به گزارش برنا، «سلام اول» آخرین اثر تحقیقی تاریخی باربارا تاکمن به شمار می رود که یک سال پیش از مرگش، در سال 1988 به چاپ رسیده است (تاکمن متولد 1912 بود و 78 سال زندگی کرد)؛ کتاب حاضر شرح رخدادهایی است که آمریکا در این دوران از سر گذرانده. تاکمن روایت خود را یک سال پس از شروع رسمی انقلاب آمریکا در سال 1776 آغاز می کند.

عنوان زیبا و هوشمندانه کتاب اشاره به لحظه ای دارد که حکومت برآمده از دل انقلاب امریکا، برای نخستین بار با واکنشی حاکی از به رسمیت شناخته شدن آن رو به رو می شود. او این مسئله را با روایت جریان حضور کشتی آمریکایی «آندرو دوریا» با پرچم کنگره مهاجران آمریکایی، در ساحل جزیره «اوستاتیوس»، از مستعمرات هلند، آغاز می کند. کشتی آمریکایی چند گلوله توپ به نشانی سلام شلیک می کند و این سلام، با پاسخ مشابه ساحل نشینان این جزیره همراه می شود.

«سلام اول»، حکایتی هیجان انگیز از تولد یک ملت است. "باربارا تاکمن" در کتاب "سلام اول"، انقلاب آمریکا را از دیدگاه اروپا توصیف می کند. استعداد بزرگ تاکمن ، استعدادی که وی را از بسیاری از مورخان متمایز می کند ، توانایی او در نوشتن تاریخ به عنوان یک روایت فکری و پیوند دادن حقایق متراکم و بهم پیوسته در یک چارچوب همیشه در حال رشد است که لزوما بر اساس تقویم نیست ،اما همیشه دقیقا در همان جایی به پایان می رسد که قرار بوده باشد. در این کتاب، هدف نبرد یورک تاون است و تاکمن نتیجه گیری قاطع از وقایع را در پی درک صحیح مسائل بین المللی در اروپا و روابط بین انگلیس و مستعمرات خود می داند که شامل جنگ تجاری هلند و انگلیس ، خصومت های انگلیس و فرانسه ، درگیری های سیاسی در انگلستان ، شرایط جدید انگلیسی ها در قرن هجدهم می شود. تاکمن در نیمه اول کتاب خود تقریبا با تمرکز انحصاری بر سمت اروپایی ، مسائلی را از دریاسالار انگلیسی سر جورج بریگز رودنی ، ژنرال انگلیسی لرد کورنوالیس ، و دریاسالار د گراس فرانسوی توصیف می کند و در نهایت یک دیدگاه تازه و خیره کننده به خواننده ارائه می دهد.

بخش‌هایی از کتاب:

 16 نوامیر 1776 لکه های سفیدی از دود شلیک توب ها، آنگاه صدای غرش توپ ها، از قلعه محقر جزیره هلندی کوچک سنت اوستاتیوس در هند غربی برخاست و بر بالای دریای فیروزه فام به جولان در آمد. توپ خانه قلعه اورانژ جواب سلام کشتی آمریکایی اندرو دوریا به بندر بیگانه را می داد و کشتی با پرچم راه راه سرخ و سفید کنگره آمریکا بر فراز دکلش به لنگرگاه نزدیک می شد. سنت اوستاتیوس با صدای کوتاهش اولین مقام رسمی بود که به بزرگ ترین رویداد قرن درود می فرستاد: ظهور دولت تازه ای که مسیر تاریخ را عوض می کرد

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: