رحمان سیفی‌آزاد نویسنده و کارگردان سینما و تلویزیون در گفت‌وگو با خبرنگار گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا، اظهار داشت: همکاری بخش‌های سیاستگذار با صنوف اتفاقات خوبی را همیشه به همراه داشته، به همین دلیل ارزیابی من از طرح حمایت از فیلمنامه‌نویس‌ها مثبت و خوب است و فکر می‌کنم در حال حاضر به اجرای چنین طرحی نیاز داشتیم.

سیفی‌آزاد خاطرنشان کرد: امروز که سینما و سینماگران به لحاظ اقتصادی در وضعیت معیشتی خوبی به سر نمی‌برند و معمولاً اکثر فیلمنامه‌نویس‌ها در طول سال بیکار هستند و در این بین شیوع ویروس کرونا که تعطیلی پروژه‌ها را در بر داشته وضعیت را بدتر کرده است اجرای چنین طرح‌هایی امیدبخش است که در کنار حمایت از فیلمنامه‌نویسان می‌تواند منجر به تولیدات خوب و با کیفیت شود.

او افزود: سینمای خصوصی ما عموماً گرایش به دو نوع اثر دارد. همانطور که می‌بینیم فیلم‌های تجاری و جشنواره‌پسند ما بیشترین تولیدات در سینما هستند و در این گاهی مواقع شاهد اتفاقات نادری هستیم که شاید کمی امیدوارکننده باشد اما به طور کل آثار سینمایی ما نمی‌تواند همه ذائقه‌ها را در بر بگیرد و باید به تنوع ژانر نیز توجه داشت اما صرفاً با حمایت از فیلمنامه نمی‌توان به رونق آثار در ژانرهای مختلف امیدوار بود.

این کارگردان در ادامه گفت: اگر علاوه بر اجرای این طرح، سیاستگذاری درستی برای حمایت از تولید باشد که فیلمنامه‌های تصویب شده به فیلم تبدیل شوند می‌توان به اتفاقی مثبت در جهت رونق تولید آثار اقتباسی و متنوع در ژانرهای مختلف امیدوار بود. این حمایت به نفع حامیان است چرا که می‌توانند با ساخت آثار مناسب و قابل دفاع طرح اجرا شده را به نتیجه مطلوب‌تری برسانند.

نویسنده فیلم سینمایی «من مادر هستم» تأکید کرد: طبیعی است که انجمن فیلمنامه‌نویس‌ها در خانه سینما حمایت از اعضای خود را در اولویت قرار دهد، در مرحله اول اولویت با کسانی است که شناسایی شده‌اند و رزومه مشخصی دارند. طبیعتاً این افراد در اولویت هستند اما همیشه استعدادهایی وجود دارند که می‌توانند امیدهای آینده سینما باشند و باید راه ورود این استعدادها به سینما نیز باز باشد، به همین دلیل به طور قطع در مرحله بعدی از افراد تازه‌کار که قصد ورود به عرصه سینما دارند نیز حمایت می‌شود.

سیفی‌آزاد در پایان با ابراز امیدواری برای ادامه‌دار بودن اجرای طرح حمایت از فیلمنامه‌نویس‌ها توسط بنیاد سینمایی فارابی، گفت: آقای سجاده‌چی برای اجرای این طرح زحمات بسیاری کشید و امیدوارم با استقبال فیلمنامه‌نویس‌ها و ارائه طرح‌ها و فیلمنامه‌های خوب اجرای این طرح ادامه داشته باشد و شاهد خلق فیلمنامه‌های خوب و در نتیجه فیلم‌های درخشان باشیم. همیشه خطر ایجاد رانت در اجرای چنین طرح‌های خوبی احساس می‌شود و امیدوارم این بار با مدیریت مناسب جلوی چنین اتفاقی گرفته شود و واقعاً از آثار خوب و قابل دفاع حمایت شود.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: