به گزارشخبرنگار گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا؛ بازپخش پرتکرار تولیدات قدیمی تلویزیون هرچند مورد استقبال بخشی از مخاطبان است اما به باور بسیاری در عین حال موجب روی گردانی و یا به نوعی خستگی بخشی از مخاطبان از تماشای تلویزیون شده است.  اینکه چرا مخاطبان تلویزیون به سریال های قدیمی علاقه مندتر از تولیدات اخیر هستند در گفت و گو با کارشناسان رسانه بررسی می شود.

احمد کاوری: سریال‌های قدیمی برای مخاطبان نوستالژیک و خاطره‌انگیز است

احمد کاوری، کارگردان سینما و تلویزیون، در گفت‌وگو با خبرنگار گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا، درباره بازپخش سریال‌های قدیمی در تلویزیون گفت: فیلم و سریال‌هایی که پخش می‌شوند باید برای مخاطبان  جذاب باشد و از دیدن دوباره آن لذت ببرند و تداعی‌گر خاطره‌های گذشته باشند. امروزه  به علت شرایطی که تلویزیون دارد تولید مثل قبل نیست و مردم مجبور هستند تا برای سرگرم شدن به این سریال ها روی بیاورند، در واقع بعضی از این سریال ها به علت محبوب بودن مخاطبان زیادی دارند و حتی تکرار بعضی از سریال ها طبق خواسته های مردم است.

او درباره ارتباط شیوع کرونا و بازپخش سریال‌ها گفت: یکی از دلایل پخش سریال‌های تکراری  بیماری کروناست که باعث شده بخشی از تولیدات صدا و سیما به مشکل بخورد و تعطیل شود. علاوه بر این مشکلات اقتصادی تلویزیون نیز در این موضوع دست داشته است و با وجود شوراهای مختلف که در صدا و سیما وجود دارد، رسانه ملی نتوانست برخی سریال‌هایی که برای تولید در برنامه‌اش بود را بسازد.

این کارگردان در ادامه گفت: اگر سریال از کیفیت استاندارد برخوردار باشد مخاطب ارتباط کاملی با آن برقرار می کند، در واقع تلویزیون پر بیننده‌ترین رسانه است که این توانایی را دارد مخاطبان بسیاری را جذب کند. تلویزیون همچنان از بسیاری رسانه ها به‌لحاظ میزان مخاطب شرایط بهتری دارد. برخی سریال‌های تلویزیون که حتی 10یا 15 درصد بیننده دارد، از سریال‌های شبکه نمایش خانگی پرمخاطب‌تر است. در واقع اثر هر چقدر کیفیت بالاتری داشته باشد مردم ارتباط بیشتری با آن برقرار می کنند.

کاوری در پایان نسبت به موفق بودن سریال‌های قدیمی در مقایسه با سریال‌های روز گفت: دلایل مختلفی وجود دارد یکی از آن‌ها کوچ  بخشی از نویسندگان و کارگردان ها به سمت نمایش خانگی است و بخشی دیگر مربوط به هنرمندان جوان است که مسئولان توان پرداخت حقوق آن ها را ندارند و این باعث می شود تولیدات کم شود. برخی سریال‌های قدیمی نیز برای مردم نوستالژیک و خاطره‌انگیز است و مخاطبان زیادی به خود جذب می‌کند به طوری که امروز هم این سریال‌ها در خانواده‌های ایرانی مخاطب دارند.

قدرت‌الله صلح‌میرزایی: سریال‌های قدیمی برای نسل جدید تازگی دارد!

قدرت الله صلح میرزایی، کارگردان سینما و تلویزیون، در گفت‌وگو با خبرنگار گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا اظهار داشت: زمانی که برخی از سریال‌های تلویزیونی ساخته می شوند عده ای از مردم موفق نمی‌شوند که این سریال‌ها را ببینند و  اگر سریال خوب و جذابی باشد در بازپخش دوباره دیده می‌شود. حتی کودکان و نوجوانان بسیاری از سریال های بزرگسالان را در آن سنین ندیده‌اند ولی حالا که بزرگ شده‌اند این سریال ها را می بینند و برایشان تازگی دارد. با این حال معتقدم اگر آثار جدید و متنوع ساخته شود خیلی بهتر است.

او در پاسخ به اینکه آیا کرونا باعث شده تولیدات کم بشود؟ گفت: در این رابطه اطلاعی ندارم اما بعید می‌دانم پخش مجدد سریال های تکراری به علت کرونا باشد.

صلح میرزایی با اشاره به اینکه سریال های قدیمی  با هر بار روی آنتن رفتن مخاطبان زیادی دارد بیان کرد: البته همیشه این طور نیست، گاهی سریالی برای یک بار دیده می شود و دیدن آن برای دومین بار جذابیتی ندارد اما یک سری سریال ها هم هستند که وقتی تمام می شوند دیدن دوباره ی آن بعد از چند سال  هنوز لذت بخش است.

این کارگردان در خصوص اینکه باید چه کاری برای پر مخاطب کردن این سریال ها انجام شود تصریح کرد: یک سری المان (نماد، شاخص) برای جذابیت فیلم ها و سریال ها وجود دارد و باید از آن ها بهره گرفت، در واقع این نکات از لحاظ روان شناسی باید در نظر گرفته شود که مردم به چه سوژه و فیلم هایی نیاز دارند. امروزه دیگر مردم به سبک های عشقی و کلیشه ای  علاقه‌ای ندارند و به فضای جدیدی در فیلم‌ها و سریال‌ها احتیاج دارند. علاوه بر این ها تمامی سریال ها شهری شده و اگر در روستاها و مناطق زیبا این سریال ها تهیه شود مردم استقبال بیشتری میکنند به خصوص وقتی که داستان از یک درام قوی و موقعیت های طنز خوب برخوردار باشد. اگر سوژه بکر باشد و به زندگی مردم نزدیک باشد یا حتی نشأت گرفته از اتفاقات جامعه باشد  قطعا مخاطبان زیادی به خودش جذب می کند. یک سری افراد معتقدند تلویزیون باید به بیان نمایشی جذاب توجه کند، در واقع کسانی که عضو شورای صداوسیما  هستند پختگی لازم را ندارند و این را می توان از نتیجه بعضی سریال ها فهمید.

صلح میرزایی، کارگردان سینما و تلویزیون، دلیل موفق بودن سریال های قدیمی به فیلم و سریال های روز را این گونه بیان کرد: سریال «مختارنامه» همیشه مورد پسند است و در واقع فرهنگ مختارنامه با فرهنگ ایران و مسلمانان عجین شده و  مردم این سریال را به شدت دوست دارند. برخی از سریال های قدیمی به دلیل فیلمنامه قوی موفق تر از فیلم های روز هستند. یکی از دلایل موفقیت مختارنامه به تصویر کشیدن دقیق صحنه های مصیبت بزرگ عاشورا است مردم میدانند که امام حسین چه فداکاری ها و گذشت هایی انجام داد تا دین اسلام زنده بماند و این طبیعی است که مردم به سمت این سریال روی بیاورند. امروزه سریال هایی که در حال پخش هستند جذابیتی ندارند.  من معتقدم اگر آقای عسگری و میرباقری بخواهند می توانند  از هنرمندان  با تجربه برای تولید اثر دعوت کنند. زمانی سینما اصلا رونق و مخاطب کافی نداشت عده کمی از کارگردانان توانستند سینما را روی پا نگه دارند پس می‌توان از کسانی که در این حرفه کارکشته هستند استفاده کرد چون آن ها در این زمینه  تجربه کافی دارند و سریال هایشان با استقبال مخاطبان زیادی رو به رو شده است. سازمان صدا و سیما باید به طور جدی تلاش کند تا جذب مخاطب بیشتری داشته باشد ولی در واقع کسانی که در شوراها، فیلمنامه را میخوانند به صورت سطحی به آن ها نگاه می کنند. بنده به عنوان کارگردانی که مدتی طولانی است در این حوزه فعالیت دارم وقتی شروع به ساخت سریالی میکنم  علایق و سلیقه های متفاوت مخاطبان را در نظر می گیرم.

او در پایان به فضای آموزشی خشک برنامه «شاد» اشاره کرد و گفت: شبکه «شاد» آموزش و پرورش اصلا نباید خشک باشد و تنوع به شدت لازم است که دانش آموز خسته نشود، در واقع باید کلاس های درس آموزشی که در شاد برگزار میشود با بیان و نمایش خوبی به کار گرفته شود اگر این ایده ای که من سال ها در ذهن دارم انجام شود خیلی میتوان از لحاظ فرهنگی و هنری پیشرفت کرد چون حدود 14 و 15 میلیون سرمایه انسانی  و دانش آموز وجود دارد و این شبکه نباید تنها به درس دادن اکتفا کند. بهترین کار این است که کارهای علمی، فرهنگی و هنری در این شبکه افزایش پیدا کند و من از آقای میرزایی وزیر محترم میخواهم که فکری کنند و توافق نامه ای با صدا و سیما ببندند تا دانش آموزان برنامه ای داشته باشند چون بسیاری از همین دانش آموزان تشنه فرهنگ و هنر هستند و اگر به این کار اقدام کنند به جامعه خیلی کمک بسیاری می‌شود.

خبرنگار: یگانه پاکستانی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: