به گزارش برنا، در ابتدای نشست، مازیار بیژنی مهمان ویژه برنامه و ارئه کننده تجربه مطالبه گری اظهار داشت: من کار کاریکاتور را با آقای مهدی نصیری در هفته نامه صبح آغاز کردم و پس از آشنایی با آقای صفار هرندی به روزنامه کیهان رفتم و 10 سال در آنجا مشغول به کار بودم. سپس مدتی با روزنامه جوان کار کردم اما آن دوره هم دوامی نداشت.

وی افزود: در سالهای طولانی به اقتضای اهمیت و ضرورت به موضوعی ورود کردم، گاهی موضوعات داخلی و گاهی بین المللی که به حسب اولویت هر دوره انتخاب می شد. خیلی وقت ها کاریکاتورهای من جریان ساز شده و به ویژه در جریان های دانشجویی از آن استقبال می دشه و بازتاب داشته است. ما از بازتاب و بازخورد کاریکاتورها خیلی وقت ها خبردار نمی شدیم اما خیلی از کارها در میان جوانان و در دوره ای که مطبوعات گرداننده اصلی فضای رسانه ای بودند بازخورد داشته است.

وی همچنین گفت: مثلا جنبش عدالتخواه در 60 شهر کشور از آثار من نمایشگاه برگزار کردند در حالی که من هیچ اطلاعی نداشتم و بعدا بخبر شدم که چنین اتفاقی افتاده است. از این بازخوردها و جریان سازی ها کم نبوده و من از بسیاری از این جریان ها بی خبرم.

بیژنی اظهار داشت: در عرصه فرهنگی ما حداقل ها برای کار هنری و به خصوص کاریکاترو فراهم نیست و تولید کارهای هنری بسیار دشوار است. برخی ابزارهای تولید مثل بیل برای باغبان است، اگر اینها فراهم نباشد هیچ اثری تولید نمی شود و در زمینه کاریکاتور ما با این مشکلات مواجه هستیم و این به خاطر نگاه غلط مسئولان است. آوینی جمله ای دارد با این عنوان که نگاه ما به سیاست فرهنگی است و نگاه اهل سیاست به فرهنگ سیاسی.

شهبازی: بیژنی چهره قدرناشناخته عرصه هنری است

در ادامه دیگر مهمان برنامه محمدرضا شهبازی، برنامه ساز و طنزپرداز در حوزه های سیاسی و اجتماعی اظهار داشت: آقای بیژنی چهره قدرناشناخته عرصه هنر و کاریکاتور هستند و هر جلسه ای که ایشان در آن حضور داشته باشند مفید است. نمی توان آثار و تولیدات آقای بیژنی را از خود او جدا کرد؛ چه خیلی از کارهایی که او طراحی و نقاشی کرده است می توانست برچسب بخورد اما کسی به کارهای آقای بیژنی برچسب ضد انقلابی نزد، چون کسی نمی تواند به مازیار بیژنی چنین برچسبی بزند.

وی افزود: می خواهم بگویم که در بحث مطالبه گری، شخص مطالبه گر خیلی مهم است. اگر دنبال مطالبه گر از طریق کار هنری هستیم، هنرمند موضوعیت دارد. نمی شود به کسانی تکنیک آموزش بدهیم و از آنها بخواهیم که کار کنند. اگر خود هنرمند انقلابی نباشد به راحتی او را متهم می کنند و برایش دردسر ایجاد می کنند.

شهبازی در ادامه تاکید کرد: در حوزه مطالبه گری مهم است که مطالبه و انتقاد کلی نباشد، چون ناامیدی ایجاد می کند. در کارهای آقای بیژنی معمولا مشخص است که کجا را می زنند و به نظر من در بحث امر به معروف هنری و نقد و عدالتخواهی مهم است که انتقاد مشخص به جای مشخص داشته باشیم. در کارهای آقای بیژنی مشخص است که او اشرافیت یک طبقه خاص را مورد انتقاد قرار می دهد.

وی افزود: مهمترین دوره فعالیت آقای بیژنی زمانی بوده که در رسانه ها کاریکاتور می کشید. از وقتی که او درگیر تولید نشریه شده دیگر آن اثرگذاری پیشین را ندارد و حیف است که او تبدیل به یک آدم محتاط تبدیل شود. بیژنی نباید در سیکل اداری و حقوقی و پاسخگویی و... بیفتد. بیژنی باید روزی چند کلاریکاتور تولید کند و آن را در رسانه ها منتشر کند.

سمیعی: کاریکاتوریست ها یتیم هستند

علیرضا سمیعی، شاعر و منتقد هنری دیگر مهمان این نشست بود که با تاکید بر اهمیت آثار بیژنی اظهار داشت: کاریکاتوریست ها از همان زمان مجله ملانصرالدین و عظیم زاده که در تبریز شروع شد تحت تعقیب قرار گرفته و شکنجه می شدند. قبل از انقلاب علی الاغلب کاریکاتوریست ها منتسب به دربار بودند و کاریکاتوریست جز اینکه به کسی نیش و کنایه بزند ندارد، به همین خاطر جهت انتقادها در آن دوره به سمت مردم بود.

وی افزود: بعد از انقلاب ها کاریکاتوریست ها پخش شدند و هر کسی در مجله ای مشغول به کار شد. برخی از ایران خارج شدند و برخی هم در داخل ماندند و علیه امپریالیسم و صهیونیزم و ... کار کردند. متاسفانه امروز کاریکاتور در بین ما ارزش خاصی ندارد و ما فقط به آنها می خندیم و به نظر من کاریکاتوریست ها در کشور ما یتیم هستند.

سمیعی همچنین گفت: طی چند روز اخیر دنبال مطالبی می گشتم که درباره آقای بیزنی و کارهای ایشان باشد اما متاسفانه هیچ مطلبی پیدا نکردم. اشکال این موضوع آن است که وقتی درباره یک تجربه و اثر هنری حرفی زده نشود تبدیل به یک تجربه عمومی نمی شود؛ یعنی فعالیت های هنری در دسترس قرار نمی گیرند.

حجت الاسلام میرزایی: هنرمند است که فرهنگ را راه می برد

در پایان نشست، حجت الاسلام میرزایی قائم مقام دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور اظهار داشت: نگاه به یک هنرمند نگاه به عنوان یک خط شکن است نه به عنوان اینکه گماشته و مزدور باشد. برخی از مسئولین زمانی که منافع و مطامعشان به خطر می افتد و درصدد از میدان به کردن رقبا بر می آیند سراغ هنرمندان می روند و فهمشان از هنر این است.

وی افزود: ما به تمدن نوین اسلامی نخواهیم رسید مگر اینکه به جامعه اسلامی برسیم. در بیان حضرت آقا زیربنای جامعه اسلامی را امر به معروف و نهی از منکر شکل می دهد. اگر فضای جامعه به این سمت نرود به تمدن اسلامی نمی رسیم. این فضا به وسیله فرهنگ ایجاد می شود و هنرمند است که فرهنگ را راه می برد. این فهم از موضوع متاسفانه در هیچکدام از مسئولین نیست.

قائم مقام دبیر ستاد امر به معروف گفت: رهبر انقلاب فرموده اند که اگر امر به معروف و نهی از منکر درست تبیین نشود می گویند فضولی کردن است. فصل مشترک امر به معروف و نهی از منکر و هنر همین عدم تبیین است و ما در هنر هم لازم داریم که درست تبیین کنیم.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: