به گزارش برنا، «به امین بگو دوستش دارم» عنوان تازه‌ترین رمان مریم راهی نویسنده‌ جوان است که پیش از این نیز رمان‌های «یوما»، «فردا مسافرم» و «در خواب‌هایم» را نوشته بود.

داستان «به امین بگو دوستش دارم» که به تازگی منتشر شده است، در سبک مستند روایی تاریخی نوشته شده و داستانی را درباره چهار شخصیت بزرگ تاریخ اسلام، حضرات عبدالمطلب، ابوطالب، حمزه و جعفر (ع) روایت می‌کند.

داستان از دیدن خوابی عجیب توسط عبدالمطلب آغاز می‌شود. خوابی که در آن هاجر همسر حضرت ابراهیم از وی می‌خواهد تا فرزندش اسماعیل را سیراب کند و او را به سمت حفر دوباره چاه زمزم که سال‌ها پیش از آن توسط یکی از قبایل پر شده بود، هدایت می‌کند و این سرآغاز روایتی است که راهی در آن شمه‌ای از زلال ناب زیست و زندگی نبوی را روایت می‌کند.

«به امین بگو دوستش دارم» از چند زاویه اثری خواندنی است. نخست اینکه روایت‌های بکر تاریخی ناشنیده و کمتر شنیده بسیاری در دل خود برای مخاطب دارد که نشان از اهمیت و اعتبار بالای پژوهش برای نگارش اثر نزد نویسنده داشته است. سطور این داستان به خوبی نشان از اطلاعات و تسلط بالای نویسنده از موضوع زمینه داستانش می‌دهد.

راهی از سوی دیگر در این اثر از نثری بهره برده که هم سر در روایت تاریخ دارد و هم کلمه و عبارات فارسی را به زیباترین شکل ممکن در کنار هم قرار داده است تا مخاطبش بتواند از دل این داستان حس ناب سخنوری عرب جاهلی را در کنار رازآلوده بودن روایت تاریخی در هم بتند و داستان را به پیش ببرد.

سومین موضوع درباره این اثر توانایی قابل اعتنای نویسنده در شخصیت پردازی و نیز ایجاد میزانسن‌های روایی برای داستانش است. راهی در این داستان صحنه‌ها و سکانس‌های داستانی را با تعدد و ضرب‌آهنگ در کنار هم قرار داده است.

«به امین بگو دوستش دارم» در سیصد و بیست و چهار صفحه در قطع رقعی از سوی انتشارات کتاب نیستان به تازگی منتشر شده است.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: