به گزارش برنا، کتاب «کودتا» در مورد کودتایی صحبت میکند که همه ما اسم آن را حداقل یکبار شنیده ایم. کودتای 28 مرداد سال 1332 که طی آن دولت دکتر مصدق سرنگون شد و محمد رضا شاه پهلوی به شکلی استبدادی حکومت را بر دست گرفت.

کتاب "کودتا" با محوریت موضوع نفت و ملی شدن این صنعت، به عوامل این کودتا و نقش کشورهای اروپایی و مخصوصا آمریکا و تاثیر روابط ایران و آمریکا میپردازد.

در این کتاب،"یرواند آبراهامیان" در چهار فصل زیر صحبت میکند:

1.ملی شدن صنعت نفت

2.مذاکرات انگلیس و آمریکا

3.کودتا

4.میراث

کتاب "کودتا" رازهای زیادی را راجع به کودتای 28 مرداد بر ملا میکند. تاثیرات قدرت های بیگانه در آن دوران و نقش تبلیغات را هم به خوبی تفسیر میکند که میتواند کتاب بسیار جذابی برای کسانی باشد که میخواهند راجع به تاریخ کشورشان اطلاعات دقیق و کارشناسانه ای داشته باشند.

بسیاری از نویسندگان به تحسین کتاب «کودتا» پرداخته‌اند که در ادامه می‌خوانید:

نویسنده در این اثر به صورتی عالمانه نشان می‌دهد که کودتای 28 مرداد بیش‌تر در مخالفت سرسختانه امریکا و انگلیس با کنترل منابع نفتی توسط ایران ریشه داشت تا «لجاجت» دولت ایران یا «الزامات جنگ سرد»

رشید خالدی، استاد مطالعات عرب، دانشگاه کلمبیا

کودتای امریکایی ـ انگلیسی سال 1332، رویدادی اساسی در تاریخ ایران مدرن است... این بررسی تازه به همراه درکی عمیق و پژوهشی بی‌نقص، به شکلی مستدل نشان می‌دهد که بررسی‌های پیشین موجود چندان مطمئن نیستند.

نوام چامسکی، استاد ممتاز دانشگاه ام. آی. تی

یک بررسی ممتاز و خواندنی... آبراهامیان در این اثر از اسنادی کم‌نظیر و سابقاً دسته‌بندی شده و آثار جدید برای نشان‌دادن این لحظه بسیار مهم در تاریخ خاورمیانه بهره گرفته است... بنابراین اثری است شایسته طیف وسیعی از خوانندگان.

روی متحده، استاد مطالعات اسلامی، دانشگاه هاروارد

این کتاب در واقع اثری است که از این استاد مسلم تاریخ انتظار می‌رفت: عالمانه، سنجیده، روشن و موجز. آبراهامیان دانش عمیق خود را بر رویدادهایی متمرکز می‌کند که تا به امروز همچنان بر ذهنیت ایرانیان نسبت به خود و همچنین بقیه نقاط جهان سایه افکنده است.

جان لیمبرت، استاد مطالعات خاورمیانه

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: