به گزارش برنا، چهاردهمین قسمت از این ویژه برنامه ۲۴ ساله شبکه پنج سیما، میزبان مهمان های خاصی بود که حال و هوای متفاوت به برنامه منتقل کردند.

در شب چهاردهم ماه مبارک رمضان، زینب پورابراهیم و بابک افرا میزبان محمدرضا طالقانی قهرمان پیشکسوت کشتی بودند. او که  تاکنون منشا برگزاری بسیاری از گلریزان ها بوده است  درباره اولین خاطره خود از جشن گلریزان گفت: بچه که بودم ما را به گذر لوتی ساده در بازار دعوت کردند، پدرم مرا به زورخانه برد و گفت اینجا گلریزان برپاست. یادم می آید که لوتی های آن زمان می گفتند که اینجا یک نفر زمین خورده و قرار است او را بلند کنیم.

وی افزود: گلریزان را با ۱۴ چراغ برگزار کردند، چراغ اول کسی بود که آبروی خود را برای حفظ آبروی شخص نیازمند واسطه می کرد. با این گلریزان آبروی آن شخص خریده میشد و او هم مبالغ جمع آوری شده را به بدهی های خود می داد. قبلا حفظ آبروی شخص نیازمند خیلی مهم بود، اینطور نبود که با یک کیسه برنج آبروی مردم را بریزند. قبلا اگر کسی برای نیازمندی کباب می خرید آن را لا به لای دستمال یزدی می پیچید، آن دستمال نشانه آدم هایی بود که می خواستند حرمت مومن حفظ شود.

طالقانی با اشاره به زلزله بم درباره گلریزان برای این واقعه تلخناک بیان کرد: روز جمعه بود که از خواب بیدار شدم، تلفن منزل زنگ خورد و دیدم که در تلویزیون درباره زلزله بم صحبت می کنند  جشن گلریزان راه انداختیم  احسان علیخانی هم برای اولین بار آن جا اجرای زنده داشت، خوشبختانه مردم خیلی خوب استقبال کردند و در کل مردم بسار خوبی داریم.

رئیس سابق فدراسیون کشتی ایران با بیان اینکه ۱۳ ماه رمضان هرسال برای این امام بزرگوار مراسم‌ می گیرد توضیح داد: همه به این جشن می آیند، خانه ما فقط محل مراسم نیست، بیکارها، بی پول ها و... می آیند و ما هم کمک می کنیم زیرا در غیر اینصورت گمان می کنند که فقط در تلویزیون شعار دادیم. از طرفی من سخنرانی بلد نیستم و تظاهر هم نمی کنم، من حرف دل می زنم مردم کسی که حرف دل میزند را دوست دارند.

این پهلوان کشتی مرام پهلوانی را اینطور بیان کرد: پهلوانی یعنی از خودت بگذری و دست کسی را بلند کنی یعنی پوریای ولی. من بسیار آدم احساسی هستم، قبل از انقلاب در مسابقات جهانی دوم شدم، شب فینال هر ۴ بار که روی تشک رفتم روزه بودم چون از کودکی ماه رمضان را خیلی دوست داشتم. خداوند بدهکار هیچکس نمی ماند، خدمت رفتم آنجا گفتند اسم تو به عنوان اولین نفر برای مسابقات آمریکا انتخاب شده برای همین است که می گویم خداوند بدهکار کسی نمی ماند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: