به گزارش برنا؛ برنامه«مستند فرهنگ» کاری از گروه تولید و تامین رادیو فرهنگ است که به زندگی علمی و حرفه ای استادان فاخر و مشاهیر معاصر کشور و رویدادها و انفاقت مهم ‌واثر گذار می‌پردازد.

این مستند رادیویی امروز با موضوع بررسی تاریخچه پرچم جمهوری اسلامی ایران و چکونگی طراحی ان تقدیم شنوندگان می شود

 در تاریخ 9 مرداد سال 59 پس از گذشت بیش از یک سال از شکل‌‌گیری و تثبیت نظام جمهوری اسلامی ایران، از طرف دولت وقت مشخصات طرح پرچم رسمی کشور اعلام شد. این طرح که در نیمه تیرماه 59 از تصویب شورای انقلاب و رئیس جمهور گذشته بود، پرچم کشور را در رنگ‌های سبز در بالا، سفید در وسط و سرخ در پایین همراه با علامت مخصوص جمهوری اسلامی و شعار "اللَّه اکبر" مشخص کرده بود.

از زمان ناصرالدین شاه قاجار پرچم ایران به سه رنگ سبز، سفید و سرخ بود اما نشان وسط آن تغییر می‌کرد. بعد پیروزی انقلاب تا مدتی پرچم ایران با همان نشان شیر و خورشید استفاده می‌شد تا اینکه حضرت امام خمینی بنیانگذار انقلاب اسلامی در تاریخ 10 اسفند 57 در دیدار مردم قم فرمودند "بیرق ایران نباید بیرق شاهنشاهی باشد، آرم‌های ایران نباید آرم‌های شاهنشاهی باشد؛ باید آرمهای اسلامی باشد.

در این برنامه چکونگی طراحی نمادهای پرچمی اسلامی پس از سخنان معمار کبیر انقلاب و اینکه طراح ان چه کسی است و چه زمانی تصویب شد بیان می شود.

مستند فرهنگ ساعت ۱۵:۳۰ هررروز روی موج اف اف ردیف ۱۰۶ مگاهرتز از رادیو فرهنگ پخش می شود.

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: