به گزارش گروه فرهنگ و هنر برنا؛ راضیه تجار (دبیر انجمن قلم) در گفت وگو با ستاد خبری بیست و نهمین دوره هفته کتاب جمهوری  اسلامی در خصوص هفته کتاب و اهمیت آن در ترویج کتابخوانی گفت: باید آحاد مردم رویکرد مناسبی به مطالعه داشته باشند تا دانش و بینش آنها بالا برود. چرا که کتابخوانی نیاز جامعه است و افکار را روشن می‌کند و همه اینها مشخص می‌کند که باید در برنامه های روزانه مطالعه وجود داشته باشد.

دبیر انجمن قلم خاطر نشان کرد: معمولاً گفته می‌شود، سرانه مطالعه در کشور ما پایین است. البته من معتقد نیستم که در این زمینه ضعف داشته باشیم. مخصوصاً جوانان که نسبت به سال‌های قبل رویکرد بهتری به مطالعه نشان داده‌اند و می‌بینیم وقتی که نمایشگاه کتاب برگزار می‌شود استقبال زیاد است و این نشان می دهد که نباید مردم را متهم به کتاب نخواندن کنیم بلکه باید زمینه را به گونه‌ای فراهم کنیم که کتابها بیشتر در دسترس باشد.

تجار با تاکید بر اینکه رسانه ها نه تنها در هفته کتاب بلکه باید در تمام طول سال تذکر و یادآوری مناسب را نسبت به موضوع کتاب داشته باشند ، اظهار داشت: برگزاری نمایشگاه های کتاب در جاهای مختلف به منظور ترویج کتاب باید انجام شود. چرا که دیدن و شنیدن در این زمینه باعث می شود که رغبت بیشتر و رویکرد هم بهتر شود.

وی در رابطه با طرح های فروش فصلی کتاب، گفت: طرح های فروش فصلی، ماهانه و سالانه هرکدام به نوبه خود مناسب هستند، مسئله این است که هر بار این اتفاق می‌افتد استقبال و رویکرد نسبت به سال‌های قبل مخصوصاً در شرایط کرونا بهتر شود.

دبیر انجمن قلم یادآور شد: اجرای برنامه های فروش به  صورت آنلاین در شرایط کرونایی هم می تواند مشوقی برای افراد اهل خواندن و مطالعه باشد که به سمت کتاب حرکت کنند.

وی در ادامه ضمن تشکر از بانیان برگزاری هفته کتاب در طی سالهای متمادی، بیان داشت: برنامه های مربوط به هفته برای هر چه پربارتر شدن این هفته باید به سراسر ایراین مربوط شود و ترتیبی اتخاذ شود که افراد و انجمن های بیشتری در این زمینه مشارکت داشته باشند. چرا که این امر باعث می شود که هم جلب نظر بیشتری به وجود بیاید و هم  فروش کتاب بالا برود و این فکر در اذهان به وجود بیاید که مطالعه سبب دانایی و بینایی است.

بیست‌و‌نهمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران از بیست‌وچهارم آبان‌ماه آغاز شده و تا یکم آذرماه ۱۴۰۰با شعار «جای خالی را با کتاب خوب پُرکنیم» در سراسر کشور برگزار می‌شود.

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: