مهران رنجبر بازیگر و کارگردان تئاتر در گفت‌وگو با خبرنگار گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا، اظهار داشت: من یکی از مخالفان بازگشایی سالن‌های تئاتر بودم و همچنان معتقدم که نباید سالن‌ها باز شوند چرا که سلامتی مهم‌تر از هر موضوع دیگری است و البته بازگشایی برای بهبود وضعیت معیشتی تصمیم درستی نبود چرا که می‌بینیم مردم نیز از نمایش‌ها استقبال نکرده و سالن‌ها خالی هستند.

رنجبر تصریح کرد: اهالی تئاتر باید صبوری می‌کردند و چاره‌ای جز این کار نداشتیم. اهالی تئاتر در وضعیت بدی هستند و به نظر می‌رسد که دولت نمی‌خواهد و یا توان حمایت مالی از اهالی تئاتر را ندارد، به همین دلیل همه به فکر بیرون رفتن از این وضعیت هستند و تصمیم بازگشایی تماشاخانه‌ها که به نظرم تصمیم عجولانه‌ای بود به همین دلیل گرفته شد که می‌بینیم نتیجه مثبتی نداشت.

این بازیگر در ادامه گفت: مرکز هنرهای نمایشی می‌تواند با در نظر گرفتن بودجه‌ای سالن‌های دولتی را در اختیار گروه‌های حرفه‌ای و بزرگ تئاتر قرار دهد که اهالی بیشتری مشغول به کار شوند و با فراهم کردن زیرساخت‌ها برای نمایش آنلاین نمایش‌های تئاتر سایتی مثل فیلیمو که فیلم‌ها و سریال‌ها را به صورت آنلاین پخش می‌کند برای نمایش آنلاین تئاترها راه‌اندازی کند و اهالی تئاتر نیز در این وضعیت ویژه یک آلترناتیو داشته باشند تا بتوانند به امرار معاش مشغول شوند.

بازیگر مجموعه تلویزیون «آخر خط» تأکید کرد: اگر شاهد شلوغ شدن خیابان‌ها و شهرها هستیم به این دلیل است که مردم برای امرار معاش مجبور به خروج از منازلشان هستند و این شلوغ بودن را نباید اینگونه تعبیر کنیم که ترس از کرونا وجود ندارد و مردم به دیدن نمایش‌ها نیز می‌روند. قطعاً دیدن نمایش‌های تئاتر در اولویت زندگی مردم نیست و به راحتی در شرایطی که سلامتی‌شان در خطر است سلامتی را به دیدن نمایش ترجیح می‌دهند. تنها راه زنده نگاه داشتن تئاتر در این وضعیت برای ما اجراهایی هستند که به صورت آنلاین پخش شوند. باز شدن تماشاخانه‌ها به ضرر اهالی تئاتر است چون چنین تصوری به وجود می‌آید که با باز شدن تماشاخانه‌ها مشکلات اقتصادی اهالی تئاتر از بین رفته و دولت وظیفه حمایتی خود را فراموش می‌کند.

او افزود: البته دولت در بحث بیمه اهالی تئاتر حمایتی داشت که نمی‌توان از آن چشمپوشی کرد اما نباید با بازگشایی تماشاخانه‌ها این حمایت‌ها تعطیل شوند. تلویزیون نیز می‌تواند با پخش تله‌تئاترها در این وضعیت به معیشت هنرمندان تئاتر کمک کند. به عنوان یک بازیگر، نویسنده و کارگردان در این عرصه از تلویزیون عاجزانه خواهش می‌کنم که در سیاستش تجدیدنظر کند و به پخش تله‌تئاترها توجه کند. تلویزیون می‌تواند با ثبت‌نام و ارائه فراخوان گروه‌های مختلف تشکیل دهد و در شبکه‌هایی مثل شبکه 4 تله‌تئاترهای تولید شده را پخش کند. هر چند که این پیشنهاد را ارائه می‌دهم اما به انجام آن بسیار نا امید هستم، تئاتر بسیار مظلوم است و بعید می‌دانم تلویزیون نیز با این فکر به کمک تئاتر بیاید.

این بازیگر در ادامه گفت: مشکل امروز ما با بازگشایی تماشاخانه‌ها حل نمی‌شود، وقتی این محدودیت‌ها نبود هم تئاتر با مشکلات مالی دست و پنجه نرم می‌کرد و با 50 درصد سالن‌ها قطعاً مشکلی حل نمی‌شود. تنها راهش حمایت وزارت ارشاد و تلویزیون است و اهالی تئاتر نیز در صورتی که این حمایت‌ها صورت گرفت باید گروه‌های بزرگی راه‌اندازی کنند و نمایش‌های با پرسوناژها و عوامل بسیار تولید کنند تا بخش اعظمی از اهالی تئاتر مشغول کار شوند.

رنجبر در پایان اظهار داشت: همانطور که تأکید کردم بازگشایی سالن‌ها تصمیمی عجولانه بود چرا که گردش مالی اتفاق نمی‌افتد و حتی به ضرر اهالی تئاتر تمام می‌شود. اهالی تئاتر در این شرایط باید صبوری کنند و به ترمیم و درست کردن زیرساخت‌ها فکر کنند. باید پژوهش را بالا برد، در این شرایط می‌توان تحقیق و پژوهشی جدی داشت و نظریه‌های مختلف تئاتری را مطالعه کرد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: