به گزارش خبرگزاری برنا ، محمدباقر نوبخت صبح امروز در جریان سفر به سیستان و بلوچستان در جمع خبرنگاران اظهار داشت: راه‌آهن زاهدان ـ خاش به عنوان یک بخش مهم از پروژه احداث خط آهن چابهار ـ زاهدان به زودی افتتاح می‌شود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به اینکه راه‌آهن چابهار ـ زاهدان یک پروژه مهم زیربنایی برای استان سیستان و بلوچستان و کشور محسوب می‌شود، گفت: در ماه‌های پایانی دولت تلاش داریم همه تعهداتی که به مردم شریف سیستان و بلوچستان داریم محقق شود.

وی با اشاره به اینکه  بررسی آخرین وضعیت پروژه‌های سیستان و بلوچستان جزو برنامه‌های سفر یک روزه وی به این استان است، ادامه داد: در حال حاضر حدود 46 پروژه به ارزش 5700 میلیارد ریال در سیستان و بلوچستان در حال اجراست که به زودی به اتمام می‌رسند.

 افتتاح همزمان  یک هزار واحد مسکن مددجویان کمیته امداد امام خمینی(ره)  و چهار هزار و 700 واحد مسکن بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در دو روستای زابل از برنامه‌های سفر محمدباقر نوبخت به سیستان و بلوچستان است. همچنین افتتاح ساختمان فرمانداری شهرستان‌های نیمروز و فنوج، مجتمع آموزشی، فرهنگی و ورزشی بانوان شهرستان نیمروز و هامون و پل افضل‌آباد از دیگر برنامه‌های این سفر است. رئیس سازمان برنامه و بودجه در این سفر از راه آهن زاهدان- خاش و خاش- ایرانشهر به صورت هوایی بازدید و در ادامه  این سفر از حاشیه شهر زاهدان دیدن خواهد کرد.

به گزارش تسنیم، پروژه راه‌آهن چابهار- زاهدان- سرخس یکی از طرح‌های مهم ملی در حال اجرا در سیستان و بلوچستان است که تکمیل و راه‌اندازی آن تحولات چشمگیری در ارتباطات تجاری کشورهای مختلف و توسعه و پیشرفت استان‌های جنوب شرق کشور ایجاد می‌کند.

خط ریلی چابهار- سرخس به صورت یک خطه و برای جا به جایی کالا و مسافر در حال ساخت بوده این خط ریلی 90 درصد برای جا به جایی کالا و حدود 10 درصد برای مسافر پیش‌بینی شده است. مسیر اصلی این خط ریلی از چابهار به زاهدان به طول 610 کیلومتر سال 1389 کلنگ‌زنی شد و از سال 1392 به طور جدی درحال اجراست.

این خط ریلی از دروازه شرقی اسکله شهید بهشتی چابهار آغاز و با عبور از شهرستان‌های کنارک، نیکشهر، ایرانشهر و خاش در نهایت به زاهدان متصل شده و پس از آن برای ارتباط با کشورهای آسیای میانه به سرخس متصل می‌شود.

از اهداف اصلی این خط ایجاد کریدور ریلی شرق کشور، اتصال بندر تجاری، ترانزیتی، اقتصادی و گردشگری چابهار به شبکه ریلی کشور و کشورهای آسیای میانه، کمک به توسعه سواحل مکران، ایجاد بستر مناسب برای توسعه و رشد اقتصادی سیستان و بلوچستان و اتصال کشورهای آسیای میانه و افغانستان به آب‌های آزاد است.

راه ‌آهن چابهار- زاهدان- میلک- سرخس به عنوان اصلی‌ترین اولویت زیرساختی شرق کشور علاوه‌بر کسب منافع ملی حاصل از درآمدهای ترانزیتی، تاثیر مستقیمی بر اشتغالزایی و پیشرفت اقتصادی این نقطه از ایران اسلامی خواهد داشت.

ایجاد زیرساخت ریلی سبب دسترسی بهتر به معادن غنی استان شده و بهره‌برداری از آن‌ها را مقرون به صرفه می‌کند، علاوه بر این مقدمات لازم برای سرمایه‌گذاری در زمینه فعالسازی ظرفیت معادن غنی شرق کشور فراهم می‌شود.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: