جمال گلی، منتقد سینما و تلویزیون، در گفت‌وگو با خبرنگار گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا، اظهار داشت: پیش‌بینی من این است که میزان دستمزد عوامل در دوران کرونا و پس از آن بیشتر خواهد شد و در حال حاضر به توجه به تعطیلی‌ها و شرایطی که به وجود آمده است طبیعی است که افراد میزان دستمزد بیشتری نسبت به قبل درخواست کنند.

گلی تصریح کرد: وضعیت اقتصادی و بیکاری ناشی از شیوع ویروس کرونا و تعطیلی سینماها و پروژه‌ها باعث شده تا افراد شرایط اقتصادی خوبی نداشته باشند و سعی همه بر این است که خیلی زود از این شرایط بیرون بیایند به همین دلیل دستمزد بیشتری می‌خواهند تا با این دستمزد شرایط مالی خود را بهبود ببخشند.

این تهیه‌کننده در ادامه گفت: در این شرایط علاوه بر دستمزد بالا عوامل انتظار دارند پرداخت‌ها به موقع صورت بگیرد. تورم و بیکاری منابع مالی خانواده‌ها را از بین برده و همه سعی دارند به طریقی فشار موجود را از دوش خود و خانواده‌شان کم‌تر کنند.

او افزود: یکی دیگر از عوامل بیشتر شدن دستمزدها در سینما به شرایط خطرناکی برمی‌گردد که کار کردن در پی دارد. قطعاً کار کردن و قرار گرفتن در تجمعات خطراتی دارد که هر کسی هنوز حاضر نیست تحت هیچ شرایطی تا زمان وجود بیماری کرونا از خانه‌اش برای کار خارج شود. هنوز افراد بسیاری هستند که خانه‌نشینی را برای حفظ جان و سلامتی‌شان به کار کردن ترجیح داده‌اند و افراد دیگری که حاضر به کار کردن هستند نیز تحت شرایطی خاص حاضر به همکاری می‌شوند. این وضعیت قطعاً باعث می‌شود افرادی که حاضر به همکاری هستند دستمزد بیشتری را درخواست کنند.

تهیه‌کننده سریال «ریکاوری» در پایان تأکید کرد: موضوع دستمزد در سینمای ایران همیشه یک موضوع پیچیده و بسیار گسترده بوده که نیاز به بحث، بررسی و آسیب‌شناسی جدی دارد. افزایش قیمت‌ها در سینمای ایران علاوه بر بیکاری و تورم به عوامل بسیاری بستگی دارد و این یک موضوع گسترده است که در یک مصاحبه نمی‌توان از همه زوایا به آن پرداخت اما در شرایط حاضر فکر می‌کنم دستمزدها بسیاری بیشتر از قبل باشد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: