عباس رافعی کارگردان و تهیه کننده در خصوص اینکه تلویزیون چگونه می تواند مخاطبین خودش را حفظ کند به خبرنگار سرویس فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا گفت: تلویزیون باید رویه خود را عوض کند درواقع در حال حاضر رویه تلویزیون به این شکل شده که افرادی یعنی همان تهیه کننده و عوامل سریال در حال ساخت سریال ها و برنامه های تلویزون هستند که هیچ نسبتی با رسانه ندارند.

او ادامه داد:به نظر من یک تسویه ای در تلویزیون شکل گرفته که در حقیقت افراد مجرب و نام آشنا از رسانه ملی حذف شدند و همین طور که مشهود است مدیران عالی تلویزیون را به دست فرزندان خود سپرده اند و همان ها هم تصمیم گیرنده تلویزیون هستند. درواقع وقتی که این فرزندان هیچ سابقه و تحصیلاتی در این زمینه ندارند همان می شود که تلویزیون با ریزش مخاطب به چنین وضعی بیفتد.

این کارگردان افزود: به نظر من صدا و سیما اگر بخواهد دوباره اعتماد زایی کند و به میان مردم برگردد باید شیوه و رویه برنامه سازی اش را عوض کند.

به این علت که هر برنامه ای  در شبکه های ماهواره ای پخش می شود از برنامه عصر جدید گرفته تا مسابقات دیگر، همان را در تلویزیون می سازند و پخش می کنند که  این اصلا خوب نیست. در حال حاضر تلویزیون هیچ کسی را ندارد که برای پیشرفت و بالا بردنش کمک کند یعنی یک رسانه ای است که دلسوزی ندارد اگر کسی دلسوز این رسانه بود اتفاقات خوب و خوشایندی می افتاد.

او تصریح کرد: من به مدیران جدید تلویزیون پیشنهاد می کنم فیلم، سریال و برنامه های 15 و 20 سال پیش را نگاه و از روی آن فیلم ها آموزش ببینند چرا که سریال های ماندگار تلویزیون همان فیلم و سریال های قدیمی است.

در طی این سال ها هیچ برنامه، مستند و سریالی که قابل دیدن باشد وجود نداشته است. در برخی مواقع اعلام می کنند که این سریال 80 درصد بیننده داشته است درواقع اعلام نمی کنند که این 80 درصد از بین چند نفر بوده است؟

این تهیه کننده خاطر نشان کرد: من بازنشسته سازمان صدا و سیما هستم به شدت افسوس می خورم که این رسانه ریزش مخاطب پیدا کرده است و واقعا افسوس برای رسانه ای که قرار بود فرهنگ ساز و دانشگاه باشد اما در حال حاضر بازاری برای کالاهای مصرفی است که در بین آگهی ها گاهی یک فیلم هم نشان می دهند.

خبرنگار: یگانه پاکستانی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: