به گزارش خبرگزاری برنا ، واگذاری مدیریت اجرایی چابهار ، دیشب در نشست دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور با مردم و مسئولان چابهار در منطقه چابهار به صورت رسمی اعلام شد. 

در این نشست مشاور رییس جمهور و  دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور گفت: یک سال از تصویب قانون توسعه محدوده منطقه آزاد چابهار به‌عنوان مهمترین نیاز و پیش‌شرط اصلی توسعه در سواحل مکران ، گذشته است تا با آزاد کردن ظرفیت‌های بزرگترین بندر اقیانوسی ایران، شاهد توسعه شرق کشور باشیم. 
 
مرتضی بانک افزود: حجم سرمایه‌گذاری‌ها در منطقه آزاد چابهار فزونی یافته که حاکی  از فراهم شدن بستر توسعه و جلب اعتماد سرمایه‌گذاران است.
 
استاندار سیستان و بلوچستان نیز گفت: منطقه آزاد چابهار با زیرساخت‌ها و داشتن مرز هوایی، زمینی و دریایی برای توسعه کل استان و منطقه نقش آفرینی می‌کند.
موهبتی تاکید کرد: باید شرایط را برای سرمایه‌گذاران فراهم کرد تا فعالیت اقتصادی و سرمایه گذاری در این منطقه مهم افزایش یابد. 
وی افزود: برای توسعه بندر چابهار یک میلیارد دلار هزینه شده و 16  کارگاه عمرانی در حال کار است و ۶ کارگاه دیگر هم اضافه خواهد شد.
 
مدیر عامل منطقه آزاد چابهار نیز گفت: این واگذاری بار حقوقی و مسئولیت سنگینی را بر عهده سازمان منطقه آزاد گذاشته  که بدون همراهی سازمان‌های دست‌اندرکار در منطقه آزاد چابهار امکان پذیر نیست. 
کردی افزود: پارسال با همراهی استاندار،  امکان  استقرار ادارات و بسیاری از امور در منطقه آزاد چابهار تسهیل شده است.
 
همچنین از سامانه هوشمند شهرسازی " زیما "  در منطقه آزاد چابهار با حضور دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور رونمایی شد. 
معاون فنی و زیربنایی سازمان منطقه آزاد چابهار گفت: این  سامانه،  یک سامانه اختصاصی است که با هدف  شفاف‌سازی فعالیت‌های شهرسازی، هوشمند کردن خدمات شهری ، مدیریت و نظارت هوشمند بر فرآیند واگذاری در منطقه آزاد طراحی و اجرا شده است.
اسدی افزود: سامانه هوشمند زیما را  شرکت‌های دانش‌بنیان و توانمند داخلی طراحی‌ کرده اند که  با توجه به  قوانین منطقه آزاد چابهار بومی‌سازی شده است.
 
 همچنین دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور در بازدید از طرح شبکه توزیع آب روستای تیس چابهار گفت: 88 میلیارد تومان برای آبرسانی  به این روستا هزینه می شود. 

بانک افزود: حفاری‌ها،  احداث مخازن بتنی به ظرفیت دو هزار و ۵۰۰  مترمکعب، ایستگاه پمپاژ، خطوط انتقال و توزیع آب در مجموع به  ۷۰ کیلومتر از عمده عملیات در حال  اجرای طرح  آبرسانی به روستای تیس است.

 

وی گفت: خانه امید روستای کُمب چابهار هم با مشارکت مالی سازمان منطقه آزاد چابهار و موسسه خیریه دکتر مجتهدی به نمایندگی از ۳۳ خانه امید روستایی در شهرستان‌های چابهار، کنارک و دشتیاری با پوشش خدمات به ۱۴۰ روستا مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: