رضا مهدوی، موسیقی شناس و نوازنده سنتور و مدیرکل سابق مرکز موسیقی، در این خصوص که چرا کنسرت امیرحسین مقصودلو ملقب به «تتلو» به‌رغم اینکه شخصیتی هنجارشکن و گاهی ضد اخلاقی دارد تا این حد مورد استقبال قرار گرفت؟ به خبرنگار فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا گفت: این مسئله را می‌توان از دو شاخه بررسی و آسیب شناسی کرد.

او ادامه داد: شاخه اول فضای عمومی موسیقی کشور است؛  نهادها و سازمان‌ها و حتی رسانه ملی موسیقی را هنوز جدی تلقی نمی‌کنند و به این هنر نگاه مناسبتی و زینت المجالسی و جشنواره‌ای  دارند و در حقیقت توجه مسئولان به ساحت قدسی و تشخّصی موسیقی دانان ایران گاه پر رنگ و گاه کمرنگ بوده تا کنون و بر همین اساس نیز ممیزی ها و رفتارهای سلبی ایجابی شکل گرفته است .

مهدوی افزود: نگاه به موسیقی در حاکمیت ما یک نگاه کلان و جهان شمول نیست و حتی در داخل کشور هم مدیریت واحدی ندارد و اساسا برای این رشته مهم و مظلوم تربیت مدیر نداریم و اکثر مدیران از رشته‌های دیگر هستند و فاقد اندیشه و دورنمای فنّ ِ موسیقیا. اتفاق نظر هم بین مدیران بالادستی فرهنگی نیست و این است که تاکید می‌شود بر مظلومیت فرهنگ و چنین موضوعی باعث شده  تا تشدّد آرا فضا را افسار گسیخته کند و داشته‌های در قد و قواره‌های مختلف را که می‌توانیم مورد حمایت و هدایت قرار بدهیم با بی توجهی و کج سلیقگی آن‌ها را رها کرده به حال خودشان تا سلیقه محور فعالیت می‌کنند پس طبیعی است که اینگونه افراد در گوشه و کنار کشور های مختلف به اپوزیسیون روی آورده و به نوعی معاند نیز هم می شوند تا جایگاه و طرفداران بسیاری اخذ کنند.

او ادامه داد: پیشنهاد می‌کنم مدیران ارشد و میانی و حتی جزء مجددا کتاب دافعه و جاذبه مولا علی علیه‌السلام نوشته شهید مطهری را دوباره مطالعه کنند . یادمان نرفته آقای مقصودلو در عرشه کشتی خلیج همیشه فارس را خواند و یا در نشستی با آقای رئیسی، قوه قضائیه، وقت شرکت جست و همینجا باید جذب حداکثری اتفاق می‌افتاد و دیگر مدیران تغییر رویه می‌دادند تا امروز شاهد بی‌اخلاقی‌های شنیع از سوی این آدم که نمی‌توان دیگر بنام هنرمند نامیدش را شاهد باشیم. وقت آن است دولت جدید فکری به حال مجوز برای رَپ ِ ایرانی کند تا عطش آن به مرور درجوانان کاهش یابد البته با کلام و ترانه های منزه به سبک خانواده ایرانی.

مدیرکل سابق مرکز موسیقی در ادامه خاطرنشان کرد: بخش دوم به شخصیت خود افراد بر می‌گردد و ایشان و امثال ایشان که  به لحاظ شخصیتی رفتارهای نرمال نشان نمی‌دهند و  به هر قیمتی می‌خواهند دیده شوند و متوجه این شده اند که برای تسخیر روح و روان عده ای  باید کارهایی انجام دهند که دیگران تاکنون به سمت این کارها نرفته‌اند. به‌طور مثال تتو کردن هنگام اجرا در سالن کنسرت و یا فلان حرکت زشت، اقبالی برای موسیقی نیست و حُسنی هم که ندارد ، اتفاقا به ساحت معنوی کلان موسیقی و فرهنگ و سبک زندگی خانواده ایرانی لطمه ها  وارد می سازد.

نوازنده سنتور بیان کرد: باید گفت که برخی مدیران و مسئولان خواسته یا ناخواسته افراد را نسبت به نظام، اخلاق، رفتار و  ساحت قدسی هنری سرزمین بدبین می‌کنند و متاسفانه برخی از افراد هم که زمینه بی اخلاقی دارند و جنبه اجتماعی و هنری ندارند مانند «تتلو» دست به کارهای ناپسندی می‌زنند تا هم دهن کجی به مسئولان کشور خود کنند و علاوه بر آن توانایی و قابلیت‌های پوچ شان را نشان دهند.

او ادامه داد: «تتلو» احتمالا در ماه یا سال‌های آینده با وجود اینکه مردم از کنسرت او در کشور همسایه استقبال کردند و درآمد نجومی به دست آورده است مجددا کنسرت دیگری راه می‌اندازد و پشت پرده با حمایت‌های مافیایی  صاحب شبکه تلویزیونی و سایت‌های شرط بندی هم خواهد شد.

این موسیقی‌دان در ادامه گفت: محدودیت ها و نظارت های سخت در شبکه های ایرانی باعث می شود تک تک هنرمندان به مرور به فکر این باشند تا به دور از وطن سفر کنند و برای پیدا کردن طرفداران بیشتر از اشعار، رفتار، پوشش و موسیقی غیر متعارف برای هر چه بیشتر دیده شدن بهره ببرند.

رضا مهدوی مدیرکل سابق مرکز موسیقی در پاسخ به این سوال که آیا استقبال از کنسرت امیرحسین مقصودلو بنا بر تاثیر او در فضای مجازی بوده است یا خیر بیان کرد: تا حدی، ولی نسبت به توانایی در ناهنجاریها به وسیله موسیقی همچنان مذموم رَپ که مجوز ندارد تتلو در کار خود، البته نه در حرفه موسیقی توانست  فضای مجازی را در تسخیر درآورد و قدرتش را به رُخ بکشد. به نظر برخی  کارشناسان چنین محتویاتی که در اشعار او است تنها نوعی سر و صدا، پرفورمنس و آمیختگی کلام با الفاظ ناموزون و ناشایست محسوب می شود. عده ای از مردم این فرد را به عنوان کسی که به هر شکل پرچمدار نوعی تفاوت و هنجار شکنی شده و درحال مخالفت کردن است مدتی همراهی می کنند تا نفر بعدی ظهور کند  حتی اگر قبلا و قلبا مورد تائیدشان نباشد.

خبرنگار: یگانه پاکستانی

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: