به گزارش خبرنگار برنا، نزدیک به یک سال است که شیوع ویروس کرونا منجر به تعطیلی نمایش‌ها و تماشاخانه‌ها شده که این تعطیلی طبیعتاً بیکاری و خانه‌‌نشینی اهالی تئاتر را هم به همراه داشته که به تبع آن اهالی تئاتر مشکلات معیشتی بسیاری را متحمل شده‌اند.

معضل عدم وجود امنیت شغلی در بین اهالی هنر تنها مربوط به تئاتر نمی‌شود اما با تعمق بیشتر این مسئله را می‌توان در ساختار اداری جستجو کرد. قطعاً در سیستم اداری اکثر کشورهای جهان، بیمه و امنیت شغلی از سوی کارفرماها تأمین می‌شود و برای رفع مشکل عدم وجود امنیت شغلی و بیمه تأمین اجتماعی برای اهالی هنر لازم است در این عرصه به تعریف درستی از کارفرما برسیم که این مهم در کشورهای پیشرفته که در عرصه تئاتر، سینما، موسیقی و... صاحب صنعت هستند با ظهور کمپانی‌ها برآورده شده و اهالی هنر توانسته‌اند از بیمه و دیگر حقوق شهروندی بهره‌مند شوند.

اما در شرایط حاضر که در یک بحران جدی حاصل از شیوع ویروس کرونا به سر می‌بریم لازم است با حمایت از اهالی هنر به ادامه حیات هنر کشورمان در این دوران سخت کمک کنیم. شاید مطالبات اهالی تئاتر در این شرایط با توجه به شرایطی که در ساختار اداری (در بحث بیمه و امنیت شغلی) مطرح است نتواند چندان منطقی به نظر برسد اما قطعاً نمی‌توان اهالی هنر را به دلیل مسائل بروکراتیک فراموش کرد.

در گفت‌وگو با چند تن از اهالی تئاتر درباره این موضوع و تجمع روز یکشنبه گفت‌وگویی داشتیم که در ادامه می‌خوانید:

ایرج راد: امیدواریم از سوی نمایندگان مجلس شاهد پیگیری درست و نتیجه‌بخشی برای اهالی تئاتر باشیم

ایرج راد بازیگر و کارگردان تئاتر و رییس هیئت مدیره خانه تئاتر در گفت‌وگو با خبرنگار برنا، اظهار داشت: چند روز قبل اعلام کرده بودیم که با حضور نمایندگان صنوف خانه تئاتر در ضلع شمالی ساختمان مجلس شورای اسلامی برای بیان مطالبات خود تجمع خواهیم کرد و روز یکشنبه این تجمع صورت گرفت.

راد خاطرنشان کرد: ما بیانیه‌ای برای بیان مطالبات خود آماده کرده بودیم که توسط نماینده اهالی تئاتر در مقابل مجلس شورای اسلامی خوانده شد و این بیانیه به نمایندگان و ریاست مجلس شورای اسلامی نیز تحویل داده شده است که منتظر پیگیری آن‌ها هستیم.

این بازیگر در ادامه گفت: ما از اهالی تئاتر خواسته بودیم که همه حضور نداشته باشند و تمام نمایندگان صنوف در این تجمع حاضر شدند تا در شرایط حاضر تجمع چندانی هم صورت نگیرد. تمام مطالبات ما در بیانیه مطرح شده است و همانطور که تأکید کردم این بیانیه برای همه نمایندگان و رئیس مجلس شورای اسلامی ارسال شده و امیدواریم از سوی نمایندگان مجلس شاهد پیگیری درست و نتیجه‌بخشی باشیم.

او در پایان گفت: در این تجمع هیچ پاسخی به اهالی تئاتر داده نشد و هیچ یک از نمایندگان مجلس به جمع ما نیامد ولی طبق ارتباط تلفنی با نمایندگان به نظر می‌رسد که نامه‌ها به دستشان رسیده و طبق شنیده‌های ما رئیس مجلس شورای اسلامی نیز پیگیری مطالبات را در دستور کار قرار داده است.

بهزاد فراهانی: اگر به مطالبات اهالی تئاتر رسیدگی نشود تجمع در مقابل مجلس را تکرار می‌کنیم / مسئولان هیچ توجهی به مطالبات ما ندارند

بهزاد فراهانی بازیگر و کارگردان تئاتر در گفت‌وگو با خبرنگار برنا، اظهار داشت: مطالبات اهالی تئاتر با تجمع در مقابل مجلس شورای اسلامی در سایت‌های مختلف مطرح شده و در بیانیه نیز به صراحت بیان شده است که روز یکشنبه بیانیه و در واقع مطالبات را به رئیس مجلس شورای اسلامی ارائه دادیم و منتظر پاسخ هستیم.

فراهانی تصریح کرد: این تجمع به منظور برآورده شدن خواسته‌های اهالی تئاتر انجام شد و از نمایندگان صنوف درخواست کردیم که در این تجمع حضور داشته باشند اما اگر خواسته‌ها برآورده نشوند قطعاً این کار را تکرار خواهیم کرد اما این بار از همه نیروهای تئاتر برای حضور در مقابل مجلس شورای اسلامی دعوت می‌کنیم.

او افزود: یک سال است که بارها مطالبات خود را مطرح کرده‌ایم و از مسئولان در نهادهای مختلف خواسته‌ایم به مشکلات رسیدگی کنند اما با وجود اینکه یک سال از بیکار شدن اهالی تئاتر که خانواده‌ای سه هزار نفری را تشکیل می‌دهند هیچ عملکرد مناسبی برای رسیدگی به مشکلات از سوی هیچ مسئولی شاهد نبودیم و اصلاً به روی خود نمی‌آورند که ما زنده‌ایم. در شرایطی که اهالی تئاتر با شیوع ویروس کرونا نزدیک به یک سال است کار و حرفه‌شان تعطیل شده است مشکلات اقتصادی و معیشتی بسیاری برای اهالی تئاتر به وجود آمده و لازم است به این مشکلات رسیدگی شود.

این بازیگر در پایان تأکید کرد: تلاش ما این است که مطالبات خود را به گوش مسئولان کشور برسانیم و آن‌ها باید در بخش مسکن، حقوق بیکاری و مسائل تأمین اجتماعی به مطالبات اهالی تئاتر مثل سایر مشاغل رسیدگی کنند. متأسفانه روز یکشنبه با وجود اینکه تعداد زیادی از اهالی تئاتر در مقابل مجلس شورای اسلامی حضور داشتند از سوی هیچ یک از نمایندگان مجلس هیچ پاسخی شاهد نبودیم.

شهرام گیل‌آبادی: خانواده تئاتر به سختی امرار معاش می‌کنند / از رئیس مجلس شورای اسلامی انتظار پاسخی روشن داریم

شهرام گیل‌آبادی کارگردان تئاتر در گفت‌وگو با خبرنگار برنا، اظهار داشت: مطالبات جامعه تئاتر ایران تنها مربوط به امروز و دیروز نیست، مطالباتی که امروز مطرح است انباشته‌ای است از مطالبات مهم که در یک فضای تاریخی از سوی سیاست‌مداران و سیاست‌گذاران توجهی به آن نشده و در وضعیت امروز که شیوع ویروس کرونا را شاهد هستیم این مطالبات تبدیل به مطالبات جدی مدنی و اجتماعی شده است.

گیل‌آبادی در ادامه خاطرنشان کرد: متأسفانه امروز خانواده بزرگ تئاتر به سختی امرار معاش می‌کند و حدود 10 ماه است که اهالی تئاتر یک بیکاری را تجربه می‌کنند و در این وضعیت سخت آنچه که عاید شده یک بی مهری عجیب است که هیچ توجهی به مشکلات آن‌ها نشده است.

او افزود: در این 10 ماه که شاهد بیکاری اهالی تئاتر هستیم هیچ پشتوانه تأمین اجتماعی وجود ندارد و اهالی تئاتر از بیمه درستی بهره‌مند نیستند و این باعث شده تا بسیاری از معضلات در زندگی اهالی تئاتر سر باز کرده و در فضای معیشتی خود را نشان دهد.

این کارگردان در ادامه با اشاره به پیگیری‌های صورت گرفته از اهالی تئاتر در ماه‌های اخیر گفت: ما در این مدت جلسات متعددی با دولتمردان و سیاستمداران داشتیم که متأسفانه پاسخی روشن و منطقی برای رفع مشکلات به ما داده نشد و باعث شد تا اهالی تئاتر و هیأت مدیره نمایندگان خود را دعوت کرده تا در یک اجتماع سکوت مقابل مجلس شورای اسلامی مطالبات خود را پیگیری کنند. روز یکشنبه این اجتماع به خوبی برگزار شد و اهالی تئاتر در یک فضای آرام این اجتماع را برگزار کردند و بیانیه‌ای که مطالبات صنفی در آن مطرح بود در 6 بند خوانده شد تا کمیسیون فرهنگی، کمیسیون تلفیق و کمیسیون اجتماعی مجلس این موضوعات را پیگیری کرده و در بودجه سال آینده مطالبات اهالی تئاتر را در نظر داشته باشند.

گیل‌آبادی در پایان اظهار داشت: انتظار ما این است که در سال آینده بودجه به عنوان پشتوانه برای اهالی تئاتر، تماشاخانه‌ها و اهالی هنر که اجراهایشان متوقف شده در نظر گرفته شود. اجتماعی که در مقابل مجلس شورای اسلامی داشتیم یک اجتماع با شکوه بود و با وجود اینکه اعلام شده بود نمایندگان صنوف هفده‌گانه خانه تئاتر حضور داشته باشند جمع بیشتری در این تجمع حاضر شدند که بعد از قرائت متن بیانیه توسط نماینده اهالی تئاتر این اجتماع را با سکوت ترک کردند و در حال حاضر منتظر پاسخ نمایندگان و رئیس مجلس شورای اسلامی هستیم که متن بیانیه و مطالبات ما نیز به خدمت آن‌ها رسیده است و انتظار پاسخی روشن داریم.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: