به گزارش گروه فرهنگ وهنر خبرگزاری برنا، مایکل لونزدل بازیگر بین المللی فرانسوی که بیشتر برای بازی در نقش شخصیت شرور هوگو درَکس در فیلم جیمز باندی «مون‌ریکر» (۱۹۷۹) و کاراگاه کلود لیبل در تریلر سیاسی «روز شغال» (۱۹۷۳) به کارگردانی فرد زینه‌مان شناخته می شد، در ۸۹ سالگی درگذشت. کارگزار این بازیگر روز گذشته ۲۱ سپتامبر این خبر را تایید کرد.

لونزدل در سینمای فرانسه نیز در سال ۲۰۱۱ برای بازی در فیلم «خدایان و آدم ها» جایزه بهترین بازیگر مکمل مرد سزار را از آن خود کرده بود. این بازیگر فرانسوی برای حضورش در فیلم «روز شغال» نیز نامزد جایزه مکمل بفتا شده بود.

ژیل ژکوب رییس سابق جشنواره «کن» در واکنش به خبر درگذشت این بازیگر در یک رشته توییت نوشت: یک بازیگر کمیاب، یک جنتلمن و انسان مهربان، خداحافظ استاد.

آن هیدالگو شهردار شهر پاریس هم از لونزدل به عنوان بازیگری با پرونده سینمایی و تئاتری غنی یاد کرد.

مایکل لونزدل سال ۱۹۳۱ در پاریس از پدری انگلیسی و مادری فرانسوی بدنیا آمد. او اولین بار سال ۱۹۵۶ در فیلم «در عدن اتفاق افتاد» جلوی دوربین رفت. لونزدل تا آخر عمر در بیش از ۲۰۰ کار بازی کرد که از میان آنها می توان به آثار مشهوری چون «محاکمه» اورسن ولز، «آیا پاریس می سوزد» رنه کلمان، «عروس سیاه پوش» و «بوسه های دزدکی» تروفو، «رونین» جان فرانکن هایمر و «مونیخ» اسپیلبرگ اشاره کرد.

آخرین نقش آفرینی لونزدل به فیلم «پیکر تراشی» (۲۰۱۶) به کارگردانی لوریس گریاو بر می‌گردد.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: