مهدی حسینی‌وند عالی‌پور کارگردان و تهیه‌کننده فیلم سینمایی «سیارک» که در سی‌وهشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر برنده جایزه سیمرغ زرین بهترین فیلم شد در گفت‌وگو با خبرنگار برنا، درباره مراحل تولید این فیلم سینمایی گفت: آبان و آذر سال گذشته فیلمبرداری این فیلم سینمایی انجام شد و مراحل پس‌تولید این فیلم هم چند ماه به طول انجامید که در روزهای برگزاری سی‌ونهمین جشنواره ملی فیلم فجر همچنان مشغول آماده‌سازی فیلم بودیم و به همین دلیل اصلاً فرم فراخوان این جشنواره را پر نکردیم.

حسینی‌وند خاطرنشان کرد: قصه فیلم «سیارک» در یک روستا حوالی نرماشیر و فهرج کرمان به نام روستای دهنو شیخعلی‌خان روایت می‌شود. «سیارک» قصه خانواده‌ای را روایت می‌کند که در واقع خارج از روستا هستند و علاقه دارند خانه‌شان داخل روستا باشد. پدر این خانواده حضور ندارد و کودک 13 یا 14 ساله خانواده بار سنگینی در رسیدن به هدفی که خانواده‌اش دارد را به دوش می‌کشد.

او افزود: جشنواره جهانی فیلم فجر اولین حضور جشنواره‌ای «سیارک» بود و قطعاً جشنواره‌های پیش‌رو را هم برای حضور در نظر داریم که جشنواره فیلم کودک و نوجوان یکی از این جشنواره‌ها است.

این کارگردان درباره بازخوردهایی که از حضور فیلم «سیارک» در جشنواره داشته، گفت: از زمانی که فیلمبرداری این اثر به پایان رسید و مونتاژ اولیه هم انجام شد فیلم را به صورت خصوصی برای برخی از دوستان نمایش دادیم که تقریباً همه بازخوردها مثبت بود و برای من هم جالب بود که تقریباً هر کس فیلم را دید نگاه خوبی به فیلم داشت. وقتی برای طراحی صدای فیلم دوستان را برای همکاری دعوت کردیم فیلم را دیدند و نگاه مثبتی به آن داشتند و همچنین آریا عظیمی‌نژاد که موسیقی فیلم را ساخت، «سیارک» را خیلی دوست داشت. خوشبختانه هیچ بازخورد منفی از دیدن این فیلم شاهد نبودیم.

حسینی‌وند در ادامه تأکید کرد: فیلم «سیارک» را در شرایط سختی ساختیم. پیش از این فیلم پروانه ساخت یک فیلم جنگی را دریافت کردم که بودجه کافی برای ساخت این اثر فراهم نشد و این فیلم را در شرایطی مستقل ساختیم. وقتی که فیلم را برای حضور در جشنواره جهانی ارسال کردیم با توجه به سلبریتی‌زدگی جشنواره‌های سینمایی‌مان هیچ تصوری از موفقیت فیلم نداشتم و به محض پذیرفته شدن این اثر در جشنواره واقعاً شوکه شدم.

او افزود: همه بازیگران فیلم «سیارک» بومی هستند و تنها در چند سکانس است که افرادی به روستا می‌آیند و بازیگر بومی نیسیتند. پذیرفته شدن این فیلم در جشنواره جهانی واقعاً جای امیدواری بود که جشنواره جهانی فیلم فجر نگاهش به فیلم‌های سینمایی تغییر کرده و بر خلاف گذشته که شاهد حضورجای خالی فیلم‌هایی چون «سیارک» بودیم این بار جشنواره اینگونه آثار را نیز پذیرفت و این جای امیدواری و خوشحالی دارد و از همه عوامل جشنواره تشکر می‌کنم. برنده شدن جایزه‌ای اصلی از این جشنواره هم اتفاق بسیار خوبی بود که به همه عوامل فیلم بابت این جایزه تبریک می‌گویم.

این کارگردان درباره اکران این فیلم گفت: این نوع فیلم‌ها در اکران معمولاً از دست می‌روند و فعلاً به حضور در چند جشنواره فکر می‌کنم و بعد از چند جشنواره قطعاً این فیلم را در بخش هنر و تجربه اکران خواهم کرد. علاقه‌ای به ماندن در صف اکران برای اکران در گیشه اصلی سینما ندارم و البته فکر می‌کنم این فیلم هم برای بخش هنر و تجربه مناسب است.

او در پایان اظهار داشت: فیلم «سیارک» قصه تلخی را روایت می‌کند، قصه ابراهیم را که مجبور است در سن کودک کار کند و اهالی خانواده‌اش شناسنامه ندارند و پروسه شناسنامه گرفتن برای آن‌ها بسیار سخت است. البته فیلم در لایه‌های پنهان به این مسئله می‌پردازد اما امیدوارم روزی بیاید که شرایطی فراهم شود تا همه مردم ایران بتوانند در شرایطی یکسان زندگی عادی داشته باشند.

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: