به گزارش خبرنگار برنا، از بیستم آبان ماه سینماها پس از چند ماه تعطیلی می‌توانند تا پیش از ساعت 18 بلیت بفروشند و پس از ساعت 18 که در واقع بهترین زمان برای فروش بلیت است، سینماها همانند دیگر مشاغل باید تعطیل باشند.

این تصمیم که در واقع برای سایر مشاغل نیز گرفته شده، اعتراض سینماداران و سینماگران را به همراه داشته، چرا که آن‌ها معتقدند باید برای برخی مشاغل از جمله سینماها تصمیم‌گیری جداگانه صورت گیرد و یک تصمیم برای همه مشاغل که هر کدام شرایط متفاوتی دارند، نمی‌تواند به لحاظ اقتصادی نتیجه خوبی به همراه داشته باشد.

در گفت‌وگو با دو سینمادار درباره این تصمیم گفت‌وگوهایی داشتیم که در ادامه می‌خوانید:

مجتبی بهزادیان: مسئولان در ستاد مبارزه با کرونا هیچ شناختی از حرفه سینما ندارند / نمی‌توان برای تمام مشاغل یک نسخه واحد در نظر گرفت

مجتبی بهزادیان مدیر سینما فرهنگ در گفت‌وگو با خبرنگار گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا، اظهار داشت: همه سینمادارها می‌دانند که ساعت بازگشایی مشخص شده برای سینماها اصلاً منطقی نیست و تصمیم جدیدی که گرفته شده یک تصمیم اشتباه است که بهتر است درباره تجدید نظر کنند.

بهزادیان تصریح کرد: در حال حاضر نه فیلم مناسبی برای فروش بر پرده سینماها اکران شده و نه ساعات مناسبی برای فعالیت سینماها در نظر گرفته شده است؛ پس نمی‌توان انتظار داشت که به لحاظ اقتصادی اتفاق چندان امیدوارکننده‌ای برای سینمادارها رخ دهد.

مدیر سینما فرهنگ در ادامه اظهار داشت: حتی زمانی که شیوع کرونا تا این حد در کشور اوج نگرفته بود و چند فیلم خوب هم اکران می‌شد و محدودیت زمانی وجود نداشت اکثر مواقع فیلم‌ها با کمترین مخاطب اکران می‌شدند اما امروز که محدودیت زمانی برای فعالیت سینماها تعیین شده و در بهترین زمان ممکن برای فروش بلیت سینماها تعطیل هستند به نظر من هیچ اتفاق خوبی در انتظار سینماها نخواهد بود.

او افزود: در یک سالن 300 متری که تهویه مناسب دارد و در نهایت نیمی از سالن پر شده به نظر من خطر ابتلا به کرونا کمتر از مترو و تاکسی است که به لحاظ وسعت، صد در صد فضا با چند نفر اشغال می‌شود و عملاً فاصله اجتماعی نادیده گرفته می‌شود. در دوران کوتاهی که سینماها باز بودند بعید می‌دانم کسی به دلیل سینما رفتن کرونا گرفته باشد و دیدیم که با تعطیلی آن هم هیچ اتفاق خوبی برای کمتر شدن میزان مبتلایان رخ نداد. امیدوارم مسئولان با در نظر گرفتن این تجربیات برای سینماها تصمیم‌گیری کنند.

بهزادیان در ادامه تصریح کرد: بهتر است مسئولان در ستاد مبارزه با ویروس کرونا در تصمیم‌گیری‌هایشان برای مشاغل هنری با اهالی هنر و سینما هم مشورت داشته باشند. متأسفانه آن‌ها هیچ شناختی از این حرفه ندارند و نسخه‌ای واحد که برای دیگر مشاغل اعم از رستوران‌ها، کافه‌ها و... مشخص شده را برای همه مشاغل در نظر می‌گیرند. سینما یک مکان تفریحی است و مردم در اوقات فراغتشان به آن رجوع می‌کنند و باز بودنش در ساعات اداری بی فایده است. ما بیش از 8 ماه است که با این ویروس مبارزه می‌کنیم ولی متأسفانه شاهد تصمیماتی هستیم که گویا اولین مواجهه‌مان با کرونا را تجربه می‌کنیم. سه ماه بازگشایی سینماها و بعد تعطیلی که هیچ تأثیری بر میزان مبتلایان به کرونا نگذاشت می‌تواند یک الگو برای مسئولان در تصمیم‌گیری‌هایشان باشد.

مدیر سینما فرهنگ در پایان گفت: سینما فرهنگ با وجود این شرایط نامساعد فعالیت خود را در این روزها آغاز می‌کند و بلیت‌فروشی خواهیم داشت تا حداقل چراغ سینما روشن باشد. امیدوارم مسئولان در روز‌های آتی با تصمیماتشان در درجه اول سلامت مردم را تأمین کنند و در درجه دوم امرار معاش و کسب و کار مردم را هم به درستی در نظر داشته باشند.

محمد قنبری: بازگشایی سینماها تا ساعت 18 شبیه یک شوخی است / پردیس سینمایی مگامال تعطیل خواهد بود

محمد قنبری مدیر پردیس سینمایی مگامال در گفت‌وگو با خبرنگار گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا، اظهار داشت: سینما رفتن برای مردم نوعی سرگرمی است و مخاطبان فیلم‌ها در اوقات فراغت خود وقتی که کارهای روزمره‌شان را انجام داده‌اند یا از سر کار به خانه رفته‌اند برای تفریح به سینما می‌روند. با تصمیم جدیدی که گرفته شده و سینماها از ساعت 18 به بعد باید تعطیل باشند هیچ اتفاق مثبتی به لحاظ اقتصادی برای سینماها رخ نمی‌دهد.

قنبری تصریح کرد: در شرایط عادی هم سینماها پیش از ساعت 18 مراجعه‌کننده چندانی نداشتند و قطعاً در این زمان کمتر کسی حاضر است بلیت بخرد و به سینما برود. این تصمیم به هیچ‌وجه منطقی نیست؛ در این شرایط بعید می‌دانم صاحبان آثار نیز حاضر به اکران فیلمشان باشند و احتمالاً تنها چند فیلمی که قبلاً اکران شده‌اند نمایش داده می‌شوند که قطعاً مخاطبی نخواهند داشت.

او افزود: وقتی نه فیلم مناسبی اکران شده و نه زمان مناسبی برای فعالیت سینماها در نظر گرفته شده، بازگشایی سینماها بیشتر شبیه به یک شوخی است که با تعطیلی هیچ فرقی ندارد. برای هیچ سینمایی بازگشایی در شرایطی که کسی حاضر به خرید بلیت و حضور در سالن‌ها نیست، منطقی و به صرفه نخواهد بود. به نظر من بهتر است مسئولانی که درباره فعالیت مشاغل در روزهای شیوع کرونا تصمیم می‌گیرند برای برخی مشاغل مثل سالن‌های سینما و تئاتر استثناء قائل شوند.

مدیر پردیس سینمایی مگامال در پایان اظهار داشت: پردیس سینمایی مگامال قطعاً در این شرایط تعطیل خواهد بود و طبق صحبت‌هایی که با منوچهر محمدی مدیر مجموعه داشتم علاوه بر پردیس‌ سینمایی مگامال، تعطیلی پردیس سینمایی زندگی و احیاناً دیگر سینماهای حوزه هنری ادامه دارد چرا که بازگشایی در این شرایط هیچ توجیه اقتصادی ندارد و بعید می‌دانم دیگر سینماها حاضر به بازگشایی باشند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: