به گزارش برنا، ایوب دهقانکار مدیرعامل موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران با پایان پانزدهمین دوره طرح‌های یارانه حمایتی از کتابفروشی‌ها با عنوان «پاییزه کتاب ۹۹» گفت: این دوره از طرح پاییزه کتاب ۹۹ که هم‌زمان با بیست و هشتمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران آغاز شده بود به مدت هفت روز با مشارکت و استقبال ۸۱۶ کتابفروشی فعال از ۳۱ استان کشور به پایان رسید. تعداد کتابفروشی‌های این دوره در مقایسه با طرح پاییزه کتاب سال گذشته که به مدت ۱۳روز در ۵۸۵ کتابفروشی برگزار شد، رشد ۳۹ درصدی را نشان می‌دهد.

دهقانکار افزود: در این دوره از کل کتابفروشی‌های متقاضی طرح پاییزه کتاب ۹۹، ۶۸۸ کتابفروشی از سایر استان‌ها و  ۱۲۸ کتابفروشی از تهران در طرح مشارکت داشتند که در مقایسه با طرح مشابه سال گذشته افزایش ۴۱ درصدی و ۳۲ درصدی را تجربه کرده است.

وی با بیان اینکه از بین کتابفروشی‌های حاضر در طرح،  ۲۱۴ کتابفروشی در کنار فروش حضوری، فروش مجازی نیز داشته‌اند، عنوان کرد: ۲۶ کتابفروشی در استان تهران و ۱۸۸ کتابفروشی از سایر استان‌ها فروش مجازی نیز داشتند. این کتابفروشی‌ها توانستند ۱۳ هزار و ۱۹۸ نسخه کتاب بفروشند که از این رقم کتابفروشی‌های تهران سهم هزار و ۷۱۱ نسخه‌ای و سایر استان‌ها سهم ۱۱ هزار و ۴۸۷ نسخه‌ای داشته‌اند. در پاییزه کتاب ۹۹، ۲ هزار و ۹۸۳ نفر به صورت مجازی کتاب خریدند که از این تعداد ۲۸۴ تهرانی و ۲ هزار ۶۹۹ غیر تهرانی از فرصت خرید مجازی در این طرح استفاده کردند.

دهقانکار ادامه داد: در پاییزه کتاب ۹۸، ۳۲۰ هزار و ۹۸۶ نسخه کتاب به مبلغ ۹۸ میلیارد و ۵۹۴ میلیون و ۵۹۸ هزار و ۳۹۷ ریال فروخته شد اما تعداد کتاب‌های فروخته شده در پاییزه امسال با افزایش ۴۳ درصدی به ۴۵۸ هزار و ۸۳۳ نسخه کتاب به مبلغ ۱۹۸ میلیارد و ۱۳۷ میلیون و ۵۹۱ هزار و ۷۳۰ ریال رسیده است. ۹۷ کتابفروشی در  تهران در پاییزه کتاب سال گذشته ۴۳ هزار و ۸۳۵ نسخه کتاب فروختند اما ۱۲۸ کتابفروشی در پاییزه کتاب امسال توانستند ۷۰ هزار و ۵۴۸ نسخه کتاب بفروشند که در مقایسه با طرح مشابه سال گذشته ۶۱ درصد افزایش داشته است.

مدیر عامل موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران اظهار کرد: از کل کتاب‌های به فروش رفته در پاییزه کتاب ۹۸، ۲۷۷ هزار و ۱۵۱ نسخه کتاب در استان تهران به فروش رفته که این رقم در طرح پاییزه ۹۹ با افزایش ۴۰ درصدی به ۳۸۸ هزار و ۲۸۵ نسخه کتاب رسیده است.

دهقانکار با بیان اینکه  ۶۵ هزار و ۳۴۷ نفر در پاییزه کتاب سال گذشته کتاب خریدند که این تعداد با افزایش ۸۷ درصدی در پاییزه کتاب سال جاری به ۱۲۲ هزار و ۱۲۷ نفر رسیده است، تصریح کرد: ۱۱ هزار و ۱۸۰ شهروند تهرانی در پاییزه کتاب ۹۸ کتاب خریدند که این رقم در پاییزه کتاب ۹۹ با افزایش ۸۵ درصدی به ۲۰ هزار و ۶۶۹ نفر رسید. همچنین ۵۴ هزار و ۱۶۷ نفر در پاییزه سال گذشته در سایر استان‌ها کتاب خریدند که در پاییزه سال جاری با افزایش ۸۷ درصدی به ۱۰۱ هزار و ۴۵۸ نفر رسید.

وی ادعان کرد: استان‌های تهران، خراسان رضوی، اصفهان، قم، فارس‌، کردستان، آذربایجان شرقی، گیلان، خوزستان و مازندران جزو پر فروش‌ترین استان‌ها بر اساس مبلغ فروش بودند و استان‌های تهران، خراسان رضوی، اصفهان، قم، فارس، گیلان، خوزستان، آذربایجان شرقی، مازندران و مرکزی جزو پر فروش‌ترین استان‌ها بر اساس تعداد کتاب شناخته شدند.

دهقانکار در پایان به کتابفروشی‌های پر فروش طرح پاییزه کتاب ۹۹ اشاره کرد و بیان کرد: دنیای کتاب قم، پاتوق کتاب شهرکرد، کتاب فرازمند رشت، نشر ثالث تهران، پاتوق کتاب شیراز، شهر کتاب مشهد، کتاب آبان مشهد، ماه‌ پیشونی تهران، پاتوق کتاب اراک و فروشگاه بو کتاب بندرعباس رتبه‌های یکم تا دهم کتابفروشی‌ها را از نظر تعداد کتاب‌های فروخته شده به خود اختصاص داده‌اند.

 

 

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: