به گزارش خبرنگار گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا، بیژن بیرنگ در این مراسم با اشاره به اینکه یکی از جذاب‌ترین برنامه‌ها برای مخاطبان ایرانی همواره برنامه‌های آشپزی است گفت: من هم یکی از مخاطبان این برنامه‌ها هستم؛ به عنوان کارگردان به ساخت برنامه‌های آشپزی علاقه دارم، برنامه‌های بسیاری هستند که در سفر ساخته می‌شوند و ساخت چنین برنامه‌ای برای من بسیار جذاب است.

بیرنگ خاطرنشان کرد: غذا بزرگ‌ترین فرهنگ یک ملت است و به بهانه آشپزی می‌توان ملت ایران را در اقصی‌نقاط کشور فرهنگ‌شناسی کرد. «ماهی‌ها عاشق می‌شوند» یکی از بهترین فیلم‌های سینمای ایران است که علی رفیعی با موضوع غذا ساخته است.

این کارگردان با اشاره به ساخت برنامه «شام ایرانی» گفت: برای من برنامه «شام ایرانی» سفره‌ای بود مثل ایران تا همه آدم‌ها با نگاه‌های مختلف دور یک میز بنشینند و با نگاه‌های مختلف از نعمت‌های ایران استفاده کنند. این نگاه کلی من بود در این مجموعه و به یاد دارم در اپیزودی که خانم رهنما حضور داشت وقتی دوربین روی گل‌های منزل او حرکت می‌کرد این بحث مطرح شد که تمام زیبایی هستی به خاطر تنوع‌ است؛ آن روز به این بحث رسیدیم که این گل‌ها هر کدام شکل و رنگ خاصی دارند و در کنار هم بودنشان است که یک باغ یا باغچه گل را تشکیل می‌دهد و هموطنان ما هم در نقاط مختلف کشور با هم تفاوت‌هایی دارند که این تفاوت‌ها در فرهنگ غذایی‌شان نیز دیده می‌شود و باید این تفاوت‌ها را به فال نیک گرفت و از آن‌ها در شناخت و نزدیک‌ شدن بیشتر انسان‌ها استفاده کرد.

کارگردان مجموعه تلویزیونی «خانه سبز» در پایان تصریح کرد: شبکه نمایش خانگی مخاطب بیشتری دارد اما شاید احتمال بازگشت سرمایه در این رسانه کمتر باشد. با این حال شبکه نمایش خانگی را می‌توان نسبت به تلویزیون، رسانه بهتری دانست چرا که دیگر در آن شاهد سخت‌گیری‌های بی‌دلیل تلویزیون نیستیم و فضا در آن تا حدی بازتر است.

در مجموعه مستند «آفرود مزه‌ها» که در ۱۵ قسمت برای پخش در شبکه نمایش خانگی و وی.اُ.دی ها تولید می‌شود، بهاره رهنما در هر قسمت با حضور در خانه های زنان ایرانی از طبقه های مختلف فرهنگی و اجتماعی، موقعیت های مرتبط با آشپزی ایرانی را به تصویر می‌کشد.

عوامل این پروژه عبارتند از: طراح ، کارگردان و مجری: بهاره رهنما، تهیه‌کننده و تدوینگر: مجید فتاحی، مجری طرح: رضا بهرامی، روابط عمومی: میلاد بهار 

گفتنی است، بهاره رهنما پیش از این مستند «صدام کن : مامان» را با موضوع مسائل مرتبط به مادر بودن و نبودن زنان ساخته است که سال گذشته در بخش ویژه جشنواره سینما حقیقت به نمایش درآمد.

آفرود مزه ها (2)

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: