به گزارش خبرگزاری برنا، غلامرضا مالکی در نشست ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی سیستان و بلوچستان اظهار داشت: تبلیغات عامل مهم در شناسایی و تبیین عملکرد هر دستگاه است.

وی صنایع تبدیلی و بازاریابی را از عوامل مهم در توسعه رونق تولید و اقتصاد عنوان کرد و ادامه داد: باتوجه به اهمیت این دو موضوع یک نشست ویژه در این موارد در نظر گرفته شده است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی سیستان و بلوچستان امنیت غذایی را مهم دانست و بیان کرد: باید آنچه تولید می کنیم با توجه به نیاز و اولویت برنامه ریزی و ارائه شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان نیز در این نشست اظهار داشت: کشاورزی بر پایه دانش نوین و استفاده از تجارب کارشناسی بسیار حائز اهمیت است.

غلام حیدر زورقی بهره برداری صحیح از محصولات کشاورزی را مهم دانست و افزود: در سازمان جهاد کشاورزی در این زمینه برنامه های بلند مدت وجود دارد که انجام خواهد شد.

وی اظهار داشت: 23 سند توسعه محصولات کشاورزی و زیر بنایی در سیستان و بلوچستان تهیه شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان نخیلات، پسته، میوه های گرمسیری، گیاهان دارویی، پرورش شتر را از جمله موارد این سند عنوان کرد و به تشریح برنامه های این نهاد در این حوزه ها پرداخت.

وی با اشاره به میزان تولید پسته در سیستان و بلوچستان گفت: تولید پسته در این استان از هفت هزار و 456 تن سال 95 هم اینک به هشت هزار و 800 تن رسیده است.

زورقی اظهار داشت:2 هزار و 142نفر به طور مستقیم و چهار هزار و 284 نفر به طور غیر مستقیم در بخش پسته مشغول به فعالیت هستند.

وی بیان کرد: 148هزار و 460 تن میوه گرمسیری پارسال در سیستان و بلوچستان تولید شده که این امر اشتغالزایی هزار و 520 نفر به طور مستقیم و سه هزار و 40 نفر به طور غیر مستقیم را فراهم کرده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت:750 هزار نفر شتر در این استان وجود دارد که با توجه به ظرفیت های خوب منطقه می توان صادرات نیز داشته باشیم.

وی افزود: 50 درصد شترهای سیستان و بلوچستان پلاک گذاری شده و بقیه نیز در حال انجام است.

زورقی به ظرفیت های سیستان و بلوچستان در بخش گیاهان دارویی اشاره کرد و گفت: از تولید هزار و 12 تن گیاه دارویی سال 95 به 15 هزار و 179 تن در سال 97 رسیده ایم که این امر موجب اشتغال هزار و 376 نفر به طور مستقیم و پنج هزار و 504 نفر به طور غیر مستقیم شده است.