علیرضا سبط‌احمدی تهیه‌کننده تلویزیون د ر گفت‌وگو با خبرنگار برنا، اظهار داشت: تهیه‌کننده به عنوان سرپرست گروه تولید، تأمین کننده یا مدیریت کننده منابع مالی است که کنترل کیفیت را بر عهده دارد و تمام مسئولیت گروه و سرپرستی آن از کارگردان تا تیم خدمات بر عهده تهیه‌کننده است که وظیفه‌ای سنگین و بسیار گسترده به حساب می‌آید. در تلویزیون تهیه‌کننده علاوه بر این مسائل پاسخ‌گویی به سازمان صداوسیما را نیز بر عهده دارد.

سبط‌احمدی خاطرنشان کرد: در سینما تهیه‌کننده وظیفه دیگری هم دارد که آن مدیریت و شناخت بازار گیشه و عرضه و تقاضا است. متأسفانه در تلویزیون تعریف درستی که از تهیه‌کننده وجود دارد را شاهد نیستیم و معمولاً مشکلات بسیاری به تهیه‌کننده تحمیل می‌شود. سال‌ها قبل به آقای ضرغامی گفتم که ما تهیه‌کننده‌ها برخی مواقع نقش پیک موتوری را هم ایفا می‌کنیم و پول را از سازمان می‌گیریم و سریع خود را به گروه رسانده و آن را بین عوامل تقسیم می‌کنیم.

او افزود: در طول ساخت یک سریال از آنجا که زمان بیشتری نسبت به فیلم سینمایی نیاز دارد یک تهیه‌کننده با مشکلات متعدد بسیاری روبرو است. در یک یا دو سال اخیر یکی از این مشکلات بیشتر شدن هزینه تولید در حین کار با بالا رفتن قیمت‌ها است و این یکی از مسائلی است که وظیفه تهیه‌کننده را به مراتب سخت‌تر می‌کند. در پروژه آخری که در دست داشتم کنترل برخی مسائل کار بسیاری سختی شد و من با مشکلاتی مثل شیوع ویروس کرونا، سیل و زلزله لرستان، بیشتر شدن هزینه تولید و دیگر اتفاقات مواجه بودیم.

تهیه‌کننده مجموعه تلویزیونی «همسایه‌ها» در ادامه اظهار داشت: در تلویزیون تهیه‌کننده باید به بسیاری از افراد بالادست خود پاسخگو باشد و نظرات افراد بسیاری را باید جلب کند که این نظرات می‌توانند در کیفیت اثر تأثیرگذار باشند. در بسیاری مواقع تمام مسائل یک سریال تحت‌الشعاع پخش قرار می‌گیرد و کلیت کار را باید به دلیل مسائلی که در هنگام پخش مطرح می‌شود دچار تغییر کرد. به دلیل همین مسائل است که تعریف تهیه‌کننده در صداوسیما مقداری متفاوت‌تر است و برخی مواقع یک تهیه‌کننده مجبور است کارهایی خارج از وظایف تعریف‌شده‌اش انجام دهد.

این تهیه‌کننده در ادامه خاطرنشان کرد: بارها به یاد دارم که با اتمام پروژه‌ام قسط اول و دوم را تازه دریافت کرده‌ام و پرداخت‌ها پس از پایان کار آغاز شده است. این وضعیت قطعاً کار را سخت‌تر می‌کند و پرداخت‌های دیر هنگام باعث می‌شود گروه که دستمزدی دریافت نکرده بی انگیزه شود و مشکلات بسیاری به وجود بیاید. تشکلی صنفی به عنوان صنف تهیه‌کنندگان تلویزیون هم با توجه به شرایط کشور ما هیچ کمکی نمی‌کند. در کشور ما وقتی وزارت جهاد کشاورزی در کنترل قیمت مرغ و تخم‌مرغ دچار مشکل است کانون‌های مختلف که قدرت اجرایی ندارند قادر به انجام هیچ کاری نیستند. این سیاست تنها در سینمای هالیوود کارکرد دارد چرا که در آن کشور سندیکاها قدرت اجرایی دارند ولی در کشور ما خانه سینما که سال‌هاست به عنوان یک نهاد صنفی فعالیت می‌کند قادر به مدیریت مشکلات و حمایت از هنرمندان سینما نیست. تشکیل یک کانون به عنوان کانون تهیه‌کنندگان تلویزیون تنها می‌تواند به هم‌اندیشی تهیه‌کننده‌ها در تلویزیون کمک کند و کارکردی غیر از این ندارد.

سبط‌احمدی در ادامه اظهاراتش گفت: این اتفاق می‌تواند یک هم‌اندیشی در بین تهیه‌کننده‌ها به وجود آورد که به عنوان مثال برخی افراد که به تعهدات خود عمل نمی‌کنند یا افرادی که کارشان را خوب انجام می‌دهند را به هم توصیه کنند. کشور ما در شرایط سختی قرار دارد و در این شرایط سخت هر وقت سریالی ساخته می‌شود حدود 300 تا 400 خانواده از ساخت این سریال به درآمد می‌رسند و تهیه‌کننده که به نوعی ستون تولید یک اثر به حساب می‌آید هرچقدر قوی‌تر باشد می‌تواند به پروژه‌ها را در شرایط بهتری به نتیجه برساند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: