حسین سلطان محمدی ، منتقد سینما و تلویزیون با اشاره به مفید بودن پخش مجدد سریال های تلویزیون به سرویس فرهنگ و هنر خبرنگار برنا گفت: عده ای از مردم سریال هایی که مجددا پخش می شود را ندیده اند حتی اگر دیده باشند هم برایشان جذابیت بازبینی مجدد دارد  و هم یادآوری خوبی میشود .جمعیت ما آنقدر زیاد است که باعث شده  این سریال ها دائم در حال پخش باشند و افراد آن ها را دنبال کنند  این سریال ها فاصله زمانی زیادی دارند و خیلی از مردم یادشان نیست در واقع این نوع سریال ها فراموش شده و از ذهن ها رفته است  و هرچقدر مردم با گذشت زمان به سنشان افزوده می شود بیشتر به این سریال ها علاقه مند می شوند و به سمت داستان های قدیمی جذب می شوند تا داستان های امروزی، و هرچقدر که از سنشان میگذرد تمایل به فیلم های خانوادگی پیدا می کنند درواقع فیلم های امروزی آغشته به حس و حال جوانی است. سریال هایی مانند «میوه ممنوعه» و «پدر سالار» حال و هوایی قدیمی و نوستالژیک دارند و همراهی و صمیمیتی در بین کاراکترهای این آثار وجود دارد که برای افراد مسن جذاب است، از آن لذت می‌برند و بارها این آثار را دنبال می‌کنند. امروزه در فیلم ها و سریال‌ها شوخی های فردی زیادی دیده می شود و این مسئله حرمت را از بین می برد و برای بسیاری افراد محبوب نیست. یک سری از سریال‌ها هر سال طبق مناسبتهای خاص روی آنتن می‌روند مانند «مختارنامه» که هر سال در ایام محرم بازپخش و یادآوری میشود و خوشبختانه این سریال با کمترین اشکال در بازآفرینی  رویدادها یکی از آثار با کیفیت است.

او در خصوص اینکه پخش مجدد سریالها ربطی به کرونا ندارد گفت: آنتن نداریم، شبکه زیاد است و برنامه میخواهیم؛ حتی اگر تولید در تلویزیون رونق داشته باشد مانند همه شبکه های جهانی تکرار لازم است. برخی کشورها مثل عربستان برنامه‌ای به نام «ذکریات» دارند که خیلی وقت است تمام شده اما مرتبا آن را پخش می کنند علاوه بر این کشور برخی از شبکه های جهانی در کانال های ماهواره ای آثار قدیمی را پخش می کنند و امروز کرونا بهانه خوبی برای پخش مجدد فیلم ها شده است در واقع کرونا فقط 6 ماه است که وارد شده و تولیدات از کار افتاده، اگر از بعد دیگر نگاه کنیم به این نتیجه میرسیم که مردم به یاداوری و دیدن تصاویر دوره های تاریخی مختلف نیاز دارند و هر برنامه ای از هر زمان برای افراد جذاب و خاص است. در خیلی از مراکز، تلویزیون تازه در حال گسترش است و عمده این سریال ها، سریال های شهری هستند بنابراین باید تصور بکنیم که بیننده فقط بیننده تهرانی  و کارشناس رسانه ای  و جامعه شناس نیست و باید بپذیریم که جامعه فقط فضای مجازی نیست و کشور متنوع و دارای خواسته های زیاد است و اگر مردم این را بپذیرند پخش سریال های تکراری با انتخاب درست، کار کاملا پسندیده ای است.

سلطان محمدی در پاسخ به اینکه چرا این سریال ها در جذب مخاطب  موفق تر از سریال های روز است عنوان  کرد: سریال های روز به لحاظ مضمون وسوژه تکراری است. موضوعاتی مانند عشق های جوانی از مسیر نادرست و  گاهی مادی بارها مطرح شده و این طبیعتا در ذات انسانی پسندیده نیست. اصولا انسان مشتاق این است که در سریال ها هم نکات اخلاقی ببیند و در این میان سریال هایی مانند «خانه سبز» و آثاری شبیه آن با ماجراها و اتفاقات مشابه به خانواده ها کمک می کند تا مهارت زندگی بهتر را بیاموزند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: