به گزارش خبرنگار گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا، تلویزیون به تازگی با باز پخش سریال های قدیمی که می توان آن هارا آثاری خاطره انگیز برای مخاطبان ایرانی دانست سعی دارد در کنار جذب نظر مخاطبان قدیمی اش به واسطه مرور خاطره به جذب نظر مخاطبان جوان نیز توجه داشته باشد اما شبکه نمایش خانگی با تولیدات به روز تر توانسته تا حدی در این عرصه رقیبی جدی برای تلویزیون باشد

بدیهی است که تولید سریال های جدید برای تلویزیون یک امر حیاتی است اما در سال های اخیر کمتر سریالی توانسته آن طور که باید نظر مخاطبان را به خود جلب کند. با ظهور شبکه نمایش خانگی لزوم تولیدات جذاب و مخاطب پسند برای تلویزیون بیشتر احساس می شود و در این بین لازم است وضعیت این دو رسانه را در امر تولید برای تحلیل بهتر در نظر داشته باشیم.

بازپخش سریال های قدیمی در تلویزیون و تولیدات به روز شبکه نمایش خانگی قطعا برگرفته از شرایط تولید در این دو رسانه است و لازم است تاثیر این دو رویکرد و شرایط تولید در این دو رسانه را مورد بررسی قرار دهیم.

به همین بهانه با دو سینماگر گفت و گو داشتیم که در ادامه می خوانیم.

 امیر پوررحمانی: مردم سریال خوب را می بینند چه در تلویزیون و چه در نمایش خانگی!

امیر پور رحمانی تهیه کننده سینما و تلویزیون  در پاسخ به اینکه آیا سریال های نمایش خانگی باعث شده است که مردم به دیدن  سریال های تلویزیون علاقه ایی  نداشته باشند  به خبرنگار سرویس فرهنگ وهنر برنا گفت: اگر تلویزیون بتواند در ساخت آثار نمایشی کار خودش را خوب و با کیفیت  انجام دهد و نمایش خانگی هم به همین شکل جلو رود و پیشرفت کند هردو مخاطبان خود را خواهند داشت. اما من فکر می کنم  این مساله خیلی تاثیر گذار نبوده چون مردم اگر کار خوبی ببینند به سمتش می آیند اما اگر خوب نباشد از آن روی بر می گردانند و امروزه که سریال های نمایش خانگی روی کار آمدند کارشان ضعیف شده و از مردم فاصله گرفتند. تلویزیون باید سریال های خوبی بسازد تا مردم به آن روی بیاورند درواقع  فردی که به سمت دیدن سریال و فیلم گرایش دارد هم فیلم های نمایش خانگی را دنبال می کند و هم سریال های تلویزیون را می بیند و برایش فرقی ندارد اما به هر شکل اگر نمایش خانگی کار خوبی ارائه دهد مردم بیشتر جذب می شوند اما الان فیلم هایی که توسط نمایش خانگی  پخش می شود در مجموع خیلی ضعیف و برخی از آن ها تکراری است.

 این تهیه کننده  تصریح کرد: فرق سریال های نمایش خانگی با  سریال ها در تلویزیون این است که تلویزیون سریال را رایگان پخش می کند  اما برای دیدن سریال های نمایش خانگی باید پول پرداخت کرد به هر حال تلویزیون هم ببیننده ی خود را دارد اما مانند سابق نیست .

پوررحمانی در پایان گفت :در مجموع  باید بگویم اینکه مردم به سمت تلویزیون نمی روند هیچ ربطی به ساخت  سریال های نمایش خانگی ندارد . مردم سریال خوب را دنبال می کنند و مدیوم آن خیلی فرق ندارد.

بهروز مفید: نباید نگران کاهش مخاطب در تلویزیون باشیم/حتی ماهواره دار ها هم سریال ایرانی تماشا می کنند!

بهروز مفید، تهیه‌کننده سینما و تلویزیون، در خصوص اینکه آیا مردم با ورود سریال‌های نمایش خانگی  تمایلی به سریال‌های تلویزیون دارند یا خیر به گروه فرهنگ و هنر خبرنگار برنا گفت: تلویزیون هر لحظه با رقیبان جدیدی دست و پنجه نرم می کند درواقع ورود بعضی سریال ها به فضای مجازی باعث می شود سهم بزرگی از اوقات فراغت مردم تامین شود و نمایش خانگی هم سهم زیادی در این مسئله دارد.حتی کسانی که ماهواره دارند سعی می کنند برخی سریال های خانگی را تماشا کنند و این موضوع به طور طبیعی در حال رخ دادن است و البته فقط مختص به ایران نیست و کل دنیا را در برمی گیرد و درواقع  اینگونه نیست که من بگویم این مسئله نقطه ی ضعف یا نقطه قوت دارد به هرحال این یک شرایط جدیدی است که هرکدام از آن ها باید برای خود سهمی داشته باشند و مهم این است که ما در سهم آن ها بتوانیم جایگاهی داشته باشیم و به هیچ وجه نباید انتظار داشت که تلویزیون به عقب برگردد و جای سریال های دهه 60 را بگیرد و به همان نسبت بیننده داشته باشد.در قدیم تنها رسانه موجود در بحث سریال سازی  تلویزیون بود اما امروزه می توان حضور پررنگ سریال ها و آثار نمایش های خانگی را در سبد انتخاب مخاطب ایرانی حس کرد.

بهروز مفید ادامه داد: ما نباید اصلا نگران کاهش مخاطب در تلویزیون باشیم. به نظر من آن چیزی که مهم است وجود حق انتخاب‌های متعددی است که در اختیار مخاطب قرار می‌گیرد. مخاطب ممکن است از یک سریال نمایش خانگی لذت ببرد و به سمت برنامه‌ها و فیلم‌های تلویزیون گرایش نداشته باشد و این اصلا هیچ اشکالی ندارد در اصل تنها دغدغه ما باید افزایش کیفیت‌مان باشد تا بتوانیم سهم مفید خودمان را به نحو احسن در فرهنگ‌سازی و پر کردن اوقات فراغت مردم کشورمان ایفا کرده و مسئولیت اجتماعی خود را در حوزه آثار نمایشی به نحو احسن انجام دهیم.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: