ابراهیم فروزش کارگردان سینما در گفت‌‎وگو با خبرنگار گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا، اظهار داشت: عباس کیارستمی آدم بزرگی بود و مسائلی که در فیلم‌هایش مطرح کرده هیچ یک تکراری نیست و هر کدام در مضمون و فرم شکل و شمایل جدیدی داشتند که در ساختار هم کار خود را به بهترین شکل انجام می‌دادند.

فروزش خاطرنشان کرد: اینکه عباس کیارستمی فیلمساز بزرگ و تأثیرگذاری در تاریخ سینما بود فقط حرف من نیست و همه دنیا این گفته من را تأیید می‌کنند. نویسندگان و منتقدان بزرگ دنیا درباره آثار کیارستمی دست به قلم شده‌اند و کتاب‌های بسیاری درباره او نوشته شده است. در آثار عباس کیارستمی نکات ریزی وجود دارد که او به آن‌ها توجه کرده و کمتر فیلمسازی در دنیا جسارت این حد از جزئی‌نگری را داشته است. او آثار بدیع بسیاری خلق کرده و خودش هم شخصی بدیع و خاص بود که همین‌ها او را کیارستمی کرده و به عنوان نام و شخصیتی مطرح در تاریخ سینمای جهان مطرح کرده است.

او افزود: به همه آثار عباس کیارستمی علاقه دارم و برخی آثارش را چند بار دیده‌ام. از همان ابتدا که در چند کار با او همکاری هم داشتم ایده‌هایش برایم جذاب بود، ما پس از انقلاب هم با هم کار کردیم و به نظرم همه فیلم‌های بلندش قابل تأمل هستند و هیچ کدام از آثارش تکرار اثر دیگری نیست. حتی در تریلوژی‌اش که مربوط به زلزله می‌شود هم تکراری احساس نمی‌شود و او در هر کدام از فیلم‌ها مسائلی را مورد کاوش قرار می‌دهد که برای مخاطبش تازگی دارد.

این کارگردان در ادامه گفت: عباس کیارستمی همیشه با آثارش بحث و جریان در سینمای جهان راه می‌انداخت و همیشه بزرگان سینما و منتقدان مطرح آثار او را تحسین می‌کردند. او به عنوان یک هنرمند هیچ‌گاه با جریان آب همراه نبود، شاید مخالفتی با جریان نداشت اما همراه جریان روز نبود و مفهومی را در آثارش دنبال می‌کرد که مختص خودش بود و دیگران شاید کمتر توجهی به آن داشته‌اند.

کارگردان فیلم سینمایی «خمره» در پایان تأکید کرد: البته نباید این تعاریف و این موفقیت‌ها باعث شود که عباس کیارستمی هیچ‌گاه مورد نقد و تحلیل قرار نگیرد. اتفاقاً او باید نقد شود تا بتوانیم نکات بیشتری از او و آثارش کشف کنیم. ممکن است بسیاری کلیت آثار او را کم‌ارزش یا حتی بی ارزش بدانند و باید این انتقادات را نیز مورد توجه قرار داد اما آنچه که مشخص است مهر تأیید اکثریت سینماگران و هنرمندان و سینمادوستان جهان بر هنر است. بدون شک از نظر بسیاری از کارشناسان و سینمادوستان جهان او یکی از بزرگترین هنرمندان عصر حاضر است./2

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: