خودروهای برقی که بدون شارژر و باطری حرکت می کنند

خودروی برقی طراحی شده توسط دانشجویان دانشگاه تهران که بدون شارژر و در حین حرکت شارژ می‌شود، برای نخستین بار در تهران به حرکت در آمد

به گزارش خبرنگار گروه علم و فناوری خبرگزاری برنا، مراسم رونمایی از طرح شارژ دینامیکی خودروهای بیسیم آزمایشگاه سیستم های حرکت پیشرفته دانشگاه تهران بعدازظهر یکشنبه با حضور دکتر سورنا ستاری معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری، دکتر صادق واعظ زاده ( عضو هیات علمی دانشگاه تهران و رئیس مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت) و جمعی از نخبگان دانشگاه تهران برگزار شد.

image_2022_6_27-3_9_45_28_ctg

سورنا ستاری معاون علمی ریاست جمهوری در این نشست قول مساعد برای حمایت مادی و معنوی از دانشجویان دانشگاه تهران و تلاش برای رفع مشکلات آنها را داد. وی همچنین قول مساعد برای پیگیری برقرای همکاری میان گروه های دانش بنیان دانشگاه تهران و بازار دولتی و خصوصی را برای تجاری سازی محصولات داد.

دکتر صادق واعظ زاده، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز در حاشیه این جلسه در مصاحبه با برنا عنوان کرد: امروز برای رونمایی از شارژ بی سیم خودروهای الکترونیکی این جا جمع شده ایم، آنچه شما امروز مشاهده میکنید حاصل تلاش پانزده سال جمعی از جوانان نخبه ایران زمین است.

وی افزود: شارژ بی سیم خودرو های الکترونیکی یک فناوری جدید است که در لبه تکنولوژی قرار دارد که طی دو دهه گذشته اهمیت دوچندانی پیدا کرده است و کشور های دنیا به تدریج در حال استفاده از این فناوری هستند، تکنولوژی شارژ بی سیم به این شکل عمل میکند که خودرو های الکترونیکی بدون هیچ گونه اتصالی به سیم و در فاصله ای معین از منبع تغذیه شارژ میشود. مرحله 1 پیشرفته تر این فناوری شارژ خودرو بدون اتصال به سیم در حین حرکت است.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: خودروهای برقی امروز توسعه پیدا کرده است و در مورد استقبال مردم قرار دارد اما مشکلاتی هم بر آن ها مترتب است، مانند معضلاتی که با باطری های سنگین لیتیومی دارند و چالشی برای خودرو های الکترونیکی هستند، شارژ آنها زمان زیادی میبرد، بازیافت باطری ها دشوار است و مواردی از این دست که هر یک از آنها به جای خود چالشی جدی محسوب میشوند اما این فناوری میتواند به مرور سبب شودکه خودرو های الکترونیکی دیگر برای حرکت به باطری نیاز نداشته باشند.

رئیس مرکز الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت در ادامه گفت: نحوه عملکرد سامانه به این شکل است که زیر مسیر و بر روی سطح آسفالت سنسور های مخصوصی قرار میگیرد که هنگام حرکت اتومبیل ها آن ها را به وسیله گیرنده های زیر خودرو شارژ خواهد کرد بنابراین دیگر احتیاجی نیست که خودرو های الکترونیکی از باطری استفاده کنند یا دست کم میتوان صرفا به یک باطری کوچک بسنده کرد تا اگر خودرو قصد تردد در مسیر غیر از راه های ویژه را داست دچار مشکل نشود. البته شارژ همین باطری اضافه نیز از طریق همین سنسور های اختصاصی انجام خواهد شد و نیازی نیست که سیستم های سنتی را برای شارژ آن به کارگیری کرد.

واعظ زاده در ادامه عنوان کرد: طرح اولیه این برنامه عملی صنعتی حدود سه سال پیش و به صورت آزمایشگاهی کلید خورد و حدود دو سال پیش با همکاری معاونت علمی ریاست جمهوری بر روی یک خودرو دونفره واقعی با توان 10 کیلو وات آزمایش شد و خودرو موفق شد در یک مسیر 20 متری بدون کمک هیچ گونه منبع خارجی ( باطری) حرکت کند. این برنامه علمی صنعتی توسط محققان جوان دانشگاه تهران به مرحله آزمایشی روز جاری رسید و حالا با تصویب معاونت علمی ریاست جمهوری فرآیند صنعتی سازی این فناوری بر روی یک خودرو 14 نفره اجرا شود. تا طی دو سال شاهد رونمایی از نمونه صنعتی طرح باشیم.

وی افزود: کشور های انگشت شماری در دنیا از این توانمندی بهره مند هستند اما همین کشور های محدود نیز از نمونه تجاری شده طرح بهره برداری نکرده اند ولی به طور قطع تجاری سازی برنامه در دور نمای ذهنی دو ساله آن ها قرار دارد ، در حال حاضر این طرح قابلیت پیاده سازی در مکان های پر رفت و آمد مانند بقاع متبرکه، فرودگاه ها ، پیاده راه های تهران که امکان تردد اتومبیل وجود ندارد و امثال آن را دارد.

واعظ زاده در پاسخ به این سوال که آیا این فناوری قابلیت تجازی سازی دارد و این امر برای شما دارای الویت است به خبرنگار برنا گفت: به طور قطع این فناوری علیرغم اینکه بسیار پیشرفته است اما برای استفاده عموم مردم کاربرد دارد و برای عموم مردم نیز قابل فهم است ، البته در مرحله صنعتی سازی تمام نظام مسائل مرتبط با تجاری سازی این فناوری تحت بررسی قرار  خواهد گرفت و نباید این فناوری را جایگزینی مطلق برای ایستگاه های شارژ الکترونیکی بدانیم بلکه هر دو کنار یکدیگر قابل استفاده خواهند بود اما حسن فناوری توسعه یافته ما این است که برای شارژ خودرو نیاز نیست که حتما یک ایستگاه شارژ ثابت پیدا کنیم.

وی در  پاسخ به این سوال که آیا بنای همکاری با خودرو سازهای بزرگ کشور را برای توسعه کار خود دارد گفت: واقعیت این است که در حال مذاکره با یک شرکت تولید خودروهای الکترونیکی ملی برای استفاده از این فناوری در محصولات آن ها هستیم تا امتیاز این کار را  خریداری کنند، البته در وهله اول این شرکت بنا دارد تا قایلیت شارژ بی سیم خودرو در یک مکان ثابت مانند پارکینگ منازل را توسعه دهد و در مرحله بعد به طور کامل فناوری حاضر در این جلسه را صنعتی سازی خواهیم کرد.

این استاد دانشگاه در پاسخ به این سوال که میزان بومی سازی اجزای این سیستم در حال حاضر چقدر است به خبرنگار برنا گفت: تمام فناوری این سیستم در کنترل دانشمندان ایرانی قرار دارد، حتی اگر چه بخشی از قطعات الکترونیکی ساخت ایران نمی باشد اما محل تهیه ی آن ها بازار داخلی است و دانشمندان ما بر این فناوری مسلط هستند اما در تولید یک محصول دانش بنیان باید اذعان کرد که طراحی و محاسبات مربوط به پیاده سازی برنامه حتی از ساخت زیر قطعات پیچیده تر است که تمام مراحل آن توسط نخبگان جوان دانشگاه تهران انجام شده است و امیدواریم مرحله صنعتی سازی هم به زودی عملیاتی و اجرایی شود.

انتهای پیام/

 

خبرنگار: علی پژوهش

وبگردی

    نظر شما

    پربیننده‌ترین اخبار علمی و فناوری

    مهمترین اخبار

    آخرین اخبار علمی و فناوری

    اخبار برگزیده