به گزارش برنا؛ رستم قاسمی در سال ۱۳۴۳ در روستای سرگاه از توابع شهرستان مهر، استان فارس زاده شد. وی دارای مدرک مهندسی عمران آموزش راه دور از دانشگاه صنعتی امیرکبیر واحد گرمسار استان سمنان است . قاسمی در سال ۱۳۶۰ به عضویت سپاه پاسداران درآمد و در جنگ ایران و عراق شرکت کرد و از جانبازان این جنگ نیز می‌باشد.

پس از جنگ ایران و عراق، به قرارگاه خاتم‌الانبیاء پیوست. وی در سال ۱۳۸۶ پس از عبدالرضا عابد، به عنوان فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا منصوب شد.وی در مرداد ماه ۱۳۹۰ در پی برکناری مسعود میر کاظمی، توسط محمود احمدی‌نژاد برای تصدی پست وزارت نفت پیشنهاد شد و در ۱۲ مرداد، به‌عنوان آخرین وزیر نفت دولت دهم از مجلس رای اعتماد دریافت کرد. پس از انتخاب قاسمی به عنوان وزیر نفت، تیموتی گایتنر هشدار داد که از امروز، وزارت نفت ایران تحت تسلط سپاه پاسداران درآمده‌است.

نام رستم قاسمی به عنوان فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیاء در فهرست تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل، دولت فدرال ایالات متحده آمریکا، اتحادیه اروپا و استرالیا قرار داشت که بعد از وزیر شدن، از فهرست تحریم‌های بین‌المللی خارج شد.

وزارت خزانه‌داری آمریکا در ۴ سپتامبر ۲۰۱۹ رستم قاسمی و پسرش را در رابطه با یک شبکه انتقال نفت تحت کنترل سپاه پاسداران تحریم کرد. این شبکه به «شبکه نفت در خدمت تروریسم» معروف شده‌است. سوابق او عبارتند از :

  1. معاون مهندسی قرارگاه دریایی خاتم‌الانبیاء
  2. معاون مهندسی نیروی دریایی سپاه پاسداران
  3. فرمانده قرارگاه سازندگی نوح
  4. فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا
  5. مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره شرکت مهندسی نیروی نفت
  6. رئیس هیئت مدیره شرکت صنعتی دریایی ایران (صدرا)
  7. رئیس هیئت مدیره شرکت کشتی‌سازی خلیج فارس (ایزوایکو)
  8. وزیر نفت

ماجرای گم شدن دکل نفتی که در سال ۱۳۹۱ رخ داد و نمایندگان مجلس نیز آن را تأیید کردند و منجر به تشکیل پروندهٔ قضایی برای چندین نفر شد، مربوط به زمان وزارت رستم قاسمی در وزارت نفت است.

روابط عمومی وزارت امور خارجه با انتشار اطلاعیه‌ای در مورد اظهارات اخیر رستم قاسمی در ارتباط با کمک نظامی و حضور مستشاران نظامی ایران در یمن که در تاریخ اول اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ منتشر شده بود، اعلام کرد: «اظهارات منتشر شده از سوی رستم قاسمی در این مصاحبه برخلاف واقعیت و سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران در یمن است.»

رستم قاسمی در ۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ نامزدی خود را برای انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ اعلام کرد.

وی در ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ با حضور در ستاد انتخابات وزارت کشور برای شرکت در انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ ثبت‌نام کرد.

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: