حجت الاسلام والمسلمین «هادی غفاری»، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، در گفتگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری برنا درباره نتیجه انتخابات مجلس یازدهم و عوامل موثر بر آن گفت: اصولگرایان در انتخابات پیروز نشدند. من به این آراء اعتقادی ندارم، با کسی هم دعوا ندارم و کسی را متهم نمی‌کنم اما معتقد نیستم این آرا، آراء واقعی باشد. وقتی فرزندان انقلاب رد صلاحیت می‌شوند، عده زیادی در انتخابات شرکت نمی‌کنند. 

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب درباره میزان رای خود در مجلس اول، اظهار کرد: من در مجلس دوره اول که چهل سال پیش برگزار شد، در تهران نفر چهارم شدم و حدود ۲ میلیون رای آوردم، چهل سال پیش ایران حدود ۳۲ میلیون جمعیت داشت. امروز قالیباف یک میلیون و دویست رای آوردند در حالیکه جمعیت ایران حدود 90 میلیون نفر است. در مجلس دوم و سوم هم میزان آرای من تقریباً همین قدر بود. رای نفر اول لیست اصولگرایان به اندازه رای نفر سی‌ام لیست امید هم نبود. 

او افزود: وقتی به کسی توهین شود و به او گفته شود که مسلمان نیست، جمعیت زیادی که به این فرد باور دارند، قهر می کنند و پای صندوق رای حاضر نمی‌شوند.

رئیس مؤسسهٔ الهادی درباره کشمکش‌های احتمالی بین اصولگرایان در مجلس یازدهم، بیان کرد: من یقین دارم کسانی که به مجلس راه یافتند، با هم درگیر نمی‌شوند چراکه می‌دانند باید با هم حکومت کنند. وقتی رقیب سرسختی مثل اصلاح‌طلبان دارند، از درون تلاش خواهند کرد که با هم هماهنگ شوند و کوتاه بیایند تا بتوانند، اوضاع را در دست بگیرند. درباره ریاست مجلس و هیئت رئیسه هم با هم ساخت و پاخت می کنند.

حجت‌الاسلام غفاری تک صدایی در مجلس را مانع رشد دانست و گفت: تک صدایی باعث می‌شود که کشور از رشد بیفتد. چراکه رشد نتیجه تضارب آرا است، وقتی تضارب آرا نباشد و همه یک فکر باشند، همه چیز دستوری و یا فرمان‌برداری می شود. مثلاً دیگر تحقیق و تفحص معنایی ندارد، جستجو و کنکاش برای پیدا کردن مصالح کشور و عموم تبدیل به افسانه می‌شود اما آخر این راه اضمحلال است. اصولگرایانی که به مجلس راه یافته‌اند، اندیشه ندارند.

او با بیان اینکه اصلاح‌طلبانی که به مجلس راه پیدا کردند نمی‌توانند، یک فراکسیون مستقل تشکیل دهند، عنوان کرد: گاهی اقلیت به معنای چهل درصد جمعیت است اما الان از ۲۹۰ نماینده، بیست نفر هم اصلاح‌طلب نیستند. 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: