به گزارش خبرنگار گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا، با طولانی شدن تعطیلی سینماها و عدم درآمدزایی سالن‌های سینما، به نظر می‌رسد مدیران سالن‌ها برای تسویه حساب با صاحبان آثار در برنامه‌ریزی‌‌های مالی‌شان دچار مشکل شده و بسیاری از سینمادارها حتی تا امروز که نزدیک به یک سال از اکران فیلم‌ها می‌گذرد با پخش‌کننده‌ها تسویه‌حساب نکرده‌ و این عدم پرداخت بدهی منجر به شکایت صاحبان آثار شده است.

به تازگی صاحبان آثار به عدم تسویه‌حساب سینماداران اعتراض کرده و سازمان سینمایی وعده داد که از سینمادارها با ارائه وامی 4 درصدی به میزان بدهی‌شان حمایت کرده تا این بدهی پرداخت شود اما با عدم پرداخت وام از سوی سازمان سینمایی این معضل هر روز ابعاد گسترده‌تری پیدا کرد و امروز با توجه به تورم اقتصادی، در این یک سال بخش عمده‌ای از سرمایه صاحبان آثار از بین رفته است.

تهیه‌کننده‌های باتجربه سینما معتقدند این معضل سال‌هاست که در سینمای ایران وجود دارد و معمولاً تسویه‌حساب با صاحبان آثار خیلی دیر صورت می‌گیرد اما با شیوع ویروس کرونا و طولانی شدن زمان تعطیلی سینماها این معضل ابعاد گسترده‌تری پیدا کرد و امروز شاهد هستیم صاحبان آثار سینمایی که همچنان به مبلغ فروش فیلمشان دست پیدا نکرده‌اند با انتشار بیانیه‌ای از شکایت به قوه‌قضاییه خبر دادند. در بیانیه‌ای که برای شکایت از سینماداران منتشر شده، صاحبان آثار به عدم پیگیری‌های لازم از سوی اتحادیه صنف تهیه‌کنندگان نیز اشاره کرده‌اند اما محمدحسین فرح‌بخش یکی از اعضای این اتحادیه تأکید دارد که اقدامات لازم صورت گرفته است. از طرفی سینماداران نیز در توجیه شرایط به وجود آمده تأکید دارند که سازمان سینمایی به وعده‌های حمایتی خود عمل نکرده و تعطیلی طولانی مدت سینماها همه برنامه‌ریزی‌های مالی آن‌ها را بهم ریخته است.

در همین رابطه گفت‌وگویی با چند سینماگر داشته‌ایم که در ادامه می‌خوانید:

محمد احمدی: «سمفا» می‌تواند یادگاری ارزشمند حسین انتظامی برای سینمای ایران باشد / این سامانه مشکل انتقال پول فروش فیلم‌ها را حل می‌کند

محمد احمدی اجرای طرح سامانه «سمفا» را راه‌حلی برای جلوگیری از مشکل انتقال پول فروش فیلم‌ها از سوی سینمادارها به پخش‌کننده‌ها و تهیه‌کننده‌ها می‌داند و معتقد است که «سمفا» می‌تواند یادگاری ارزشمند حسین انتظامی برای سینمای ایران باشد.

محمد احمدی تهیه‌کننده و کارگردان سینما در گفت‌وگو با خبرنگار گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا، اظهار داشت: شکایت صاحبان آثار سینمایی که با وجود گذشت نزدیک به یک سال هنوز به مبلغ فروش فیلمشان دست پیدا نکرده‌اند به حق و منطقی است. ارزش پولی که سال گذشته باید به آن‌ها پرداخت می‌شد امروز به حداقل رسیده است. اتحادیه صنف تهیه‌کنندگان نیز چند بار با رئیس سازمان سینمایی جلسه داشت که در این جلسات به نتایج خوبی رسیدیم اما متأسفانه برخی کارها که باید صورت می‌گرفت هنوز انجام نشده است.

احمدی خاطرنشان کرد: یکی از اتفاقات مهم در این جلسات مطرح شدن بحث «سمفا» بود. اگر این موضوع به صورت جدی پیگیری شود و این طرح و سامانه جدی گرفته شود حداقل از این به بعد شاهد چنین اتفاقاتی نخواهیم بود. از طریق سامانه «سمفا» مبلغ فروش فیلم‌ها به صورت مستقیم حساب می‌شود و سهم افراد ذی‌نفع مستقیم به حساب آن‌ها ریخته می‌شود و دیگر مراحل تسویه حساب سینمادارها با پخش‌کننده‌ها حذف می‌شود که در نتیجه شاهد این معضل که سال‌هاست در سینمای ایران وجود دارد، نخواهیم بود. 

او افزود: «سمفا» اتفاق بسیار خوبی است که اگر آقای انتظامی به عنوان رئیس سازمان سینمایی این طرح را با جدیت به سرانجام برساند یک یادگاری خوب از خود برای سینمای ایران به جا گذاشته است. سال‌هاست که معضل تسویه حساب سینمادارها با پخش‌کننده‌ها را شاهد هستیم و معمولاً پول خیلی دیر به دست تهیه‌کننده می‌رسد؛ به نظر می‌رسد سال گذشته با تعطیلی طولانی مدت سینماها به دلیل شیوع کرونا که تا امروز ادامه دارد این مشکل جدی‌تر شده و سینمادارها به دلیل مشکلات مالی نتوانستند با صاحبان آثار تسویه حساب کنند. امیدوارم خیلی زود دوستانی که از سینمادارها شکایت کرده‌اند به مبالغ فروش فیلم‌هایشان برسند و این مشکل حل شود اما این اتفاق به ما گوشزد می‌کند که «سمفا» را جدی‌تر از گذشته دنبال کنیم. 

این تهیه‌کننده در پایان تأکید کرد: طرح سامانه «سمفا» که یک انقلاب در عرصه اکران و توزیع فیلم‌های سینمایی به حساب می‌آید باید پس از این اتفاق در شرایط عادی سینماها نیز جدی گرفته شود. این سامانه علاوه بر حل مشکلات انتقال پول فروش فیلم‌ها مزیت‌های دیگری نیز دارد که یکی از آن‌ها می‌تواند شفاف‌سازی درباره میزان فروش آثار، سالن‌ها و سینماهای فعال و میزان فروش بلیت هر فیلم در هر روز باشد.

همایون فربد: تعطیلی طولانی مدت سینماها، برنامه‌ریزی مالی سینمادارها را بهم ریخت / تعطیلی سینماها در شرایطی که کافه‌ها و رستوران‌ها باز هستند، منطقی نیست

همایون فربد با اشاره به تعطیلی طولانی مدت سینماها در روزهای شیوع ویروس کرونا تأکید کرد که این تعطیلی برنامه‌ریزی مالی سینمادارها را بهم ریخت و باعث شد برخی سینمادارها نتوانند با پخش‌کننده‌ها تسویه‌حساب کنند.

همایون فربد مدیر پردیس سینمایی هروی سنتر در گفت‌وگو با خبرنگار گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا، اظهار داشت: شیوع ویروس کرونا و عواقبی که برای سینما در پی داشت باعث شد که چرخه اقتصادی سینمایی از حرکت بایستد و این اتفاق به ضرر همه اهالی سینما شد که سینماداران نیز از این قاعده مستثنی نیستند.

فربد تصریح کرد: طبق آخرین اطلاعاتی که از سینماهای مجموعه کورش دارم می‌دانم که این مجموعه مبلغ فروش فیلم‌ها را با صاحبان آثار تسویه کرده‌اند و از اینکه چه سینماهایی این تسویه‌حساب را انجام نداده‌اند اطلاعی ندارم اما اگر سینمایی نتوانسته با پخش‌کننده فیلم تسویه‌حساب کند قطعاً سوءنیتی نبوده و همه می‌دانیم که شیوع ویروس کرونا چه بلایی بر سر سینما آورده و آن‌ها هم قطعاً به دلیل مشکلات ناشی از این اتفاق برنامه‌ریزی مالی‌شان بهم خورده و نتوانسته‌اند مبالغ فروش را تسویه کنند.

او افزود: قطعاً هیچ سینماداری نمی‌خواهد مقروض باشد ولی می‌بینیم که شرایط به هیچ‌وجه مساعد نیست و در اکثر سینماها شاهد تعدیل نیرو هستیم. قطعاً سینمادارها برنامه‌ریزی‌هایی برای پرداخت پول پخش‌کننده‌ها داشته‌اند که متأسفانه با تعطیلی طولانی مدت سینماها برنامه‌ریزی مالی آن‌ها بهم خورده و این اتفاق را به همراه داشته است. با توجه به شرایطی که شاهد هستیم به نظر من سینمادارها و صاحبان آثار هر دو حق دارند و فکر می‌کنم با تعاملی دو طرفه می‌توان به حل شدن این مشکل امیدوار بود.

مدیر پردیس سینمایی هروی سنتر در ادامه درباره حمایت‌های صورت گرفته از سینماها در روزهای شیوع کرونا، گفت: از سوی انجمن سینماداران اقلام بهداشتی در اختیار ما گذاشته شد که مورد استفاده قرار گرفت اما برای ایمن‌تر شدن فضا خودمان در کنار حمایت‌های انجمن سینماداران اقداماتی داشتیم و سینماهای مجموعه کورش از گروه صنعتی گلرنگ دستگاه‌های ضدعفونی تهیه‌کردند.

فربد درباره میزان فروش فیلم‌ها گفت: پس از بازگشایی سینماها در روزها ابتدایی که فیلم «شنای پروانه» اکران می‌شد فروش نسبتاً خوبی را شاهد بودیم و تقریباً 50 درصد سالن پر می‌شد اما با کنار رفتن «شنای پروانه» وضعیت فروش فیلم‌ها نامساعد شد و در حال حاضر فیلمی بر پرده سینما نیست که بخواهیم به فروش بالای آن امیدوار باشیم. مردم به مرور نسبت به ایمن بودن فضای سالن‌های سینما اطمینان پیدا می‌کردند و فکر می‌کنم در حال حاضر اگر فیلم خوبی اکران شود می‌توان فروش خوبی را پیش‌بینی کرد.

او در پایان گفت: اکران در این شرایط برای هر فیلمی با ضرر مالی همراه خواهد بود اما به نظر من با تمهیداتی باید به رونق سینماها کمک کرد. تعطیلی سینماها در شرایطی که رستوران‌ها، کافه‌ها و دیگر اماکن به فعالیت خود ادامه می‌دهند منطقی نیست و بهتر است تجدید نظری درباره این تعطیلی‌ها صورت گیرد چرا که مطمئناً سالن‌های سینما و تئاتر با توجه به رعایت نکات بهداشتی کمترین خطر را در شیوع ویروس کرونا دارند.

محمدحسین فرح‌بخش: عدم تسویه‌حساب سینماداران با صاحبان آثار کاری قبیح و نادرست است / اتحادیه صنف تهیه‌کنندگان اقدامات لازم را انجام داده / صاحبان آثار دروغ می‌گویند

محمدحسین فرح‌بخش تهیه‌کننده سینما در گفت‌وگو با خبرنگار گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا، اظهار داشت: عدم تسویه‌حساب سینماداران با پخش‌کننده‌ها کاری قبیح و نادرست است که به هیچ عنوان نمی‌توان از این کار دفاع کرد و حق کاملاً با صاحبان آثار است. آن‌ها از سال گذشته تا امروز پول فروش فیلمشان را نگرفته و ارزش این پول نسبت به زمان اکران فیلم بسیار کاهش پیدا کرده است.

فرح‌بخش تصریح کرد: حتماً اعتراض و شکایت حق صاحبان آثار است اما در بیانیه‌ای که از سوی این دوستان منتشر شده، صاحبان آثار به این نکته اشاره کرده‌اند که اتحادیه صنف تهیه‌کنندگان علی‌رغم یکپارچه شدن هیچ اقدامی برای حل این مشکل نداشته است. این یک دروغ مطلق است که در این بیانیه مطرح شده چرا که اگر امروز قرار بر این شده سازمان سینمایی مبلغ فروش فیلم‌ها را به پخش‌کننده‌ها پرداخت کند و این مبلغ را به صورت وام برای سینماداران در نظر بگیرد حاصل تلاش اتحادیه صنف تهیه‌کنندگان بوده است اما متأسفانه این دوستان بدون هیچ اطلاعی از اقدامات اتحادیه صنف تهیه‌کنندگان، در بیانیه خود تأکید دارند که هیچ اقدامی صورت نگرفته است.

او افزود: اقدامات لازم برای حل این مشکل از سوی اتحادیه صنف تهیه‌کننده انجام شده اما اگر تا امروز مبلغ فروش فیلم‌ها تسویه نشده است به مراحل قانونی اجرایی شدن این کار از سوی سازمان سینمایی برمی‌گردد که متأسفانه روند پیشروی آن بسیار کند و زمانبر است ولی مطمئناً با توجه به اینکه همه کارهای قانونی انجام شده به زودی با طی کردن آخرین مراحل قانونی مبلغ فروش فیلم‌ها با صاحبان آثار تسویه شود.

این تهیه‌کننده در پایان گفت: این حمایت که از سوی سازمان سینمایی صورت می‌گیرد به این شکل است که سازمان سینمایی میزان بدهی سینماداران را با پخش‌کننده‌ها تسویه می‌کند و مبالغ بدهی هر سینمایی را به صورت وام برای آن سینما در نظر می‌گیرد که سینمادارها باید این مبلغ را به مرور پرداخت کنند.

علی سرتیپی: طولانی شدن زمان تسویه حساب سینماداران با پخش‌کننده‌ها معضل جدیدی نیست / حق با صاحبان آثار است

علی سرتیپی تهیه‌کننده سینما در گفت‌وگو با خبرنگار گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا، اظهار داشت: اعتراض صاحبان آثاری سینمایی که از سال گذشته تا امروز هنوز پول فروش فیلم‌شان را دریافت نکرده‌اند اعتراضی منطقی و به‌جا است و حرفی که می‌زنند را کاملاً قبول دارم. پول‌ فروش فیلم‌هایشان باید خیلی زودتر از این‌ها به آن‌ها پرداخت می‌شد و امروز نسبت به زمان فروش فیلم‌ها ارزش این پول کمتر شده است.

سرتیپی تصریح کرد: این معضل از گذشته تا امروز در سینمای ایران وجود داشته و مربوط به امروز و یک یا دو سینما نیست اما در حال حاضر به دلیل شیوع ویروس کرونا این معضل ابعاد گسترده‌تری پیدا کرده و می‌بینیم که کار به شکایت از سینماداران رسیده است.

او افزود: دلیل اصلی گسترده شدن این معضل به شیوع ویروس کرونا و تعطیلی طولانی مدت سینماها برمی‌گردد که وضعیت معیشت سینمادارها و حتی سینماگران را بسیار وخیم کرده است اما دومین عامل شکل‌گیری این وضعیت به عدم حمایت سازمان سینمایی برمی‌گردد. قرار بود سازمان سینمایی طبق قولی که داد با در نظر گرفتن وامی برای سینماداران به حل شدن این معضل کمک کند اما متأسفانه تا امروز هیچ اتفاقی نیفتاده و سازمان سینمایی هیچ کمکی برای حل این مشکل نکرده است.

تهیه‌کننده فیلم سینمایی «رحمان 1400» در پایان اظهار داشت: امیدوارم بیانیه سینماگرانی که به عدم تسویه حساب فروش فیلم‌هایشان از سال گذشته تا امروز اعتراض دارند تمهیدی برای این وضعیت اندیشیده شود و این مشکل که از گذشته تا امروز در سینمای ما وجود دارد حل شود و دیگر شاهد تکرار این اتفاق نباشیم.

مهدی فخوری: انجمن سینماداران در پرداخت بدهی سینمادارها کوتاهی کرده / هیچ حمایتی از سازمان سینمایی صورت نگرفت

مهدی فخوری مدیر سینما اریکه ایرانیان در گفت‌وگو با خبرنگار گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا، اظهار داشت: سینما اریکه ایرانیان از ماه‌ آبان، آذر و دی ماه سال گذشته بدهی‌هایی داشته که ما حدود سه ماه پیش این بدهی‌ها را پرداخت کردیم اما این پول به حساب انجمن سینماداران واریز شد و به نظر می‌رسد انجمن نسبت به پرداخت این بدهی‌ها اقدامی نکرده است.

فخوری تصریح کرد: ما پس از اعتراض صاحبان آثار نسبت به عدم تسویه حساب سینماداران مبلغ بدهی را با فاکتور به انجمن پرداخت کردیم اما طبق تماسی که چند پخش‌کننده با سینما داشته‌اند نسبت به عدم پرداخت بدهی اعتراض داشته‌اند و از این تماس‌ها من به این نتیجه رسیدم که به نظر می‌رسد انجمن سینماداران همچنان پول را پرداخت نکرده است.

او افزود: این مشکل پیش‌تر وجود نداشت و ریشه چنین معضلی را در شیوع ویروس کرونا می‌دانم. من شخصاً حدود 8 ماه است که بیکار هستم و در این 8 ماه فقط در ماه تیر 28 روز سینمای اریکه ایرانیان باز بود که هیچ استقبالی صورت نگرفت و فکر می‌کنم در این شرایط اگر تصمیم به بازگشایی بگیریم باز هم هیچ استقبالی صورت نمی‌گیرد. اکثر فیلم‌های خوبی که انتظار داریم در این شرایط بتوانند اکران موفقی داشته باشند میلی به اکران ندارند و فیلم‌هایی که بر پرده سینماها می‌روند نیز فروش چندانی ندارند.

مدیر سینما اریکه ایرانیان در پایان تأکید کرد: سازمان سینمایی در این مدت بارها وعده حمایت از سینماها داده که متأسفانه هیچ اتفاقی نیفتاده و تا امروز به ما فقط 10 بسته ماسک و 100 ژل دست داده شده است. متأسفانه خبری از وام 4 درصدی که وعده داده شده بود نیست. من از چند همکار در سینماهای دیگر نیز پرسیدم و آن‌ها نیز هیچ مبلغی به عنوان وام حمایتی دریافت نکرده‌اند. البته من از همه سینماهای کشور خبر ندارم و باید بگویم که برای سینمای ما و چند سینمای دیگر که جویا شدم فعلاً هیچ حمایتی از سوی سازمان سینمایی صورت نگرفته است.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: