ایرج محمدی تهیه‌کننده تلویزیون در گفت‌وگو با خبرنگار برنا، اظهار داشت: درباره اساسنامه کانون تهیه‌کنندگان رسانه‌های دیداری اشراف کامل ندارم اما آنچه که درباره تأسیس این کانون در جریان هستم مربوط به مسئله‌ای می‌شود که سال‌هاست وجود دارد. افراد مختلف که در زمینه‌های مختلفی مثل کارگردانی، نویسندگی و... در تلویزیون فعال هستند به دلیل قوانین خانه سینما نمی‌توانند در این نهاد صنفی عضو باشند و با وجود اینکه سالیان سال در این حرفه فعال هستند به هیچ نهادی متعلق نیستند.

محمدی خاطرنشان کرد: پیش‌تر آیفیک این کار را انجام می‌داد ولی اعضای آن تنها شخصیت‌های حقوقی بودند که مربوط به شرکت‌ها و موسسه‌های می‌شد و نمی‌توانست جوابگوی نیاز اهالی تلویزیون باشد و بسیاری از افراد که هیچ موسسه و شرکتی نداشتند نمی‌توانستند عضو آیفیک باشند. به همین دلیل دوستان تصمیم گرفتند که انجمنی تشکیل دهند که تمام این همکاران ما را دربر بگیرد و بتوانند در آن عضو باشند.

او افزود: برنامه‌های ترکیبی، نمایشی و... بسیاری در تلویزیون ساخته می‌شوند که کانون تهیه‌کنندگان رسانه‌های دیداری می‌تواند همه همکاران فعال در این حوزه‌ها را پوشش دهد و اگر این کانون فعالیت خود را آغاز کند قطعاً مزایای بسیاری خواهد داشت که پوشش بیمه‌ای اعضا می‌تواند یکی از آن‌ها باشد. آیفیک هم می‌تواند به این کانون بپیوندد و در این شرایط سخت کرونایی می‌تواند این ایده بسیار کارسازتر باشد. ما در آینده با فراگیرتر شدن فضای مجازی و رسانه‌هایی از این دست باید نظمی در بحث تهیه‌کنندگی داشته باشیم که فکر می‌کنم این ایده می‌تواند بسیار کمک‌کننده و سازنده باشد.

تهیه‌کننده مجموعه تلویزیونی «متهم گریخت» در ادامه تأکید کرد: طبق اطلاعاتی که دارم صداوسیما و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از این ایده استقبال کرده‌اند و امیدوارم دوستان با استقبال از این انجمن به فعالیت بهتر آن کمک کنند. به هر حال سینما و تلویزیون با وجود اینکه دو رسانه متفاوت هستند شباهت‌های بسیاری دارند که تنها محل عرضه را می‌توان در این دو متفاوت دانست. بهتر است اهالی تلویزیون نیز بتوانند مثل سینماگران که در نهادی صنفی چون خانه سینما عضو هستند، عضویت داشته و حقوق خود را پیگیری کنند.

محمدی در پایان اظهار داشت: قوانین و اساسنامه خانه سینما به گونه‌ای است که نمی‌تواند اهالی تلویزیون را بپذیرد و لازم بود که تهیه‌کنندگان تلویزیون برای حل این مشکل اقدام کنند. اهالی تلویزیون نیاز به یک انسجام در این مسئله داشتند که کانون تهیه‌کنندگان رسانه‌های دیداری می‌تواند نتیجه مثبتی داشته باشد. رایزنی‌ها صورت گرفته و تلویزیون و وزارت فرهنگ با تشکیل این کانون موافقت کرده‌اند و امیدوارم در آینده نتایج خوبی را شاهد باشیم.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: