به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا، این برنامه به تهیه کنندگی عاطفه سادات دربندی با اشاره به ناکامی مقامات اتیوپی در کنترل و کاهش تنش های قومی در این کشور به بررسی تظاهرات اخیر در پی شلیک به خواننده محبوب اتیوپیایی و کشته شدن بیش از 178 نفر در پی این تظاهرات می پردازد.

این برنامه در ادامه دلایل افزایش درگیری های  قومی خشونت آمیز در اتیوپی در سال های اخیر از جمله افزایش شدید ناسیونالیسم قومی را مورد واکاوی قرار داده و تلاش حزب مخالف برای برکناری ابی احمد نخست وزیر اتیوپی و اقدام آنها برای به چالش کشیدن تصمیم دولت برای به تعویق انداختن انتخابات عمومی به دلیل همه گیر شدن ویروس کرونا از سوی این حزب را مورد بحث و تبادل نظر قرار می دهد.

امکان گسترش تنش های قومی در اتیوپی به کشورهای همسایه از جمله کنیا و سومالی، اهدای جایزه صلح نوبل به ابی احمد و تاثیر آن در حل مشکلات قومیتی و اقدامات احتمالی برای پایان خصومت های قومی از جمله محورهای مورد بحث در این زمینه به شمار می رود.

بخش دوم این برنامه نیز به عدم پذیرش عذرخواهی آلمان برای کشتار جمعی و استعمار از طرف رییس جمهور نامیبیا می پردازد.

در این خصوص ضمن مروری بر قتل عام ده ها هزار نفر از افراد قبیله هررو و ناما توسط اشغالگران در فاصله سال های 1904 تا 1908، اقدام فرزندان بازماندگان این رویداد برای دریافت غرامت 4 میلیارد دلاری از دولت آلمان را مورد نقد تبادل نظر قرار می دهد.

«آفریقا امروز» با اجرای هنیا مبارک و شیلا نلیما، دوشنبه 24 شهریور ساعت 12:00 به وقت تهران به مدت 25 دقیقه از شبکه پرس تی وی پخش می شود. تکرار این برنامه دوشنبه ساعت 22:00، سه شنبه ساعت 08:00 و 17:00، چهارشنبه ساعت 15:00، پنجشنبه ساعت 01:00 بامداد و 13:00 و جمعه ساعت 09:00 روی آنتن خواهد رفت.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: