«محمدعلی اسفنانی»، مدیر کل تعزیرات حکومتی استان تهران، در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری برنا درخصوص تخلف برخی از فروشندگان و پاک کردن قیمت‌ها از روی کالا و فروش بالاتر قیمت درج شده گفت: پاک کردن قیمت‌ها و نصب قیمت جدید قطعا تخلف است و فروشندگان حق ندارند این کار را انجام دهند. این موضوع مصداق بارز گرانفروشی است و در صورت مشاهده برخورد قانونی می شود چون با کسی تعارف نداریم.

وی ادامه داد: گشت‌های بازرسی ما به صورت دائم درحال نظارت و گشت‌زنی هستند و با سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها نیز گشت‌های مشترک داریم که نظارت می‌کنند. اتاق اصناف نیز نظارت اصلی بر بازار دارد که مدام در حال بازرسی هستند و در صورت مشاهده تخلف، گزارش را به سازمان تعزیرات ارسال کرده و ما رسیدگی می‌کنیم.

اسفنانی با بیان اینکه حجم تخلفات در اصناف زیاد است، افزود: چنانچه بازرسان ما تخلف کرده و یا نسبت به گرانفروشی چشم‌پوشی کنند برخورد جدی و قانونی خواهیم کرد و اگر گزارشی از تخلف بازرس گزارش شود، به اشد وجه برخورد می‌شود. زیرا تخلفی که یک بازرس مرتکب می‌شود به مراتب سنگین‌تر از واحدی است که گرانفروشی یا تخلف کرده و اگر لازم باشد، برخورد قضایی می‌شود.

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان تهران بیان کرد: حضور ما پس از گزارش تخلف بستگی به بعد مسافت دارد ولی حداکثر تا 24 ساعت آینده در واحد متخلف، حضور پیدا می کنیم.

وی در پاسخ به این سوال که در ماه مبارک رمضان گزارش خاصی مبنی بر گرانفروشی داشته‌اید؟ گفت: متاسفانه قیمت خرما بی‌رویه بالا رفت که کم کم با نظارت های انجام شده قیمت‌ها متعادل می‌شود. از دیروز بحث مقابله با احتکار را پیش گرفتیم تا الان 3-2 انبار شکر، قند و خرما کشف و توزیع شده است.

اسفنانی بیان کرد: هرجا کالایی احتکار شده کشف شود در همان لحظه و همان جا با نصب پارچه به صورت عمده عرضه خواهد شد. طرح ویژه‌ای برای ماه مبارک رمضان داریم و مجتمعی برای گشت‌های مشترک بازرسی نیز  لحاظ کردیم.