به گزارش خبرنگار سیاسی برنا، ابراهیم رئیسی از همان روز اولی که خود را برای ریاست جمهوری آماده کرد با آگاهی از آنکه مسیر سخت و راه پر پیچ و خمی را پیش رو دارد، قدم به این عرصه گذاشت. رئیسی واقف بود که عملکرد ضعیف دولت قبل و وعده‌هایی که به سرانجام نرسیده چه بلایی سر اعتماد و باور مردم آورده و او را با آواری از رنج مردم و انبوهی از مشکلات داخلی و خارجی مواجه می‌کند، اما باز برای خدمت به مردم کمر همت را بست. او حتی جوسازی جریان مقابل و یا به تعبیری جریان شکست خورده در انتخابات را پیش‌بینی کرده بود و به خوبی می‌دانست که فشار‌های مخالفان دولت، اقدامات او را به حاشیه می‌برد و یا دولتش را با چالش‌های جدی مواجهه خواهد کرد اما مصمم در این مسیر گام برداشت. البته کسی فکر نمی‌کرد انقدر زود و قبل از اینکه ۱۰۰ روز از عمر دولت سیزدهم بگذرد شروع به حمله و تخریب کنند، اما گزارش‌هایی که از سطح جامعه در رابطه با ایجاد امید در مردم منتشر می‌شد و می‌شود زنگ هشداری به آنها که نمی‌توانند آرامش و همدلی را در ایران ببینند بود و آنها را زودتر وارد میدان کرد. زیرا برخی امیدوار و دلبسته ناامیدی و عصبانیت مردم هستند تا به اهداف‌شان برسند.

                                            اولین بهانه در دولت رئیسی؛ 

طبق انتظارات، از همان روز اولی که رئیسی لیست وزرای پیشنهادی‌اش را به مجلس شورای اسلامی معرفی کرد، بهانه جویی‌ها آغاز شد و مخالفان دولت دست به کارشدند و لیست وزرای رئیسی را به سهم‌خواهی جریان‌ها از رئیس جمهور نسبت دادند و اینگونه نوشتند که رئیسی در چینش کابینه خود تسلیم سهم‌خواهان شد. واکنش‌ها به لیست پیشنهادی رئیسی تمامی نداشت تا آنکه شخص رئیس جمهور در روز رای اعتماد به وزرای پیشنهادی نسبت به این صحبت‌‌ها واکنش نشان داد. او در این جلسه با اشاره به مطالب برخی سایت‌ها درمورد سهم‌خواهی‌های جناحی از کابینه سیزدهم بیان کرد: "رابطه سببی، نسبی، خانوادگی و فشار از ناحیه یک فرد، حزب و جریانی مطلقا در پیشنهاد و انتخاب وزرا نقش نداشته است. با بررسی‌های مقدماتی این انتخاب‌ها را انجام داده‌ام، خودتان که من را می شناسید، کسی نیستم که بتوانند فردی را به او تحمیل کنند، این اصلا در روحیه من نیست. افراد مختلفی و حوزه‌های مختلفی و دلسوزان زیادی نامه نوشتند و پیشنهاد کردند اما انتخاب افراد اینگونه نبوده که بخواهد تحت تاثیر یک جریان خاصی باشد".                                                   

                                       بدبینی مردم به دولت، هدف مخالفان رئیسی

هجمه‌ها به دولت فقط به ماجرای انتخاب وزرای کابینه ختم نشد، وزرای کابینه سیزدهم درهمان روزهای اول آغاز به کار خود با حواشی انتصابات فامیلی هم مواجهه شدند. عده‌ای با به جریان انداختن ماجرای انتصاب فامیلی همه سعی و تلاش خود را بکار بردند تا مردم را نسبت به دولت بد بین کنند و به اعتمادی که توسط رئیسی در حال ترمیم بود لطمه وارد کنند. آنها طی این مدت از هیچ تلاش و حربه‌ای فروگذار نکردند و دست به دامان هر خبر جعلی شدند تا باور مردم را مورد هدف قرار دهند و با تخریب رقیب و مسموم سازی افکارعمومی فرصت را برای بهره مندی از منافع خود مهیا کنند. اکثر ایراداتی که مخالفان مطرح می‌کنند یک بهانه است و آنها از رابطه دولت با مردم و اعتقاد و اطمینان مردم به رئیسی رنج می‌برند و به همین دلیل مشی و منش رئیس جمهور که همواره بر شایسته سالاری بنا شده را مورد حمله قرار داده تا از این راه دولت را دولتی رانتی جلوه دهند و با حاشیه سازی مردم را مایوس کنند.

                                        رئیسی تسلیم هجمه ها به دولت نشد

" در دولت مردمی شایسته سالاری محور خواهد بود" این جمله‌ای است که رئیسی در اولین نشست خبری خود بیان کرد و جریان مخالف این جمله را دستاویزی برای هجمه به دولت سیزدهم قرار دادند، زیرا به خوبی می‌دانستند که مقصود رئیس جمهور از این جمله چیست و کنایه رئیسی به دولت‌های قبل که انتصابات فامیلی در آن ها بسیار رواج داشت و به صورت پنهانی هم انجام میشد را به خوبی درک کرده بودند و درست همان هایی که در دولت گذشته روزه سکوت گرفته بودند، پروژه دروغ انتصاب فامیلی را در دولت رئیسی به جریان انداختند تا اذهان عمومی را مورد تشویش قرار دهند.

                                                    اولین دروغ باغ گلی!

اولین دروغ نسبت فامیلی در دولت به زمان معرفی حسین باغ گلی، اولین وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش برمی‌گردد، در آن روزها برخی ادعا کردند باغ گلی خواهرزاده آیت الله علم الهدی است، اما پس از مدتی این شایعه تکذیب و با واکنش رئیس جمهور مواجهه شد. ابراهیم رئیسی با رد این نسبت فامیلی گفت: "همان اوایل عده‌ای علیه ایشان شب نامه دادند، بررسی کردیم و دیدیم کارش خوب است." ریاست سیدعلی علم‌الهدی به عنوان رییس دانشگاه پیام نور هم از دیگر شایعاتی بود که در فضای مجازی و بستر برخی رسانه ها منتشر شد، و بازهم دروغ پردازان رو سیاه شدند زیرا که اصلا چنین فردی برای ریاست این دانشگاه معرفی نشد.

                                                  اهمیت دولت به افکار عمومی 

دولت از ابتدا نشان داد با هوشمندی نسبت به این اطلاعات نادرستی که جریان رقیب به جامعه انتقال می‌دهد، عمل می‌کند تا این اخبار جعلی و کذب سبب ایجاد نظرات انحرافی در میان مردم نشود. بر همین مبنا رئیس جمهور از همان ابتدا تاکید داشت تا اعضای کابینه مردم را درجریان همه اتفاقات قرار دهد و پاسخ گویی به مردم را بارها به وزرا گوشزد کرده بود. او درخصوص شایعات انتصابات فامیلی با بیان این جمله که وزرا و مسئولان اجرایی به خبرسازی و ادعاهای کذب، بلافاصله پاسخ دهند و اجازه ندهند ذهنیت منفی در جامعه بوجود آید" هم شخصا ورود کرد و گفت: مسئولین ضمن اینکه مراقب هستند وارد حاشیه‌های کاذب نشوند باید به افکار عمومی اهمیت قائل شوند و به شبهات، پاسخ مستند و مستدل بدهند.

                                   اتاق  عملیات روانی تیرش به سنگ خورد!

پروژه‌های تخریبی علیه دولت فقط ختم به این دومورد نمی‌شود، اتاق عملیات روانی علیه دولت  یک روز نوشت که رضا فاطمی‌امین ‎وزیر صمت، علی نبوی ‎برادر همسر خود را به سمت دستیار ویژه و رئیس ستاد راهبری شرکت‌ها و موسسات غیرحاکمیتی تحت پوشش وزارت صنعت، معدن و تجارت و ریاست هیات مدیره فولاد مبارکه بزرگترین تولیدکننده فولاد خاورمیانه گماشته ، روز دیگر هم نوشتند سیدجواد ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی سه برادر همسر خود را مسئول دفتر، مشاور و رییس مرکز حراست صادر کرده است، اما هر دفعه دروغ بودن این اخبار جعلی فاش شد. 

                                              تخریب دولت یک بهانه است

با رویکرد دولت، تلاش‌های بهانه جویان برای آنکه انتصابات را درچشم مردم سفارشی جلوه دهند، هر بار با شکست مواجهه شد و به تعبیری تیرشان به سنگ خورد. طبق دستور رئیس جمهور به کابینه، اعضای دولت هم بنا را بر پاسخگویی گذاشتند تا افکار عمومی در جریان این دروغ پردازی ها قرار گیرند. در همین راستا معاون پارلمانی رئیس جمهور در گفت وگو با خبرنگار سیاسی برنا در واکنش به انتصابات فامیلی در دولت گفت: بسیاری از مطالبی که در فضای مجازی در خصوص انتصابات فامیلی در دولت بیان می شود صحت ندارد، همانطور که آقای رئیس جمهور اعلام کردند اگر انتصابی صرفا بخاطر وابستگی فامیلی صورت گرفته و فرد شایستگی لازم را نداشته حتما اعلام کنند. 

او با اشاره به تلاش دولت برای شایسته سالاری در انتخاب افراد ادامه داد: اینکه بعضی یک مرتبه همه انتصابات دولت و یا 50 درصد انتصابات را زیر سوال ببرند از انصاف به دور است. تلاش گسترده‌ای صورت گرفته تا شایسته سالاری رعایت شود. استعلام همه افرادی که برای سمت‌های مختلف انتخاب شده‌اند از نهادهای مختلف گرفته شده و دقت شده تا فردی انتخاب شود که توانایی لازم را برای عهده دار شدن این بار سنگین مسئولیت داشته باشد. نگاه دولت، جوان گرایی است  و به  همین دلیل در جاهایی افرادی انتخاب شده اند که شناخت گسترده ای نسبت به آنها وجود ندارد و همین امر منجر به ایجاد ابهاماتی شده است. هر موردی را که افراد سراغ دارند اعلام کنند تا معلوم شود این انتخاب بر اساس ضابطه بوده یا خیر. 

                                                              نگرد نیست!

محمد ابراهیم رسولی مشاور قالیباف هم که خود گاهی با همین دروغ‌ها مورد هجمه قرار گرفته در گفت وگو با خبرنگار سیاسی برنا گفت: این شایعه راجع به خود من هم اتفاق افتاده است و گفتند که داماد فلانی است ولی خب کذب است، من نه داماد کسی هستم، نه پدرخانمم و نه پدر خودم مسئولیتی دارد . هیچ کدام اینها واقعیت نداشت. اصل انتخاب شایسته سالاری است اگر فردی دارای شایستگی است باید برای مسئولیت انتخاب شود باید تخصص و تجربه را مبنا قرار دهیم. 

علی نادری مدیر مسئول خبرگزاری ایرنا هم در توئیتی درباره شایعات مربوط به انتصابات فامیلی اینگونه نوشت: اینکه چند وزیر اقوامشان را منصوب کرده‌ و یا رئیس بانک داماد فلانی است، بارها تکذیب شده اما هرگز تکذیبیه مثل اصل خبر بسامد پیدا نمی‌کند و حالا بر پایه همین جعلیات، #دروغ_انتصابات_فامیلی را پر و بال می‌دهند تا دولت ضدفساد را «رانتی» جلوه دهند.اما گشتیم و نبود، شما هم نگرد که نیست!

                                           مایوس کردن مردم در ازای...؟

در شرایطی که کشور نیازمند انسجام و اتحاد است و با مسائل و مشکلات جدی اقتصادی و معیشتی روبه رو هستیم، عده ای ترجیحشان این است تا به طرح مسائلی بی اساس که هیچ ثمری هم ندارد، بپردازند. اینکه نفع و سودشان از پرداختن به اینگونه شایعات چیست، برای مردم جای سوال دارد زیرا که مدتی است  با مطرح کردن انتصاب‌های فامیلی و حرف‌های غیرواقعی، ذهن مردم را مشوش کرده اند. البته که افکار عمومی در این روزهای سخت معیشتی سعی کرده‌اند تا از این جوسازی و فضاسازی ها فاصله بگیرد و به رفع مشکلات معیشتی خود توسط دولت دلخوش کند. فضای امیدبخشی که با تلاش رئیس جمهور، معاون اول و دیگر اعضای کابینه در کشور ایجاد شده قطعا عده‌ای را ناراحت می‌کند و هر لحظه در تلاش هستند تا این فضا را بشکنند اما هوشیاری مردم، پاسخگو بودن و تلاش شبانه‌روزی اعضای کابینه و همراهی رسانه‌ها قطعا نقشه‌های آنها را نقش برآب می‌کند.

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: