به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا، نصرالله آبادیان شهردار منطقه ۱۱ تهران همراه با علی‌اصغر طاهری شهردار ناحیه ۱ منطقه ۱۱ بعد از ظهر یکشنبه سیزدهم مهرماه ضمن حضور در مجموعه تئاتر شهر با قادر آشنا مدیر کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و ابراهیم گله‌دارزاده رییس تئاتر شهر دیدار و از نزدیک در جریان تازه‌ترین مشکلات و آسیب‌های محیط پیرامونی این مجموعه قرار گرفته و درباره تازه‌ترین اقدامات شهرداری منطقه ۱۱ برای بهبود شرایط فعلی سخن گفت.

نصرالله آبادیان در ابتدای این دیدار ضمن قدردانی از زحمات سعید اسدی در دوره قبلی مدیریت تئاتر شهر از آمادگی شهرداری منطقه ۱۱ تهران برای هرگونه همکاری با ابراهیم گله‌دارزاده رییس جدید مجموعه خبر داد و گفت: شهرداری منطقه ۱۱ تهران طی مدیریت آقای اسدی در تئاتر شهر نهایت تلاش خود را انجام داده تا در حد توانایی و مقدورات، خدمتگزار هنرمندان و تماشاگران تئاتر باشد. این در حالی است که طی دوره مدیریتی آقای گله‌دارزاده در تئاتر شهر ماجرا به شکلی خواهد بود که این همکاری استمرار داشته باشد. در این راستا ما امیدواریم تمامی آنچه درباره آن مذاکره کرده و می‌کنیم بتواند شکل عملیاتی به خود پیدا کند.

وی با اشاره به اجرای فاز اول پروژه پهنه فرهنگی هنری رودکی ادامه داد: خوشبختانه با تاکیداتی که شهردار تهران در این زمینه داشت، ما موفق به بهره‌برداری از فاز اول پهنه فرهنگ و هنر رودکی شدیم و حالا که این شرایط توانست شانیت محیط پیرامونی تالار وحدت را دو چندان کند این امیدواری وجود دارد که بتوانیم از اواخر مهرماه امسال فاز دوم پروژه را آغاز کنیم تا شرایط ویژه‌ای برای متصل کردن پهنه به بوستان دانشجو فراهم شود. در این چارچوب ضمن بهره‌مندی از مشاوره کارشناسان حوزه‌های مختلف با شرکت توسعه فضاهای فرهنگی نیز فعالیت‌های مشترکی خواهیم داشت که در آینده‌ای نزدیک جزییات آن اعلام خواهد شد.

شهردار منطقه ۱۱ تهران با اشاره به پیشینه تاریخی و فرهنگی بوستان دانشجو تاکید کرد: بوستان دانشجو یکی از مهم‌ترین بوستان‌های شهر تهران در موضوعات فرهنگی بوده است که لازم است هرچه زودتر نسبت برای بازپیرایی آن اقدامات لازم صورت پذیرد و مشکلات ناشی از آسیب‌های اجتماعی محیط آن مرتفع شود. در این راه هنرمندان و مدیریت اداره کل هنرهای نمایشی و تئاتر شهر به عنوان ذی نفعان اصلی این منطقه باید حتما ما را از مشورت‌های خود بهره‌مند و در جلسات مربوط به این پروژه شرکت کنند. چرا که همه ما خواهان این هستیم تا از این پس به جای شنیدن خبرهای ناگواری که ناشی از نزاع‌های خیابانی و بزهکاری در این منطقه است، شاهد اتفاقات خوب و فرهنگی باشیم که می‌توانم بوستان دانشجو را به عنوان بوستان موضوعی مرتبط با هنر نمایشی معرفی کنم.

مشکلات محیط پیرامونی مجموعه تئاتر شهر را حل کنیم

آبادیان در بخش دیگری از صحبت های خود بیان کرد: ما تمام توان خود را به کار گرفته‌ایم تا با کمک همکارانم مشکلات محیط پیرامونی مجموعه تئاتر شهر را حل کنیم. در این راه اگرچه آهسته قدم برداشتیم اما کوشش ما پیوسته راه رفتن تا رسیدن به نقطه مطلوب است. ما بر این باوریم پیشخوان تئاتر شهر باید عاری از هرگونه اغتشاش و آسیبی باشد تا هنرمندان و تماشاگران فهیم تئاتر با خاطری آسوده در این حوزه فعالیت کنند. در این راه یکی از کارهای مهم توجه به اجرای آثار نمایشی در محیط تئاتر شهر است که قطعا می‌تواند مقدمه‌ای برای تماشای آثار حرفه‌ای تئاتر باشد. من هم در شهرداری منطقه ۱۱ تهران نهایت تلاشم را انجام می‌دهم که این موضوعات را با آقای حناچی در میان بگذارم و می‌دانم با توجه به علاقه‌مندی‌های فرهنگی که از ایشان سراغ دارم می‌توانیم به مذاکرات و اقدامات موثر در این زمینه امیدوار باشیم.

قادر آشنا مدیر کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این دیدار با قدردانی از همکاری‌های شهرداری منطقه ۱۱ تهران گفت: مجموعه تئاتر شهر یک بنای مهم تاریخی و به اعتقاد بسیاری از اهالی تئاتر جهانی است که ما گاهی قدرش را نمی‌دانیم و با آن نامهربانی می‌کنیم. همین نامهربانی هم باعث می‌شود که ما در وجوه جهانی نیز در این زمینه با اتفاقات خوبی همراه نباشیم. پس اگر به فریاد تئاتر شهر نرسیم این مجموعه ارزشمند تبدیل به محلی می‌شود که اصلا در شان هنر و تئاتر ایران نیست.

وی تصریح کرد: ما از مجموعه شهرداری تهران دو خواهش داریم. اول اینکه شرایطی را فراهم کنند که به اتکا گزارش‌ها و آسیب‌های فراوانی که در محیط تئاتر شهر به دلیل بزهکاری فراوان وجود دارد، شرایط تعیین حریم برای این مجموعه فراهم شد. به هر حال برای این ساخمان دو نگاه در رابطه با تعیین حریم مطرح می‌شود اول اینکه حریمی برای آن وجود نداشته باشد و دوم اینکه مانند این سال‌ها حصاری پیرامون این مجموعه فرهنگی شکل نگرفته باشد. اما باید حواسمان به این نکته باشد که اگر فرهنگ چنین شرایطی وجود نداشته باشد ماجرا به ضد فرهنگ تبدیل می‌شود و فضا به سمتی می‌رود که این سال‌ها شاهد آن در محیط تئاتر شهر هستیم.

وضعیت بحرانی محیط تئاتر شهر

مدیر کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به وضعیت بحرانی محیط تئاتر شهر توضیح داد: ما از دوستان شهرداری تهران خواهش می‌کنیم که در ابتدا حریم تئاتر شهر را احیا کنند و پس از آن نسبت به آغاز فاز دوم پروژه پهنه فرهنگ و هنر رودکی از مجموعه تئاتر شهر به جای ادامه پروژه از تالار وحدت همکاری‌های لازم را داشته باشند. من بر این باورم محیط پیرامون تئاتر شهر این قابلیت را دارد که بیشتر و گسترده‌تر از این‌ها تبدیل به یک پاتوق برای تئاتر خیابانی و اجرای مجالس شبیه خوانی در این منطقه شود.

آشنا در پایان صحبت‌های خود گفت: محیط پیرامونی تئاتر شهر در این سالها اصلا در شرایط خوبی به سر نمی‌برد. بنابراین لازم است هرچه زودتر نسبت به رفع التهابات و اتفاقات دل‌خراش فضای بیرونی این مجموعه اقدامات لازم را انجام دهند. من مطمئنم در این زمینه تمامی هنرمندان از همه اقدامات حمایت می‌کنند.

ابراهیم گله‌دارزاده رییس تئاتر شهر نیز در این دیدار از شهرداری منطقه ۱۱ تهران بابت همکاری‌ها و پشتیبانی‌های لازم در حوزه پیرامونی این مجموعه قدردانی و از آمادگی تئاتر شهر برای افزایش همکاری‌های طرفین برای بهسازی و کاهش آسیب‌ها سخن گفت.

تغییر بافت گیاهی فضای سبز برای جلوگیری از نفوذ آب، طراحی و اجرای نور پردازی محیط اطراف مجموعه برای جلوگیری از توقف افراد بزهکار، ساماندهی افراد بیکار در محیط مجموعه، اجرای آثار نمایشی و برنامه‌های مختلف با هدف ایجاد نشاط عمومی، احداث جایگاهی ویژه برای معرفی ساختمان تئاتر شهر از نکات مهمی بود که رییس تئاتر شهر به آن اشاره کرد.

وی در بخش پایانی صحبت‌های خود نیز بیان کرد: بهسازی و کاهش آسیب‌های موجود در مجموعه تئاتر شهر در پروسه‌های کوتاه مدت قطعا به سرانجام نمی‌رسد. بنابراین لازم است تا با مشارکت تئاتر شهر و شهرداری منطقه ۱۱ تهران موضوع کاهش آسیب‌های تئاتر شهر در فازهای بلندمدت نیز تعریف شود تا بتوانیم با اتکا به این رویکرد شاهد اتفاقات موثری در این زمینه باشیم.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: