به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا ؛شبکه سلامت سیما، در ایام ماه مبارک رمضان برنامه زنده «خرم‌ شهر» را روی آنتن می‌برد. «خرم شهر» برنامه ای گفت و گو محور است و هر روز با دعوت از یک میهمان روایتی متفاوت از زندگی ارائه می کند. روایتگر قصه آدم های متفاوت در جامعه است، افرادی کمتر شناخته شده هستند.

این برنامه گفتگومحور، هر روز ساعت ۱۹ به صورت زنده پخش می‌شود.اجرای برنامه «خرم شهر» برعهده محمدحسین امیدی گوینده جوان و باسابقه رادیوست که برای اولین بار به قاب تلویزیون آمده و سال گذشته به عنوان‌مجری برتر رادیو شناخته شده است.

امیر استکی امدادگر  هلال احمر  مهمان روز گذشته خرم شهر بود ودرباره خاطرات تلخ و شیرین شغل خود صحبت کرد.

استکی درباره خاطره تلخ کودکی خود گفت: یک حادثه دردناک، مسیر ورود من را  به هلال احمر و امداد و نجات را هموار کرد. بچه که بودم، یکی از بستگانم در حال غذا خوردن بود که درست جلوی چشمانم غذا در گلویش گیر کرد و بعد هم خفه شد. به همین راحتی. بعد از این ماجرای تلخ، این فکر ذهنم را حسابی به خود مشغول کرده بود که آیا در آن لحظه نمی‌شد او را نجات دهیم؟ جواب این سوال را وقتی چهارم ابتدایی بودم و در کلاس کمک‌های اولیه شرکت‌کردم، پیدا کردم و متوجه شدم اگر آن موقع کمک‌های اولیه را بلد بودیم، می‌توانستیم او را نجات دهیم.

وی درباره اتفاقات متفاوت در حوزه امدادگری هلال احمر عنوان کرد:سال ۹۸  برای اولین بار به عنوان امدادگر به پیاده‌روی اربعین اعزام شدم. ما در اتوبوس آمبولانس مستقر بودیم و بیماران و مصدومان را از مراکز درمانی کربلا تحویل گرفته و در مرز مهران، تحویل آمبولانس‌های ایران می‌دادیم. یک روز مقابل بیمارستان الحسین(ع) بودیم که یک زائر 60 ساله ایرانی را آوردند. به خاطر بیماری قند دچار ایست قلبی و تنفسی شده بود. دکتر گفت مصدوم را به‌آی‌سی یو ببریم که اگر برگشت بتوانیم نجاتش دهیم، چون احتمال داشت برگردد.

وی افزود: اولین نکته در چنین لحظاتی که تجربه آن را داشتم، انجام کمپرس قلبی است تا قلب پمپاژ کند. این عمل نباید با وقفه باشد و باید مدام انجام شود. از مقابل در تا آی سی یو حدود 2-3 دقیقه راه و این دقایق برای بیمار طلایی بود. در حین حرکت به ذهنم رسید که روی برانکارد قرار بگیرم و شروع به احیا کنم. بعد از پمپاژ قلبی خوشبختانه قلب و تنفس برگشت و بیمار را به بیمارستان تحویل دادیم.

استکی درباره  احیای موفق دیگر در کربلا توضیح داد: زمانی که احیا را شروع می‌کنیم، اگر نبض و تنفس برگردد سی پی آر موفق است، اما همیشه هم این‌طور با خیر و خوشی تمام نمی‌شود. گاهی قلب و تنفس مصدوم برمی‌گردد، اما مغز برنمی‌گردد.گاهی هم بر می‌گردانیم، اما مصدوم زنده نمی‌ماند. مثلا در عملیات اربعین، چهار سی پی آر داشتیم که برگشتند، اما دو نفرشان مرگ مغزی شدند. پیرمرد دیگری هم بود که در اتوبوس آمبولانس  ایست قلبی کرد که سریع عملیات احیا را آغاز کردیم و بعد از چند دقیقه بیمار برگشت و او را تا مرز رساندیم که خوشبختانه سرحال بود. مورد دیگری هم بود که بعد از سی‌پی‌آر به زندگی برگشت.

تیتراژ ابتدایی این برنامه را مصطفی پاشایی بر اساس ترانه‌ای از حامد عسکری خوانده، حمید عابدی خواننده آیتم‌های برنامه است و تیتراژ پایانی نیز مناجاتی با حال و هوای ماه مبارک مضان و با نوای محمدحسین پویانفر است.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: