفت: کارنامه پیشگیری برای هر استان طراحی شده است تا از نظر کمی و کیفی وضعیت استان‌ها با توجه به جرائم اولویت دار بررسی شود.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه همچنین از دستور کار قرار دادن پیشگیری اورژانسی خبر داد تا نتایج آن برای مردم ملموس باشد.

در پایان این نشست رئیس قوه قضاییه ضمن تشکر از اقدامات حجت الاسلام درویشیان در سازمان بازرسی کل کشور در زمینه تهیه گزارش های متعدد و شناسایی بسترهای فساد با آرزوی موفقیت وی در مسولیت های اتی، برای دکتر خداییان رئیس جدید سازمان بازرسی از درگاه خداوند متعال توفیق در انجام مسئولیت را مسئلت نمود.

وی همچنین با اشاره به درخواست رئیس سابق سازمان قضایی نیروهای مسلح برای بازنشستگی از اقدامات وی نیز تشکر کرد.

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: