به گزارش برنا؛ این مستند با تمرکز بر عملیاتی که در بهمن 1393 به کمک ارتش و نیروهای مردمی عراق در بغداد آغاز شد تا سد حمرین را از لوث نیروهای داعش پاک کند، قصه و نحوه شهادت یکی از این نیروها را دنبال می کند که جان خود را در این عملیات از دست می دهد.

مستند «پل» به کارگردانی امیرحسین نوروزی و تهیه کنندگی مرتضی شعبانی، به نحوه شهادت علی انصاری یکی از پرسنل شبکه الغدیر که به عنوان مترجم و راهنمای عوامل فیلمساز وارد این عملیات شده اما بر روی یک پل زخمی می شود، می پردازد.

 در این مستند می بینیم شدت آتش دشمن به حدی است که کسی نمی تواند به کمک علی برود. در نهایت داعش در این عملیات شکست می خورد و نیروهای کمکی به سراغ علی می روند؛ اما علی خون بسیاری از دست داده و جان خود را دست می دهد...

این مستند تولید سال 2014 توانسته است به خوبی روحیه شهادت طلبی را در بین نیروهای مردمی عراق در زمان جنگ با داعش ترسیم کند.

نوروزی با مستند «پل» دیپلم افتخار بهترین کارگردانی مستند نیمه‌بلند و تندیس بهترین صداگذاری و تدوین را از نهمین جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت دریافت کرد.

او درباره این مستند گفته است: « پل، یادآور صدای گلوله‌ها و فریادهاست در گوش من. گلوله‌هایی که هوای کنار گوشم را می‌شکافتند و فریادهای کسی  که دوستش را صدا می زد...»

 عوامل ساخت این مستند عبارت اند از: کارگردان، تصویربردار، صدابردار و گوینده متن: امیرحسین نوروزی، صداگذار: نوید سالاری‌مقدم، تدوینگر: محدثه گلچین‌عارفی، نویسندگان گفتار متن: امیرحسین نوروزی و مهدی شامحمدی، تهیه‌کننده: مرتضی شعبانی، محصول مرکز مستند حقیقت.

مستند سه قسمتی «پل» در سه روز متوالی از روز شنبه 11 اردیبهشت ساعت 20:00به وقت تهران روی آنتن پرس تی وی می رود. دیگر ساعات پخش این مستند، 15 و 1 بامداد است.

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: