به گزارش خبرنگار گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا، به اعتقاد بسیاری از سینماگران ظهور شبکه نمایش خانگی و ورود پول‌های کثیف به این رسانه باعث شد دستمزدهای بسیار بالایی به عوامل سریال‌های شبکه نمایش خانگی پرداخت شود و این امر موجب بالا رفتن دستمزدها در سینما و تلویزیون شده است که بیش از هر چیز بخش خصوصی را آسیب زده است.

برای بررسی این موضوع با دو تهیه‌کننده سینما و تلویزیون گفت‌وگو داشتیم که در ادامه می‌خوانید:

علیرضا سبط احمدی: پول‌های کثیف قشر زحمتکش سینما را بی‌انگیزه کرده است

علیرضا سبط‌ احمدی، تهیه‌کننده سینما و تلویزیون، در گفت‌وگو با خبرنگار گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا، اظهار داشت: دستمزد بازیگران و برخی عوامل مثل کارگردان‌ها افزایش نرخ وحشتناکی داشته که این افزایش نرخ شامل دیگر عوامل نشده و بعضاً بسیار کمتر از میزانی که بتواند برای امرار معاش آن‌ها کافی باشد دستمزد می‌گیرند.

سبط‌ احمدی تصریح کرد: وقتی یک پول بی حساب که بدون زحمت به دست آمده خرج کردنش آسان است و هیچ مبالاتی در آن وجود ندارد. اگر تهیه‌کننده و سرمایه‌گذار فیلمی با پول زحمت کشیده خود بسازد برای هر هزار تومانش برنامه‌ریزی می‌کنم که مبادا ذره‌ای متضرر شوم و وقتی این دغدغه برای یک تهیه‌کننده وجود ندارد باید به سرمایه موجود در پروژه شک کرد.

این تهیه‌کننده در ادامه اظهار داشت: پول‌های سرگردان که اصطلاحاً به آن پول کثیف نیز گفته می‌شود وقتی وارد چرخه اقتصادی سینما شد انگیزه کار را از خیلی افراد گرفت و همچنان باعث سرخوردگی هنرمندان واقعی می‌شود. باید منبع این پول‌ها رصد و جلوی ظهور دوباره آن‌ها گرفته شود. فیلمسازی کار پر زحمتی است و وقتی پول بدون زحمت و بی حساب و کتاب وارد این شغل می‌شود افرادی که با زحمت در آن راه پیدا کرده‌اند سرخورده و بی میل می‌شوند.

او افزود: سینما حرفه‌ای است که برای موفقیت در آن باید زحمات بسیاری کشید. افراد بسیاری در این شغل به شهرت می‌رسند و این خاصیت حرفه سینما است؛ بسیاری افراد که امروز به شهرت رسیده‌اند زحمات بسیاری کشیده‌اند اما بسیاری با پول‌های کثیف این شهرت را که در راستای اهداف دیگری برایشان عمل می‌کند به دست آورده‌اند و نامشان امروز بر سر زبان‌ها است و در واقع جایگاهی که به دست آورده‌اند را مستحق نیستند. افرادی که با شرافت در این حرفه فعالیت می‌کنند با دیدن این اتفاقات بی‌انگیزه می‌شوند و در جایگاهی به مراتب پایین‌تر از آنچه که مستحق هستند، قرار دارند.

سبط احمدی در پایان تصریح کرد: امروز به واسطه وجود پول‌های کثیف اختلاف طبقاتی عجیبی در سینما به وجود آمده که در این قشر رخوت ایجاد کرده است. در کمتر حرفه‌ای می‌توان با پول ورود کرد و به شهرت رسید، متأسفانه سینما این ویژگی را دارد و به همین دلیل افراد بسیاری با سوء نیت وارد آن می‌شوند. باید از این خطر آگاه بود و آن را جدی گرفت که متأسفانه تا امروز در کشور ما اینگونه نبوده است.

 علی لدنی: دستمزدهای بالا تنها مربوط به 10 تا 15 بازیگر می‌شود

علی لدنی تهیه‌کننده سینما و تلویزیون در گفت‌وگو با خبرنگار گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا، اظهار داشت: شبکه نمایش خانگی بازاری ایجاد کرد و با تولیدات خود توجه مخاطبان بسیاری را به خود جلب کرد که باعث شد سرمایه‌گذارهای بسیاری به این بازار توجه کنند.

لدنی خاطرنشان کرد: سرمایه‌گذارهایی که وارد شبکه نمایش خانگی شدند بعضاً با پول‌هایی که داشتند دستمزدهایی به عوامل پرداخت کردند که در نهایت منجر به بالا رفتن میزان دستمزد همه عوامل سینما و تلویزیون شد اما این وضعیت چندان پایدار نبوده و کم‌کم به یک تعادل در دستمزدها می‌رسیم.

او افزود: به طور کل در سینما و تلویزیون تعداد افرادی که دستمزدشان خیلی بالا رفته و رقمی بسیار بالا به عنوان دستمزد دریافت می‌کنند 10 تا 15 نفر است که آن‌ها هم بازیگر هستند که آن‌ها  را نمی‌توان به همه بازیگران تعمیم داد. این تصور که در سینما برای بازیگران مشکل دستمزد پایین وجود ندارد، یک تصور غلط است چرا که در مجموع بازیگران نیز دستمزد چندان بالایی نمی‌گیرند.

تهیه‌کننده فیلم سینمایی «بشارت به یک شهروند هزاره سوم» در پایان تأکید کرد: مشکل اصلی سینمای ما مربوط به دستمزدها نمی‌شود، من تا امروز ندیدم که یک پروژه به دلیل دستمزد پایین تعطیل شود اما به دلیل سرمایه کم در تولید این اتفاق رخ داده، در واقع تهیه‌کننده‌ها در جلسات و صحبت‌ها با عوامل مختلف می‌توانند به توافق برسند و اگر این توافق بین تهیه‌کننده و یک نفر از عوامل به وجود نیاید، تهیه‌کننده به فرد دیگری برای همکاری پیشنهاد می‌دهد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: