به گزارش برنا، در پیشگفتار کتاب«ضربان فکر» به قلم الهام یاوری و زینب گلیایی آمده است:

در روزگاری که تندباد شک و تردید آشیانۀ ایمان ‌های سست را متزلزل می‌کند و امواج فتنه ‌های سیاسی و اجتماعی، بنیان اعتقادهای احساس ‌زده را به نابودی می ‌کشاند؛ در روزگاری که سهولت و سرعت ارتباطات، گفت ‌و گوهای عقیدتی را از کنج کتابخانه ‌ها به دخمه ‌های هزارتوی مجازی و دکه ‌های گپ و گفت خیابانی رسانده است؛ در روزگاری که دست ایتام آل ‌محمد(ص) از دامان پرفیض امام غایب‌(عج) کوتاه است و چشم یاری از اولوالألباب و اهل ‌الذکر دارند، این سخن الهی روایات را بهتر می ‌فهمیم که «هیچ نعمتی بالاتر از عقل به بندگان عطا نشده است.» و «هرکه عقل ندارد، دین ندارد.» در روایات داریم که یکی از راه‌های شکوفایی و بالندگی عقل «اندیشۀ فراوان در حکمت» است و در این زمینه از زبان رهبر معظم انقلاب می‌شنویم که «یاد دادن تفکر» و «نهادینه کردن فکر صحیح و منطقى» در جامعه از آموزش علوم رسمی‌ به دانش ‌آموزان مهم ‌تر است. همچنین «اگرچه محتوا در فلسفۀ کودکان حائز اهمیت است، اما شیوه مهم‌تر است؛ یعنی کودک باید از اوان کودکی به فکر کردن و خردورزی عادت کند و این بسیار مهم است.» از دیدگاه رهبر معظم انقلاب، باید پرورش «انسان ‌های مبتکر، متفکر، اهل تحقیق، اهل پیشروی» را جزء اهداف دستگاه تعلیم و تربیت قرار داد و وظیفۀ تبیین اصول و فروع اعتقادی یعنی «قانع کردن ذهن ‌ها و دل ‌ها» را متوجه نسل جوان انقلابی کرد. توجه به ویژگی‌ های سن نوجوانی از جمله هویت‌ جویی، استقلال ‌طلبی، پرسشگری، کمال‌ خواهی، گرایش به معنویت و زیبایی و... اهمیت آموزش خردورزی و دانش ‌پژوهی را بیشتر نشان می ‌دهد.

در این نوشتار، اصول اولیۀ استدلال، مغالطه و نقد به مخاطبان ارائه می‌ شود و خوانندگان می ‌توانند کاربرد این اصول را در قالب مثال‌ هایی تمرین کنند. مثال‌ها مرتبط با پرسش ‌ها و بر اساس شبهات و مسائل روز نوجوانان و جوانان در سه سطح ساده، متوسط و دشوار طراحی شده ‌اند و می ‌توانند در کلاس ‌های درس، به صورت گروهی، با استفاده از شیوه‌ های متـنوع مکتوب، سخنرانی، تئاتر، فیلم و کلیپ در اختیار مخاطب قرار بگیرند. انتشارات سروش چاپ نخست این اثر را در 122 صفحۀ رقعی، شمارگان 1000 نسخه و با قیمت 50000 تومان منتشر کرده است.

علاقه‌ مندان برای تهیه این کتاب می‌ توانند از طریق فروشگاه با شمارۀ 88310610 و یا فروشگاه اینترنتی با شمارۀ 66415401 تماس بگیرند. همچنین از طریق اینستاگرام انتشارات سروش به نشانی@soroushpub_com ، واتساپ به شماره 09301949130 و یا با مراجعه به سایت سروش www.soroushpub.com، برای تهیه کتاب اقدام کنند.

 

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: