چهره ها و اخبار فرهنگ و هنر در هفته ای که گذشت؛

کرونا دست بردار از خانه هنرمندان نیست/ صدایی که هنوز می شنویم/عروسی خوبان سینما با طعم همایون شجریان/ جلیل سامان برای زیر خاکی هم ناز کرد/عاشقانه های خانواده تئاتری فاش شد!

هفته ای که گذشت دو تن از هنرمندان نامدار صاحب سبک و دارای امضای سینمای ایران قربانی ویروس کرونا شدند، بی تردید سینمای ایران مدیون صدای ماندگار چنگیز جلیلوند است و این سینما هرگز کارنامه هنری کامبوزیا پرتوی و بخصوص قلم ماندگار و مانایش را فراموش نمی کند. اگر چه ازدواج رعنا آزادی ور و مهدی پاکدل خبر شیرینی بود که اوایل هفته در رسانه های مختلف دست به دست شد، اما باید گفت در کنار همه اخبار ناگواری که بخاطر کرونا مدام تکرار می شود خبر درگذشت کامبوزیا پرتوی و چنگیز جلیلوند پربازدیدترین و پرسروصداترین اخبار رسانه های مختلف بود که با واکنش های مختلفی از سوی هنرمندان و کاربران فضای مجازی روبه رو شد.

خداحافظی هفته؛ چنگیز جلیلوند

بیماری کرونا در طول این ماه ها ضربه های بزرگی بر عرصه هنر وارد کرد. بسیاری از خانواده سینما، تلویزیون و تئاتر عزادار عزیزانشان شدند و در هفته پیش چنگیز جلیلوند صدای طلایی دوبله ایران نیز  به دنبال ابتلا به کووید 19 بستری و بعد از چند روز با تشدید بیماری  جان به جان آفرین تسلیم کرد تا صدایی که نسل های پی در پی با او خاطره داشتند، در یک روز پاییزی خاموش شود.  هرگز فراموش نخواهیم کرد صدای مرحوم جلیلوند را روی بازی بازیگرانی چون زنده یاد فردین و بهروز وثوق و زنده یاد ملک مطیعی  و.. که امروز بخشی از شناسنامه سینمای ایران است.

بی تردید هنرمندان بزرگی همچون مارلون براندو و برت لندکستر تنها با صدای جلیلوند توانستند به قلب ایرانیان سینما دوست راه پیدا کنند. بارها دیدیم و شنیدیم که او همزمان در چند نقش یک فیلم صداپیشه گی می کند، که این نشان از توانمندی این گوینده صداطلایی ایرانی بود که در ساختن تیپ های مختلف صدا روی بازی بازیگران بزرگ سینما یک نابغه محسوب می شد. . درگذشت جلیلوند ضایعه ای جبران ناپذیر در دنیای هنر دوبله است و خبرگزاری برنا این اتفاق غمبار را به خانواده هنر تسلیت عرض می کند.

فقدان هفته؛ کامبوزیا پرتویی

سخت است باور از دست دادن کامبوزیا پرتویی که یکی از بی حاشیه های سینمای ایران در روزهای پرسروصدای هنر هفتم  بود، هنرمندی بی حاشیه که دغدغه همه حواشی دنیای خود را داشت. امضای پرتویی در هر اثری کافی بود تا بیننده و منتقد را به تفکر وادارد. چرا که او در نگارش آثار مختلف سینمایی با دو فاکتور شخصیت پردازی و بسط قصه بی شک تکرارناشدنی است. بسیاری از خانواده سینما از وسواس او در نگارش و ساخته و پرداخته کردن یک فیلمنامه برای ساخت فیلم می گفتند که شاهد این ماجرا کارنامه پروپیمان او در ژانرهای مختلف است. از کار با کودک تا کار برای کودک دغدغه ای بود که پرتویی به آن باور داشت. کامبوزیا پرتویی  کار کودک را با گلنار شروع کرد، فیلمی که با پایان جنگ هشت ساله به سینماها آمد. خودش گفته بود این فیلم را برای بچه های جنگ ساخته است. فیلمی موزیکال که برای اولین بار کودکان و خانوده هایشان را به نشاط آورد. بعد از آن گربه آوازه خان قدم به سینماها گذاشت گربه ای ولگرد که در سطل های زباله به دنبال غذا می گردد، آواز می خواند و روحیه ای جوانمردانه دارد. قصه ای بی پرده از فقر در کف خیابان و عزت نفس در دل، ولی قصه گو آن را با شعر و موسیقی و در فضایی فانتزی به همه گوشزد کرد.

کامبوزیا پرتویی قصه گویی بی نظیر بود با داستان هایی بی شمار او یک بار افسوس خورد که عمر کفاف نمی دهد تا این همه قصه را به تصویر بکشد. اما قصه ترانه ی 15 ساله در سال هایی که دختران فراموش شده گان جامعه بودند قصه ای آشنا اما فراموش شده بود. بعد از آن به سراغ زنان سرپرست رفت و با ساخت کافه ترانزیت یک بار دیگر زبان گروهی از جامعه شد که علیرغم تمامی تلاش ها، صبوری ها و گذشت ها همچنان زیر ذره بین نگاه های بیرحمانه هستند.

پرتویی هنرمندی بود که همه چهره اش را بالبخندی بر لب و نگاهی مهربان به یاد می آورند. رسول صدرعاملی پرتویی را همه آبرو اعتبار سینمای ایرن نامید.  

ناز هفته؛ جلیل سامان

این روزها جلیل سامان در دوراهی ساختن یا نساختن سریال زیرخاکی مانده است. تنها مدت کمی بعد از انتشار خبر ساخت زیرخاکی دو جلیل سامان میز بازی را به هم زد و با انتقاد از سانسور تلویزیون در بازپخش این مجموعه طنز اعلام کرد از ساخت فصل دوم آن انصراف می دهد.

او در صفحه اینستاگرامش نوشت:: «با پوزش از مخاطبین دوست داشتنی سریال زیرخاکی، به علت سانسور بی دلیل در بازپخش، و ساسیت های دوگانه و متناقض تلویزیون از ادامه ساخت انصراف میدهم.»

اما رضا نصیری نیا تهیه کننده سریال «زیرخاکی»  به سرعت و ارد عمل شد و با پیگیری این اتفاق از جلیل سامان دلجویی کرد و گفت مسئولان شبکه تقصیری در سانسور آن ندارند.

او به مخاطبان و جلیل سامان این اطمینان را داد که حواشی بوجود امده را پیگیری می کند و گفت:چرا سریالی که چند ماه پیش از شبکه یک پخش شده برای پخش مجدد دچار ممیزی شده است؟! از این رو با جدیت پیگیر موضوع و متوجه شدم این حذفیات مورد تایید مدیر محترم شبکه نیز نبوده و حاصل اعمال نظر شخصی یکی از همکاران شبکه بوده که در جریان پخش ابتدایی سریال نیز نبوده است.

اما این اتفاق همچنان این سوال را در ذهن بینندگان تلویزیون و برنامه سازان متبادر می کند که این سانسورهای سلیقه ای رسانه ملی تا کجا ادامه دارد و چرا یک شیوه نامه مدونی تهیه نمی شود تا خط قرمزهای تلویزیون و رادیو یک بار برای همیشه همه را خلاص کند. به این ترتیب هنرمندان می فهمند چه بسازند، بیننده های تلویزیون می دانند باید منتظر چه چیزی باشند و سانسورچی ها رسانه ملی هم می دانند چه چیزی را باید قیچی کنند. و یک بار برای همیشه این دوگانه دیدن یا ندیدن، ساختن یا نساختن حل می شود.

 

یادآوری هفته؛ حامد بهداد

به دنبال درگذشت چنگیز جلیلوند تصویری از جشن خانه سینما در شبکه های اجتماعی همرسانی شد که در آن حامد بهداد با تجلیل از صدای ماندرگار ایران می گفت:  چند سال است می خواهم برای صدای مارلون براندو به شما جایزه بدهم.

حامد بهداد  در این ویدیو به دوبله بزرگان سینمای جهان و ایران همچون مارلون براندو، برت لندکستر و بهروز وثوق و فردین توسط زنده یاد جلیلوند اشاره می کند و او را صدای طلایی هنر دوبله می خواند. 

تنها خبر خوش هفته؛ مهدی پاکدل و رعنا آزادی ور

تنها خبر خوش هفته در این روزهای اخبار بد کرونایی ازدواج مهدی پاکدل و رعنا آزادی ور بود که عاطفه رضوی در صفحه شخصی خود منتشر کرد. 

عشق هفته؛ آیدا کیخایی و محمد یعقوبی

فیلمی از زوج هنرمند تئاتر یعنی آیدا کیخایی و محمد یعقوبی همرسانی شد که در آن محمد یعقوبی مشغل کوتاه کردن موهای همسرش بود. این ویدیو به سرعت در شبکه های مجازی دست به دست شد و به یکی از پربازدیدهای اینستاگرام مبدل شد. کاربران علاوه بر تاکید بر حمایت خانواده ها بخصوص همسران در مبارزه با این بیماری عشق این دو هنرمند را تحسین کردند.

غم هفته؛ ترانه علیدوستی

ترانه علیدوستی در صفحه شخصی اش نوشت: اولین نقشی را که در زندگی ایفا کرده ام کامبوزیا پرتویی نوشت. او با انتشار عکسی از اکران فیلم من ترانه 15 سال دارم به کارگردانی رسول صدرعاملی یادآوری کرد که فیلمنامه این فیلم پرسروصدای جشنواره فجر در زمان خودش به قلم کامبوزیا پرتوی نگارش شده است.

 

وبگردی

  ارز فی

  نظر شما

  پربیننده‌ترین اخبار فرهنگ و هنر

  مهمترین اخبار

  آخرین اخبار فرهنگ و هنر

  اخبار برگزیده