هادی مرزبان کارگردان تئاتر در گفت‌وگو با خبرنگار برنا، اظهار داشت: در این یک سالی که درگیر ویروس کرونا هستیم و شیوع آن جنبه‌های مختلف زندگی ما را تحت تأثیر قرار داده بارها در گفت‌وگوهای مختلف تأکید کرده‌ام که ضبط تله‌تئاترها در این شرایط می‌تواند به کمک تئاتر بیاید و بهتر است وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با صداوسیما در تعاملی سازنده به این نتیجه برسند که اینگونه از تئاتر کشور حمایت کنند.

مرزبان تأکید کرد: تئاتر متشکل از محل اجرا، بازیگران و تماشاگر است و وقتی ما نمی‌توانیم تماشاگران را به محل اجرا بیاوریم مجبوریم با ضبط تله‌تئاترها در استودیوها به نوعی با قرار نگرفتن تماشاگران در محل اجرا و ضبط تئاترها اجرای نمایش را زنده نگاه داریم و فکر می‌کنم این بهترین راه برای اجرای نمایش در این شرایط سخت و ویژه است.

او افزود: من با نمایش تئاتر در گوشی‌های موبایل مخالفم. آنچه که مطرح کردم به عنوان یک گزینه در این روزها به نظر من حرمت و احترام تئاتر را حفظ می‌کند اما پخش نمایش‌ها در فضای مجازی به طوری که مخاطبان داخل تلفن‌های همراهشان نمایش‌ها را مشاهده کنند به هیچ‌وجه پسندیده نیست. دیدن نمایش در هر حالت و هر مکانی مثل مترو، اتوبوس، سرکار و... هیچ کمکی به تئاتر نمی‌کند و به نوعی بازی گرفتن تئاتر است.

این کارگردان در پایان تصریح کرد: باید تمهیدی اندیشیده شود تا حرمت تئاتر و نمایش حفظ شود و قطعاً آسیب زدن به آیین نمایش دیدن نه تنها کمکی به این هنر نمی‌کند بلکه بسیار توهین آمیز است در حالیکه ضبط تله‌تئاترها و پخش آن‌ها در تلویزیون می‌تواند در عین زنده‌ نگاه داشتن هنر نمایش در این شرایط حرمت آن را نیز حفظ کند.

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: