به گزارش برنا، سیاگالش موجودی خیالی است که احتمالا بازمانده اسطوره ‌های کهن اقوام گیل یا تالش است و به‌ نوبه خود در این فرهنگ‌ ها نماد ذهنی نیازهای مادی مردمی است که‌ معیشت‌ شان مبتنی بر دامداری و شبانی است.

با توجه به اینکه در برنامه« پرده عشاق» داستان ها و افسانه ها روایت می شوند این بار این افسانه گیلانی مورد توجه قرار گرفته و برای شنوندگان رادیو فرهنگ بازگو می شود.

سیاه گالش شبیه ایزد گئوش یا درواسپ ایران باستان است، هر منطقه ای به تنا سب محیط جغرافیایی و اکولوژی ،زبان و ادبیات ، دست آفریده ها ، باور های دینی و...دارای افسانه ها و داستانها یی است . از افسانه گیلان می توان به سیا گالش اشاره نمود که در هر منطقه ای به روایات مختلفی از آن یاد می شود سیاگالش اسطوره یاری رسان و حافظ محیط زیست است .

داستان سیاه گالش نشانی از دامداری مردمانی است که شغل نیاکان خود را در دل جنگل ها حفظ کرده و همواره به دنبال یک لقمه نان حلال در سخت ترین شرایط در گرما و سرما در کوره راههای جنگلی و کوهستانی هستند ،اکثر افسانه های گیلان زمین قابلیت درا ماتیزه شدن دارند . افسانه سیا گالش نیز جزو روایاتی است که می توان از آن بعنوان عنصری با معنا در نمایش سود برد که « مریم قاسمی» از آن بهره برده و در « پرده عشاق»ان را نوشته تا مرشد « معجونی» اجرا کند .

علاقه مندان می توانند برای شنیدن این داستان ساعت ۲۱ روی موج اف ام ردیف ۱۰۶ مگاهرتز با رادیو فرهنگ همراه شوند و برنامه« پرده عشاق» به تهیه کنندگی مریم قاسمی و اجرای مرشد معجونی را بشنوند.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: