به گزارش برنا، علی بخشی‌زاده معاون صدای رسانه ملی در این مراسم که با حضور محسن جوادی، معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ ایوب دهقان کار، مدیرعامل موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران؛ امیدعلی مسعودی، دبیر ، حسن خجسته رئیس هیئت‌داوران و جمعی از برگزیدگان برگزار شد، با اشاره به  مقوله کتاب در رادیو گفت: رادیو همواره فضای مناسبی را برای کتاب و کتاب‌خوانی فراهم کرده است  هدف از برگزاری این جشنواره نیز همین امر بود.

وی با بیان اهمیت کتاب و ارزش ان گفت: نزول کلام خدا در کتاب کریم قرآن، خود مبین این نکته است که کتاب مهم‌ترین عنصر در راهبرد فکری بشر است.

 معاون صدا از راهبردهای معاونت صدا در حوزه کتاب سخن گفت و اظهارداشت: یکی از این راهبردها ترویج مطالبه کتاب‌خوانی در جامعه و کمک به توسعه و تبیین جامعه فرهنگی بر مبنای خانواده و کتاب است.

وی افزود: سیاست‌های رسانه ملی و رادیو مبتنی برافزایش نفوذ کتاب در میان خانواده‌ها، برجسته‌سازی نقش مطالعه در رشد و بالندگی جامعه، برجسته‌سازی جایگاه نخبگان و اندیشمندان در جامعه، استفاده از ساختارهای متنوع متناسب با مأموریت شبکه‌ها بوده است.

 بخشی زاده تمرکز بر موضوعات خاص در حوزه کتاب را از اولویت‌های رادیو دانست و گفت:

تأکید ما به برنامه‌سازان این است که به سبک زندگی ایرانی اسلامی‌با محوریت کتاب، اهمیت مطالبه در میان خانواده و مفاهیم مناسب با کودکان و نوجوانان توجه کنند.

وی با ارائه گزارشی از تعداد برنامه‌های رادیو با محوریت کتاب گفت: ۳۶ عنوان برنامه در هفته به کتاب می‌پردازد که 2 هزارو ۲۹۹ دقیقه از برنامه‌های رادیو را شامل می‌شود.

بخشی زاده ضمن قدردانی از برگزارکنندگان این جشنواره گفت: بحث کتاب همواره برای ما در اولویت است. از برگزارکنندگان این جشنواره تشکر می‌کنم که این فضا را برای ترویج کتاب‌خوانی فراهم کردند.

شناخت تاریخ و میراث ایران با کتاب

محسن جوادی معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این در آئین کتاب را بخش مهمی از هویت تمدن ایران دانست و گفت: ایران بدون کتاب برای بسیاری از مردم شناخته‌شده نیست.

وی یکی حفظ هویت ایران را از وظایف رسانه‌ها برشمرد و گفت: رسانه‌های مختلف دیداری، شنیداری و حتی رسانه‌های مجازی باید به این هویت تمدنی و آثار ارزشمند این هویت توجه کنند.

معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی‌بر لزوم شکوفایی تاریخ ایران تأکید کرد و گفت: رسانه‌ها به دلیل نقش فراگیری که دارند، نباید اجازه دهند هویت ایران در مسیر فراموشی قرار گیرد. وی با بیان اینکه رسانه‌ها خصوصاً رادیو باید به اشکال مختلف تاریخ و میراث ایران را زنده نگه‌دارندگفت: اگر از این میراث غفلت شود، از ایران غفلت شده است؛ البته توجه به تاریخ کشور، به معنای ماندن در تاریخ نیست. بلکه باید با پویایی در این مسیر گام برداریم و کتاب سرمایه‌ اصلی برای پیشرفت جامعه و پویایی آن است.

جوادی خاطرنشان کرد: مشکلی که در حال حاضر با آن مواجه هستیم، این است که نسل جوان نسبت به برخی از کتاب‌ها که ریشه در هویت ما دارد اطلاعاتی ندارد. وی افزود:  رسانه‌ها هم باید جوانان را با تاریخ ایران آشتی بدهند و هم  میراث تمدنی کشور را به بسیاری از جوانان که مهاجرت می‌کنند معرفی کنند تا حس خودباوری در آن‌ها شکل بگیرد.

 وی در پایان از مشکلات صنعت نشر کشور و تولید کتاب یاد کرد و گفت: رسانه‌ها باید این مشکلات را رصد و شناسایی کنند تا امکان آسیب‌شناسی آن فراهم شود.

 جایگاه ویژه رادیو در ارتقای فرهنگ مطالعه

ایوب دهقان کار، مدیرعامل موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران با بیان اینکه امسال چند برنامه ویژه ازجمله «جایزه ملی جلال» و جشنواره« نقد کتاب» برگزار شده است اعلام کرد: به‌زودی نمایشگاه مجازی کتاب تهران را برپا می‌کنیم که رسانه ملی و رادیو در همه این برنامه‌های نقش مهمی داشته ودارد.

دهقان کار بااشاره به مبحث کتاب و رسانه گفت: کتاب رسانه‌ای عمیق و ماندگار است اما به کمک رسانه به‌ویژه در شرایط کنونی نیاز ویژه داریم. وی با اشاره به استقبال مردم از کتاب و ارتقای سطح فرهنگ مطالعه مردم گفت: بخشی ازاین‌رویداد مرهون رسانه‌ها است که در این میان نقش اصلی و اساسی دارند و رادیو نیز در جایگاه ویژه این رسانه‌ها قرار دارد.

 مدیرعامل موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران با اشاره به تعدد آثاری که امسال به جشنواره رسیده است گفت: حجم اثار رسیده  بیش از انتظار بود و گنجاندن بخش سواد رسانه‌ای به آن اعتباری ویژه بخشید که بیانگر توجه و دقت رسانه‌ها به آگاهی بخشی مخاطبان به‌ویژه در گستره فضای مجازی بود.

دهقان کارابراز امیدواری کرد: با برگزاری این جشنواره در رسانه ملی شاهد تعامل هرچه بیشتر رسانه‌ها با کتاب، کتاب‌خوانی و فرهنگ مطالعه باشیم و رشد کیفی و ارتقاء فرهنگ کشور را مشاهده کنیم.

حضور چشمگیر مراکز استان‌ها در جشنواره کتاب

امیدعلی مسعودی، دبیر نوزدهمین جشنواره کتاب و رسانه با اشاره به استقبال اصحاب رسانه از این جشنواره گفت: با وجود شرایط ویژه کشور امسال شاهد استقبال مخاطبان، خبرنگاران و اصحاب فرهنگ در مطبوعات و رسانه ملی بودیم.

وی افزود: در ۱۸ دوره گذشته برگزاری جشنواره کتاب و رسانه خبرنگاران این حوزه هر تعداد اثری که می‌خواستند، می‌توانستند، ارسال کنند اما در این دوره خبرنگاران با محدودیت ارسال سه اثر مواجه شدند اما بازهم استقبال از نوزدهمین دوره جشنواره کتاب و رسانه چشم‌گیر و باشکوه بود و نسبت به دوره گذشته، ۲۰ درصد افزایش داشت.

دبیر نوزدهمین جشنواره کتاب و رسانه فعالیت در حوزه کتاب و گسترش فرهنگ کتاب را کاری عاشقانه‌ دانست و گفت: ما نیز همچون علاقه‌مندان به این حوزه در سه ماه و نیم گذشته توانستیم تکلیف و کار بااهمیتی را که خانه کتاب بر دوش ما محول کرده بود را به سرانجام برسانیم و با بررسی آثار این مسیر فرهنگی را طی کنیم.

مسعودی گفت: هزارو 211 اثر به این دوره از جشنواره ارسال شد که از میان آن‌ها ۱۷ برگزیده و ۳۳ نفر شایسته تقدیر شدند.

وی تأکید کرد: اهالی رسانه در استان‌ها خصوصاً صدای مراکز استان‌ها فعالیت چشم‌گیری در این دوره از جشنواره داشتند و این حضور در استان‌های محروم بیشتر دیده ‌شد که جای قدردانی دارد.

رفاقت صمیمی رادیو و کتاب

 حسن خجسته استاد دانشگاه و رئیس هیئت‌داوران این جشنواره نیز ، با ابراز خرسندی از حضورش در رادیو گفت: بهتر است به نقش رادیو در سپهر رسانه بپردازیم و به نسبت آن با کتاب بیشتر دقت کنیم.

وی نزدیک‌ترین رسانه به کتاب را رادیو خواند و گفت: در میان رسانه‌های دیداری، شنیداری و رسانه‌های اجتماعی فقط رادیو است که از جنس کتاب مانده و همان تأثیر را روی مخاطب می‌گذارد.

خجسته امکان خیال‌پردازی را یکی از مشترکات میان رادیو و کتاب دانست و گفت: کتاب در تلویزیون یا دیگر رسانه‌های دیداری مفهوم واحدی را به مخاطب ارائه می‌دهد و راه تخیل را می‌بندد اما در رادیو شما با خیال خود پرواز می‌کنید و صدا، شمارا به دریافتی یگانه می‌برد که منحصر به خودتان است و شاید یک نفر دیگر با شنیدن آن صدا خیالی متفاوت داشته باشد و همین حس برای مخاطب ارزشمند است.

وی این امکان را در رسانه‌های اجتماعی و رسانه‌های نوین خیلی اندک و محدود توصیف کرد و گفت: ذات رسانه‌های نوین یعنی حداکثر سرعت با حداقل توقف، ازاین‌رو مطلقاً کار عمیقی صورت نمی‌گیرد.

معاون سابق صدا تصریح کرد: رادیو ظرفیت ممتازی در کتاب‌خوانی دارد و ذاتاً قادر است مروج کتاب‌خوانی باشد.

خجسته با اشاره به آخرین تحقیق درباره رابطه مخاطب و رادیو از رفاقت میان این دو سخن گفت و افزود: اگر از شنوندگان رادیو بپرسید چند شبکه رادیویی گوش می‌دهید اغلب بیش از سه شبکه نام نمی‌برند چراکه به شبکه‌های موردعلاقه‌شان وفادارند .. این اتفاق برعکس تلویزیون است و مخاطب شاید بیننده بیش از ده شبکه باشد.

رئیس هیئت‌داوران تصریح کرد: این همان رابطه‌ای است که در حوزه کتاب و مخاطب رخ می‌دهد. انس و الفتی که میان مخاطب و کتاب موردعلاقه‌اش شکل‌گرفته از جنس همین رفاقت است. ازاین‌رو جنس رادیو به کتاب نزدیک‌تر است.

 

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: