به گزارش خبرگزاری برنا از فارس، دکتر «لیلا رازقیان» اظهارداشت: با تاکید بر اینکه متاسفانه در حوزه بیماری های روانی، عفونی و پوستی با انگ زیاد مواجه هستیم، اظهار کرد: برای انگ زدایی در جامعه به تغییر نگرش از سوی افراد جامعه نیاز است که این امر مستلزم کمک صاحب نظران است؛ از همین رو می طلبد متولیان امر اقدامات پیشگیرانه در حوزه بهداشت روانی مرتبط با کرونا را در جامعه افزایش دهند و اطلاع رسانی های گسترده ای انجام شود.
او در خصوص انگ کرونا گفت: فشار ناشی از انگ بیماری، ترس های کلیشه ای آسیب زا را تقویت می کند و گفته می شود انگ ناشی از کرونا از خود بیماری کرونا دردناکتر و رنج روانی که افراد مبتلا متحمل می شوند، شدیدتر از علایم جسمانی است.
به گفته این روانپزشک، اشتغال ذهنی فرد و اعتقاد مبنی بر ابتلا به بیماری، احساسات جسمی را تشدید می کند، همچنین این افراد هر علایمی مثل هر نوع بدن درد و کاهش انرژی را به کرونا ارتباط می دهند، حتی با وجود اطمینان بخشی کادر درمانی نیز قانع نمی شوند، البته ۸۰درصد این موارد ناشی از افسردگی است.
رییس بیمارستان اعصاب و روان استاد محرری افزود: همه ما یک سری باورها و اعتقادات داریم که سر منشاء قضاوت هایمان هستند و بر نحوه تعامل ما با محیط، اثر می گذراند؛ اما در صورتی که این باورها بر اساس اطلاعات غلط باشد، به انگ اجتماعی دامن می زند.
دکتر رازقیان در پاسخ به ارتباط فشارهای روانی با سلامت روان اظهار کرد: فشارهای روانی همواره به شکل یک بیماری خاص بروز پیدا نمی کند، افراد جامعه امروزه با تنشی روزانه روبرو هستند که با فشارهای اقتصادی و معیشتی هم همراه شده، یعنی ما نباید تنها به دنبال آثار آن در کلینیک ها و آسیب های روانی خاص باشیم، بلکه آثار کرونا در زندگی تک تک افراد جامعه و روان خانواده ها به شکل های مختلف دیده می شود.
او کاهش انگیزه، امید و فرسودگی ناشی از تکرار اخبار ناامیدکننده را از جمله تهدیدهای کنونی سلامت روان جامعه برشمرد و ادامه داد: این چالش ها به آثار مخرب بعدی سلامت روان جامعه منجر می شود که مانع پویایی خواهد بود، بنابراین نهادهای مختلف در سطح کلان باید به بهبود این فرسودگی روانی کمک کنند تا با امیدوار شدن مردم، روحی تازه در کالبد جامعه دمیده شود.
رییس بیمارستان اعصاب و روان استاد محرری با بیان احساس حبس شدن، تنهایی و اضطراب، ایجاد حس خشم، گیجی، ناامیدی و خستگی و افزایش خطر برای کودکانی که شاهد برخی خشونت ها در خانواده هستند، در اثر قرنطینه اضافه کرد: این مسایل برای افرادی که دارای معلولیت هستند یا در خانواده های پر جمعیت زندگی می کنند، پیچیده تر بوده و آمارها حاکی از افزایش اختلاف زناشویی و طلاق در دوران پاندمی کرونا بوده است.
دکتر رازقیان در خصوص انواع مشکلاتی که گریبانگیر بیماران اعصاب شده است، بیان کرد: همچنین شیوع بیماری های اعصاب و روان در افراد مستعد، افزایش یافته است، افزایش نیاز به تخت بستری، افزایش مصرف مواد و شرایط اقتصادی نیز در گسترش زمینه های ابتلا به بیماری های اعصاب موثر بوده و این وضعیت کنترل بیماری در بیمارستان های اعصاب و روان را نیز سخت تر می کند.
او یادآور شد: شرایط خاص بیماران و رعایت نکردن بهداشت، عدم استفاده از ماسک و وسایل شخصی، طولانی بودن بستری ها، همچنین نبود توانایی در گزارش به موقع علائم، شرایط کادر درمان را در مراکز درمانی بیماران اعصاب و روان سخت تر می کند.
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: