به گزارش برنا؛ شبکه‌های اجتماعی برای حفاظت از اطلاعات شخصی افراد فوت شده و جلوگیری از ورود غیرمجاز به صفحه آنها یا سواستفاده احتمالی افرادی با عنوان ادمین‌ یا مسئول امنیت، امکاناتی را برای صفحه چنین کاربرانی در نظر گرفته‌اند.

هرچند سیاست تعیین تکلیف صفحه پس از مرگ بستگی به این دارد که فرد عضو کدام شبکه اجتماعی باشد.

به طور نمونه، فیسبوک به کاربران اجازه می‌دهد تا از پیش در مورد وضعیت صفحه خود پس از مرگ تصمیم‌ بگیرند. کاربران می‌توانند از میان دو گزینه حذف دائمی یا حالت یادبود یکی را برگزینند.

در صفحه‌ای که به حالت یادبود در می‌آید، یک کاربر دیگر از بین دوستان و خانواده امکان این را دارد که فقط یک پست، احتمالا اطلاع‌رسانی در مورد مراسم خاکسپاری یا گرامیداشت را به صفحه اضافه کند، عکس کاربری را تغییر دهد و به درخواست‌های دوستی پاسخ دهد. در حالت یادبود، دیگر امکان اصلاح یا حذف پست‌های قبلی وجود ندارد.

این در حالیست که در شبکه توییتر هیچ فردی پس از مرگ نمی‌تواند به حساب کاربری فرد درگذشته دسترسی یابد و نزدیکان او می‌توانند از توییتر درخواست کنند تا حساب کاربری غیر فعال شود.

از طرف دیگر، در اینستاگرام این امکان وجود دارد تا حساب کاربری افراد فوت شده به حالت یادبود دربیاید و هنوز قابل دسترسی مخاطبان باشد.

این امکان بنا به درخواست کاربران با ارائه مدارک مانند لینک خبر درگذشت یا مراسم یا به درخواست خانواده فرد متوفی میسر خواهد بود. گزینه دیگر، پاک کردن صفحه است. برای چنین کاری بستگان درجه یک فرد باید اسنادی مانند گواهی فوت را برای اینستاگرام بفرستند.

اینستاگرام برای جلوگیری از ناراحتی یا شوکه شدن دوستان فرد فوتی، وقتی صفحه آنها به حالت یادبود درآید، به کاربران اطلاع رسانی نمی کند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: