به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) توافق کردند تولید خود را برای یک دوره ۶ماهه (از ابتدای سال جدید میلادی) ۸۰۰ هزار بشکه در روز کاهش دهند؛ همچنین گویا کشورهای غیراوپکی نیز برای کاهش ۴۰۰ هزار بشکه‎ای تولید نفت به توافق رسیده‎اند.

بر اساس این گزارش، ایران، ونزوئلا و لیبی از مشارکت در این توافق معاف شده‎اند.

بیژن زنگنه،‌ وزیر نفت در بدو ورود به وین و پیش از آن بارها تاکید کرده بود که ایران به دلیل رویارویی با تحریم‌ها به‌هیچ عنوان زیر بار توافق کاهش تولید نمی‎رود. این در حالی است که پیش از آغاز نشست، خالد الفالح، وزیر انرژی، صنایع و منابع معدنی عربستان بر لزوم مشارکت همه اعضای اوپک برای دستیابی به توافق کاهش تولید تاکید کرده بود.

البته آمریکا هم پیگیر بود که اوپک تولید نفت خود را کاهش ندهد تا مانع افزایش قیمت نفت شوند اما کشورهای اوپک تصمیم گرفتند این کار را انجام دهند اما بحث اصلی درباره ایران بود که درخواست کرده بود معاف شود.

خالد الفالح وزیر انرژی عربستان پس از اظهارات مقامات آمریکایی گفته بود واشنگتن در جایگاهی نیست که برای ما تعیین تکلیف کند.

پس از این اظهارات و در جلسه ساعتی قبل کشورهای اوپک برای کاهش تولید نفت توافق و ایران را معاف کردند.

یکصدوهفتادوپنجمین نشست اوپک دیروز (پنجشنبه، ۱۵ آذرماه) برگزار شد و پس از حدود ۶ ساعت، بدون نتیجه پایان یافت. این نشست امروز (جمعه، ۱۶ آذرماه) ادامه پیدا کرد و از صبح امروز، نشست‎های دوجانبه وزرای کشورهای عضو و غیرعضو اوپک نیز در حاشیه اجلاس برگزار شده است.

پنجمین نشست مشترک کشورهای عضو و غیرعضو اوپک نیز از دقایقی پیش در محل دبیرخانه اوپک با حضور ۱۴ کشور عضو و ۱۰ کشور غیرعضو این سازمان آغاز شده و در حال برگزاری است.