مجتبی بهزادیان در گفت‌وگو با خبرنگار گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا، در مورد استاندارهای سالن سینما در کشورهای دنیا و مقایسه آمار آن با تعداد سالن‌های سینما در کشور خودمان گفت: «باید به ازای هر دو نفر یک صندلی سینما در کشور داشته باشیم که البته باز هم با استانداردهای روز دنیا فاصله دارد اما آمار قابل قبولی است. با توجه به جمعیت هشتاد میلیونی ما به هشتصد هزار صندلی نیاز داریم ولی در حال حاضر تنها یک‌صد و سی هزار صندلی در سالن‌‌های سینمایی‌مان داریم و تقریبا با کمبود هفتصد هزار صندلی مواجه هستیم که آمار قابل ملاحظه‌ای است.»

مدیر سینما فرهنگ در ادامه گفت: «با توجه به پانصد سالن سینمایی که در حال حاضر در کشورمان دایر هستند، ما به سه هزار و پانصد سالن دیگر با ظرفیت میانگین دویست نفر هستیم. سینمای ما در سال حدود یکصد فیلم تولیدی دارد و این ظرفیت سالن‌های سینمایی به هیچ عنوان جوابگوی تولید سینمای ما نیست.»

او با اشاره به شهرهایی که سینما ندارند هم گفت: «220 شهر در کشورمان با جمعیت بالای بیست هزار نفر داریم که سالن سینما ندارند. همچنین هفتاد و پنج شهر با جمعیت بالای پنجاه هزار نفر در کشور ما بدون سینما هستند.»

بهزادیان با اشاره به اکران فیلم سینمایی «طلا»ی پرویز شهبازی به صورت آنلاین گفت: «حالا که این شهرها سالن سینما ندارند، مردم‌شان باید از تماشای آثار سینمایی محروم بشوند؟ نه. ما به طرح اکران آنلاین نیاز داریم به دو دلیل: سالن کافی نداریم و شهرهایی داریم که سینما ندارند.»

او در ادامه گفت: «موضوعی که مطرح است این است که تمام محصولات سینمای ما قابلیت اکران آنلاین را ندارند و از طرفی بعضی فیلم‌ها فقط برای نمایش در سالن‌‌های سینما و روی پرده بزرگ ساخته شده‌اند. نمونه‌های چنین فیلم‌هایی در فیلم‌های خارجی برای مثال کم نیستند. زمانی در سینما فرهنگ فیلم‌های خارجی را نمایش می‌دادیم و با وجود نمایش در روزهای شنبه سالن پر از آدم می‌شد. فیلم‌های آپارتمانی را می‌شود در خانه دید. تفاوت این دو از زمین تا آسمان است اما مثل هرجای دیگری که سینما و اکران خانگی وجود دارد، ما هم به این دو مسیر متفاوت برای نمایش آثار سینمایی نیاز داریم.»

مجتبی بهزادیان در ادامه گفت: «همانطور که گفتم هر فیلمی امکان نمایش آنلاین را نداردو با توجه به هزینه‌های سرسام‌آور سینماها برای سینماداران فکر می‌کنم بهتر است فیلم‌ها ابتدا در چهار هفته در سینما اکران شوند و بعد به اکران آنلاین برسند. این تصمیم بهتری است نسبت به اکران آنلاین آثار سینما و سپس وردشان به سالن‌های سینما...»

او در آخر به بازگشایی سینماها اشاره کرد و گفت: «طبق آخرین اخبار قرار بر بازگشایی سالن‌های سینما از عید فطر و با رعایت مواردی بود که در چندین بند به سینماها ابلاغ شد. امیدوارم این اتفاق رخ بدهد و با توجه به رشد آمار کرونا در فصل پاییز بتوانیم چند ماه سینماها را باز کنیم چون زندگی آدم‌های زیادی به این تصمیم وابسته است. البته بعید می‌دانم عید فطر سینماها باز شوند و این تصمیم به عقب خواهد افتاد.»

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: