آناهیتا زینی‌وند، کارگردان تئاتر، در خصوص اینکه تئاتر با چه روش و شیوه هایی دوباره سرپا می‌شود و اینکه فاکتور های بازگشت تئاتر چه چیزهایی خواهد بود به خبرنگار سرویس فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا گفت: وضعیت پیش آمده از ویروس کرونا مزید بر علت شده است درواقع  وضعیت تئاتر به صورت مداوم و همیشگی دچار چالش و مشکل بوده است چرا که کمک های اصلی و بودجه های حمایتی دولتی آن جور که باید به تئاتر اختصاص داده نمی شود و تقریبا در حال نابود شدن است و در این موقعیت ویروس کرونا هم مزید بر علت شده است چراکه سالن های سینما و تئاتر در حال بسته شدن هستند و مخاطبان روز به روز رو به  کاهش هستند و گروه های خرد و اندک سست شده و در حال فروپاشی هستند.

آناهیتا زینی وند

او در ادامه افزود: اگر تئاتر و هنرمندان یکی از دغدغه های فرهنگی دولت باشد در درجه اول باید کمک های اساسی به این جامعه هنری تزریق شود به طور جدی امروزه جامعه هنری در حال فلج شدن هست ما در تئاتر عوامل مختلفی از جمله بازیگر، کارگردان، تهیه کننده، طراح صحنه، طراح نور، دستیاران و منتقدین را دارا هستیم که این طیف عظیم در حال حاضر بی کار شدند و حتی سالن های خصوصی نیز در حال ورشکسته شدن هستند و مشتری ندارند.

این کارگردان خاطرنشان کرد: اگر از جانب دولت اقدام جدی صورت نگیرد و کمک هزینه‌های درستی برای عوامل اجرایی و هنرمندان دیگر در نظر گرفته نشود و تحت حمایت قرار نگیرند  سرپا ماندن  سالن های رایگان با حفظ پروتکل‌های بهداشتی دیگر ارزشی ندارد. در واقع اول از همه کمک مالی و بعد از آن سالن رایگان می‌تواند کمک کننده باشد. 

زینی‌وند تصریح کرد:  در حال حاضر یک اتفاق کوچکی در حال رخ دادن است اینگونه که سالن های خصوصی صندلی می فروشند و دولت به همان میزان مبلغ  به سالن دار کمک می کند اما هنوز معلوم نیست که اجرا شده است یا خیر؟ با این تفاسیر تئاتر نفس های آخرش را می‌زند.

خبرنگار: یگانه پاکستانی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: